C/3 Anne-Marie Snels is woedend over hoe Nederland de evacuatie van bewakers, 8 In de laatste dagen van 2021 schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag: evacuatie uit Kaboel. Voor Anne-Marie Snels staat heel 2021 in het teken van de evacuatie van lokale tolken en bewakers die Nederland hebben geholpen bij de missie in Afghanistan. ,,We hebben mensen laten vallen als een baksteen'', zegt de oud-voorzitter van de defensievakbond AFMP. ls Anne-Marie Snels beet heeft, laat ze niet los. ,,Ik ben een soort kleine terriër, laat me niet voor de gek houden'', zegt de in Goirle opge groeide Amsterdamse. ,,Ik kom uit een gezin van zes. Mijn tweeling broer is 1,96 meter. Iedereen is lang. Behalve ik. Maar ik heb wel een grote mond. Daarom krijg je mij niet zo gauw klein.'' Die grote mond werd en wordt ge vreesd onder politici en op de minis teries van Defensie en Buitenlandse Zaken. Snels bestookt die heel het jaar met vragen, voorstellen en kri tiek. Zij ergert zich aan het lakse optreden bij de evacuatie van Af ghaanse tolken en bewakers en hun gezinnen. Die werden opgejaagd wild toen de extremistische taliban in razend tempo Afghanistan her overden. ,,Wat er is gebeurd is te erg voor woorden. Dit kabinet handelde te traag. Te selectief. Te bureaucra tisch'', zegt de oud-voorzitter van de defensievakbond AFMP. ,,We heb ben mensen die ons trouw hebben gediend laten vallen als een bak steen.'' Aan de keukentafel, met een broodje, kijkt Anne-Marie Snels te rug op een turbulent, emotioneel jaar waarin zij veel van zichzelf heeft gevraagd. ,,Ik heb er gemengde ge voelens over. Ik kan de gedachten niet loslaten aan al die mensen die daar nog om hulp vragen. Daarte genover staat dat er toch al een hoop in veiligheid zijn gebracht. Ik heb prachtige bedankjes gekregen. Maar de opvang hier is verre van opti maal'', zegt ze. Meteen valt de naam - CV Anne-Marie Snels 'Wat er is gebeurd, is te erg voor woorden. Dit kabinet handelde te traag. Te bureaucratisch. Te selectief' van premier Mark Rutte. ,,Als hij nou dat eerste vliegtuig met eva cués had ontvangen, dan had hij la ten zien dat de mensen hier echt welkom zijn. Maar in dit dossier duikt Rutte steeds weg. Behalve toen de evacuaties waren stopgezet. Hij zei meteen 'we gaan praten over opvang in de regio'. Dat was het sig naal 'helemaal geen opvang hier', waarmee Rutte zijn conservatieve smaldeel in de VVD te vriend moest houden. Toen ben ik me helemaal zorgen gaan maken.'' ,,Ik zag dit jaar al vroeg dat het met de Afghaanse tolken en bewakers mis zou gaan. Je kon verrast zijn door de snelheid waarmee de tali ban de macht grepen. Maar het eva cuatieproces verliep veel te traag. Tolken werden al veel langer met hun gezinnen bedreigd en achter volgd. Toch duurden procedures om hen weg te halen vaak een jaar. Daarom heb ik bij minister Ank Bij- leveld van Defensie voortdurend aan de bel getrokken. 'Je moet de evacuatie versnellen!''' ,,Niks. Noppes. Nada. Ik had het ge voel dat ik een roepende in de woes tijn was. Ik had al eerder gepleit voor goede evacuatieplannen met het oog op een terugtrekking. Maar Bijleveld was in deze zo'n type van ja zeggen en niets doen. Maar je moet met mij geen spelletjes spelen, want ik heb een netwerk om te con troleren of alles wel klopt. Uit on derzoek bleek dat er bedroevend weinig mensen uit Afghanistan wa ren overgebracht. We moesten haast maken. De beuk moest erin.'' ,,De Tweede Kamer heeft daarna ook laks gehandeld. Je moet natuur lijk wel controleren of beleid wordt uitgevoerd. Maar mijn grootste kri tiek gaat uit naar dit kabinet. Het is een schande dat het de kont heeft afgeveegd met Kamerbrede uitspra ken. Ook bij de selectie van Afgha- nen die hulp nodig hadden. Het is kleinzieligheid ten top! Een schande!'' ,,Weet je wanneer ik echt boos was? In mei bijvoorbeeld. Ik zou een ge sprek hebben op Defensie, maar ik ben toen niet gegaan. Gelukkig maar, want ik denk dat ik gemept zou hebben. Ik had gevraagd of ze nu al bezig waren met evacuatie plannen. Niet dus, ook niet voor het personeel van de ambassade! Toen werd er gezegd: 'Ach, die tolken le ven al lang onder zware omstandig heden, als we weggaan zullen ze het wel redden'. Ik was daar woedend over.'' ,,Absoluut. Alle criteria voor toela- ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO over Afghanistan, hoewel ik er nooit ben geweest' Hans van Zon Amsterdam t Geboren: Goirle, op 2 april 1956 Burgerlijke staat: single Opleiding: Post-hbo Loopbaan: Welzijnswerk, onderwijs, al lerlei functies bij de FNV en diverse FNV-bonden. Laatste functie: voorzitter van de militaire vakbond AFMP. Werd in die functie ge vraagd de evacuatie van Af ghaanse tolken en bewakers te steunen. Inmiddels met pensioen. Levensmotto: Wie goed doet, goed ontmoet» Die zorgen waren niet nieuw. Je sloeg al veel eerder op de trom. Wat lag er aan plannen klaar bij Defensie? En dat terwijl er ook al een tolken- regeling van de Tweede Kamer op tafel lag om lokale oud-medewer kers van de Nederlandse missie te helpen. Je wordt weer boos. Zijn we in Europees verband bij de evacuatie het slechtste jongetje van de klas? 8 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8