naalden De knotwilg en kornoelje voor kleur in de wintertuin maldDuck.nl/actie EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA O Geef de boom direct water. De eerste dagen neemt hij veel water op, omdat hij bij een hogere tempera tuur ook meer water verdampt. Voor verse haarvaten, zodat de boom het water beter kan opnemen, is het verstandig ongeveer 3 centimeter van de stam af te zagen. Kruip vooral niet op je knieën onder de boom om water te geven, maar giet water tegen de piek aan. Zo loopt het langs de stam tot onder in de pot. Tips van kweker Gerard Krol maar let bij het kopen ervan op de naalden. „Een blauwspar prikt heel erg. Een nordmann daarentegen is ideaal voor het hele gezin. Deze is naaldvast en prikt nauwelijks", aldus Krol. Kleine kinderen wil len de naalden nog weieens in hun mond stoppen. Verhoeff: „Dat kan echt geen kwaad. Alleen als ze er heel veel eten en er allergisch voor blijken te zijn. Houd je kind dus in de gaten en veeg de naal den op. Wil je het zekere voor het onzekere ne men, dan biedt de kunstkerstboom wederom uitkomst.'' De knotwilg wordt niet vaak in tui nen toegepast. Kennelijk kunnen wij hem niet los zien van zijn stand plaats aan een poldersloot. Vooral aan de selecties met fel gekleurde twijgen beleefje 's winters veel ple zier. Ze geven kleur aan de tuin in maanden waarin kleur zeldzaam is. En ja - bruin is ook een kleur, maar daar word ik in december niet vrolijk van. Niets is makkelijker dan het opkwe ken van een wilg: je steekt in het najaar een tak in de grond en in het voorjaar heb je een jonge wilg. Je hoeft een knotwilg niet op oog hoogte te knotten. Je zou er drie kun nen planten waarbij je er een op tien centimeter hoogte, de tweede op een meter en de derde op anderhalve me ter hoogte knot. 's Win ters geniet je van de tak ken die oplichten in de stralen van de laag staande zon en 's zo mers van het zilveren blad dat niet onderdoet voor dat van een olijf boom. Knotwilgen nemen ruimte in beslag. Wie die ruimte niet heeft, kan hetzelfde effect be reiken met kornoeljes die je iedere paar jaar tot aan de grond toe terug snoeit. Cornus alba, de witte kornoelje is een struik met koraalrode takken en melkachtig witte bessen in de herfst. De variëteit 'Siberica' wordt het meest aange plant. Combineer deze struik met Cornus san guinea 'Midwinter Fire', met lichtgevend oranje takken en - als je van gekleurde twijgen niet genoeg krijgt - met Cornus stoloni- fera 'Flaverimea' met olijfgroen jong hout. Je ziet al deze kornoeljes vaak in grote groepen in parken staan, maar er is geen enkele reden waarom je ze niet in de tuin zou gebruiken. De jongste takken zijn het felst van kleur en de verleiding is daarom groot om de struiken ieder jaar tot aan de grond toe terug te snoeien, maar op de duur verzwak je ze toch met dit programma van regelmatige amputa tie. 'Snoeien doet groeien' luidt het gezegde, maar je kunt ook te ver gaan. Wilgen en kornoeljes bloeien wel, maar niet met bloemen die onmid dellijk opvallen. Wel doe je insecten er een groot plezier mee. Vooral de wil gen zijn een belang rijke bron van stuif meel in een tijd dat er nog niet veel bloeit. Een struik met olijfgroene twijgen die wel op vallend bloeit, is de Kerria of ranonkel struik. Kerria japo nica wordt nog geen twee meter hoog en bloeit vroeg, met grote, eidooiergele bloemen aan over hangende twij gen. Er is een gevuldbloe- mige vorm waarvan de bloemen inder daad iets weg hebben van ranonkels. a, ik weet het: op de snelweg moet je je ogen op de weg houden. Maar als ik in de file i sta, dwaalt mijn blik toch af naar de knotwilgen langs de sloten. Vooral naar de wilgen die er uit springen, omdat ze in plaats van het gewone grauwe hout, fel oranje twijgen hebben. Dat is Salix alba 'Chermesina'. Soms kom je ook een variëteit met gele takken tegen: Salix alba 'Vitellina'. GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 CT.i O Laat de kerstboom in eerste instantie een dag acclimatiseren in de bijkeuken of garage. Zo kan hij langzaam wennen aan het tempe ratuurverschil van bui ten naar binnen. O Voor de juiste vorm en maat kun je de top gewoon uit de boom knippen of zagen. Ster ker nog, dat doen ze in de teelt altijd, alleen niet bij de nordmann. Er groeit vanzelf weer een nieuwe top. Kerria japonica Cornus sanguinea 'Midwinter Fire' V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71