Heleen van Royen Zwangere dochter, weg naar Londen. Ons doel: kerstshoppen en vriendinnen bezoeken. We hebben alle benodigde vaccinatiebewijzen en formulieren bij ons plus twee stuks handbagage, een grote luiertas en een opvouwbare buggy. Goedgemutst en allebei gehuld in een camelkleurige trenchcoat melden we ons bij de douane. 'Hebt u als enige ouderlijk gezag over Spencer?' vraagt de beambte terwijl hij onze paspoorten bekijkt. 'Nee, zijn vader ook,' antwoordt Olivia terwijl ze een kopie van Pieters paspoort en een door hem ingevuld toestemmingsformulier overhandigt. Dit formulier is niet verplicht, maar zorgt wel voor een snellere grenscontrole, was de belofte. De man bestudeert de papieren. 'De handtekening lijkt niet,' zegt hij. 'We moeten dit nader onderzoeken.' Voor we kunnen protesteren, haalt een jonge, vrouwelijke marechaussee ons uit de rij. Ik bel een beetje lacherig met mijn schoonzoon: 'We worden verdacht van kidnapping.' De marechaussee brengt Olivia, Spencer en mij plus al onze bagage naar een kil complex met een smalle gang en verhoorkamers. Een dikke, witte deur klapt achter ons dicht. 'Neem daar maar plaats.' Ze wijst naar een wachtkamer vol mannen die er op een of andere manier niet uitzien alsof ze kerstinkopen gaan doen in Londen. We blijven liever in de gang staan. De marechaussee haalt haar schouders op en verdwijnt. 'Heel dom dat je Pieter hebt gebeld,' vindt Olivia. 'Dat maakt je extra verdacht.' 'Hoezo? Ik heb het toch open en bloot gedaan. Een echte crimineel zou dat niet doen.' Al snel wordt duidelijk dat niemand zich met ons bezig houdt. Spencer is het na tien minuten zat en begint te huilen. Waar blijft etnisch profileren als je het nodig hebt? Ik ga op zoek naar de vrouwelijke marechaussee. 'Luister,' zeg ik. 'Ik ben Heleen van Royen en dat zijn mijn dochter en mijn kleinzoon. Mijn schoonzoon heeft ons net weg gebracht. Waarom houdt u ons tegen?' 'Ik ken u niet. U kunt wel van alles zeggen. We moeten dit eerst uitzoeken.' 'Hoelang gaat dit duren?' 'Geen idee. U moet gewoon wachten.' Ik druip af. Als ik die nacht lig te woelen in ons hotelbed, heb ik daar spijt van. Dat ik me heb laten afpoeieren. Dat ik niet veel meer stennis heb geschopt om mijn zwangere s dochter en huilende kleinzoon uit deze idiote situatie te redden. Niet worden geloofd in je eigen land terwijl je de waarheid spreekt, is heel moeilijk te verteren. Een ander uniform meldt zich en vraagt Olivia om Pieters nummer. Het staat met een hartje in haar mobiel. Tip voor kidnappers: zorg dat je een nep-ouder in je telefoon hebt om je verhaal te bevestigen en zet er een hartje bij. Het uniform komt terug nadat hij Pieter heeft gebeld. 'Alles is in orde, maar u gaat uw vlucht vast missen. Hier hebt u een voucher voor een nieuwe.' De deur mag open. Olivia kijkt op de borden. 'Gate bijna dicht. Rennen, mam!' Zij neemt Spencer en de wagen, ik 2 de koffers. Hijgend arriveren we bij de D-pier, waar een zilveren vogel ons naar de vrijheid vliegt. MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (35). Ze is moeder van Olivia (29) en Sam (25) en oma van Spencer (1 jaar) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. We worden verdacht van kidnappin, CÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87