'Minder vaart in de schemering, maar Naarmate de wildpopulatie groeit en het drukker wordt op de weg, neemt ook het aantal aanrijdingen toe. Met name reeën zijn het slachtoffer. Wat moet je doen als je een dier aanrijdt? 26 'yê Wat kun je het best doen als een aanrijding onvermijdelijk is? Wijk als automobilist vooral niet uit, waarschuwt Gijs van Aardenne, voor zitter van Stichting Wildaanrijdingen Nederland (SWN). ,,Wie uitwijkt, kan op een tegenligger klappen of te gen een boom rijden. Ik hoor regel matig over eenzijdige ongevallen zon der duidelijke oorzaak in gebieden waar veel wilde dieren voorkomen. Het is zeer aannemelijk dat er dan sprake was van een overstekend dier.'' Valt een aanrijding niet te voorko men, probeer dan zo beheerst en langzaam mogelijk te remmen. Bel de politie en geef de locatie door, ook als het dier niet blijft liggen. Doorrijden is strafbaar. Wacht de komst van poli tie of faunabeheerder af. Wat gebeurt er met het aangereden dier? Wie ruimt het op? De meldkamer van de politie roept na een aanrijding een beschikbare fauna beheerder op: die is aangesloten bij of geaccrediteerd door de Stichting Wild- aanrijdingen, zegt Van Aardenne. Ze rijden meestal rond in een pick-up met een lier. Wanneer de weg vrij en veilig is, zorgen ze voor de verdere afhande ling. ,,Zij hebben speciaal verlofom wilde dieren te vervoeren. Ook hebben ze altijd een wapen mee, om gewonde 'In negen van de tien gevallen vinden we zo'n dier terug. Meestal dood, soms levend. Dan wordt het dier uit zijn lijden verlost' dieren uit hun lijden te verlossen.'' Het dier wordt in principe terug geven aan de natuur als biomassa, gaat af en toe naar een destructiebe drijf en in sommige gevallen vindt wetenschappelijk onderzoek plaats. In Gelderland wordt een aangereden zwijn of edelhert soms voor con sumptie gebruikt. Wat moet je doen als je een klap hoort en vermoedt dat je een dier hebt geraakt, maar niks kunt vinden? Ook bij twijfel altijd de politie bel len, adviseert Van Aardenne. ,,Wij gaan hoe dan ook kijken. Het dier kan op de vlucht zijn geslagen nadat het gewond is geraakt. Als het nodig is, nemen we nachtzichtapparatuur en honden mee.'' Het komt voor dat een aangereden edelhert anderhalve kilometer ver derop een rustig plekje vindt om dood te gaan. ,,Laatst vonden we een wild zwijn met gebroken poten, 600 meter van de aanrijding. Het beest was geschrokken maar blijkbaar nog in staat om naar een veiliger plek te lopen. In negen van de tien gevallen vinden we zo'n dier terug. Meestal dood, soms levend. Dan wordt het uit zijn lijden verlost.'' Hoe zit het met de schade? Ben je verzekerd tegen een aanrijding met een wild dier? De impact van een wildaanrijding kan groot zijn, met name als het om een edelhert of een wild zwijn gaat. Neem een aanrijding met een vol wassen edelhert van 250 kilo en een schofthoogte van 120 centimeter bij een snelheid van 60 km/u: de druk op de voorzijde van de auto staat dan gelijk aan het gewicht van 5000 kilo, het gewicht van een olifant. De schadelast van wildaanrijdin- gen is afgelopen jaren flink toege nomen, blijkt uit cijfers van het Data Analytics Centre (DAC) van het Verbond van Verzekeraars. In 2017 kostte een gemiddelde claim de verzekeraars 1632 euro, in 2020 ging het om 1921 euro. Die stijging heeft volgens het Verbond te ma ken met het steeds complexer wor den van schadeherstel en auto-on derdelen die steeds duurder zijn geworden. Is de auto alleen WA verzekerd, dan draai je volgens de Consumen tenbond en de ANWB zelf op voor de schade. Dieren die in het wild leven hebben geen eigenaar. Er is dan ook geen aansprakelijke partij. Met een volledig of beperkt casco- verzekering is het mogelijk om de schade te claimen bij je autoverzeke ring. Met welke dieren vinden de meeste aanrijdingen plaats? Aanrijdingen met reeën komen verre weg het vaakst voor: zo'n 10.000 keer per jaar, zo is de inschatting van SWN. Van Aardenne: ,,Het aantal reeën in ons land is de afgelopen decennia enorm gegroeid. In de jaren 70 en 80 telden we tussen de 30.000 en 40.000 reeën, nu zitten we op meer dan 100.000.'' Wilde zwijnen staan op nummer twee. „Normaal gesproken gaat het om zo'n 300 aanrijdingen per jaar, maar dit jaar komen we uit op 700 of meer. We handelen er momenteel vijf per dag af. Er is nauwelijks voedsel te vinden, dus trekken ze eropuit. Ook zijn er meer zwijnen dan eerder, van wege de milde winters.'' Verder gaat het om edelherten (ruim 100) en damherten (ruim 100), maar ook dassen, otters, bevers en wolven. De meeste ongelukken gebeu ren in Gelderland (2200 in 2020). In Flevoland is de kans op een aanrijding met een wild dier het kleinst (290). Wat kun je doen om een aanrijding te voorkomen? De incidenten vinden meestal in de schemering plaats, wanneer dieren op zoek gaan naar voedsel of een partner. Pas je snelheid na zonsondergang aan en wees alert. Bij een snelheid van 60 kilometer per uur heeft het wild kans om je auto te ontwijken. Deze snel heid biedt bovendien de mogelijkheid tijdig te remmen. Houd er rekening mee dat er meerdere dieren kunnen volgen. ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Damherten, edelherten, reeën en wilde zwijnen steken regelmatig de provinciale weg over. Dat resulteert in honderden aanrijdingen per jaar. foto getty images Wild op de weg JEROEN KREULE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74