Koop potgkltweekt, draag handschoenen en pas op voor scherpe K lv Ga snel naar Voor de een is het optuigen van de kerstboom een groot feest, voor de ander een klein drama. Een allergische reactie of enthousiaste viervoeter kan het feestje verpesten. Gelukkig is er voor iedere situatie een passende boom. 22 De kerstbomen zijn dit jaar van topkwaliteit, zegt Gerard Krol, voorzitter van de Vereniging Neder landse Kerstbomenkwe kers (VNK). ,,Ze zijn vers, de naalden zien er goed uit en ze zijn mooi van kleur.'' Dat is goed nieuws, maar niet elke boom is voor iedere wens geschikt. Wil je de boom bijvoor beeld na Kerstmis in de tuin planten, dan moet je daar bij de aanschaf rekening mee houden. Ook een allergische reactie of een enthousiast huisdier kan voor problemen zor gen. Gelukkig hoeft dat de kerst- bomenpret niet te drukken. Neem een potgekweekte kerstboom als je er langer van wilt genieten Wil je een boom na kerst in de tuin kunnen zetten, zodat je hem vol gend jaar weer kunt versieren? ,,Een potgekweekte kerstboom met fijne wortels heeft de allergrootste kans van slagen bij het verplanten", zegt Krol, die naast voorzitter van de VNK ook kweker is. ,,Let bij het kopen van de boom vooral op de lengte: hoe groter de boom, des te kleiner zijn overlevingskans. Ga voor een boom tussen de 1 en 1,5 meter. Een kleinere boom heeft minder dikke wortels, waardoor hij beter tegen het verplanten kan. Kies bij voorbeeld voor een potgekweekte fijnspar, die heeft een fijn wortelge stel. Het is belangrijk dat je de kerst boom regelmatig water geeft, zodat de wortels sterk blijven en verder kunnen groeien.'' Dat geldt ook voor bomen die bin nen blijven staan. Met voldoende 'Je kunt door een kerstboom last hebben van een verstopte neus, hoesten, tranende ogen en klachten aan de luchtwegen' water zullen daar in februari of maart nieuwe takken aan komen. Voor een kerstboom op het balkon of op het bankje in de voortuin geldt hetzelfde: koop potgekweekt en houd 'm lekker klein. Kies in geval van ernstige allergische klachten voor een kunstboom Er zijn mensen met een kerstboom allergie. Niet omdat ze een hekel heb ben aan kerst, maar omdat ze seri euze klachten krijgen als reactie op de boom. Huisarts Rutger Verhoeff: ,,Je kunt door een kerstboom last hebben van een verstopte neus, hoes ten, tranende ogen en klachten aan de luchtwegen. Het is verstandig de boom vooraf af te spuiten met water, omdat huisstofmijt en pollen er heerlijk in kunnen vertoeven.'' De kerstboom zelf kan ook de boosdoener zijn. Verhoeff: ,,Je kunt last krijgen van het stofje colofo- nium, dat zit in de naalden en de hars van de kerstboom. Daardoor kun je een allergische huidreactie krijgen, bijvoorbeeld in de vorm van eczeem. Ook dat kan de kerstsfeer behoorlijk verpesten. Mocht je de boom toch willen aanraken, draag dan hand schoenen.'' Wil je echter geen enkel risico ne men? Ga dan voor een kunstboom. sk v" ~v Met de juiste voorzorgs maatregelen kan je viervoeter gewoon meegenieten Om de feestdagen voor je huisdier zo gezellig mogelijk te houden, is het belangrijk dat je geen versiersels als engelenhaar, linten en kunstsneeuw gebruikt, geen eten ophangt in de boom en plastic ballen aanschaft. Voorkomen is beter dan genezen, stelt de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD). Met voorzorgsmaatrege len kun je prima een kerstboom in huis hebben. Zorg dat je de vloer regelmatig aanveegt, want dennen naalden zijn scherp en giftig voor je huisdier. Ze kunnen door het eten ervan last krijgen van diarree, bra ken, maag-darmklachten en proble men met het zenuwstelsel. Een kapotte kerstbal kan scherpe scherven achterlaten, die kunnen pijnlijke wonden veroorzaken. Houd je huisdier met het optuigen van de boom apart. Daardoor ver mindert de interesse en voorkom je dat je hond of kat tegen de boom aanloopt of erin springt. Nauwelijks prikkende naalden zijn voor kinderen prettig Voor kleine kinderen is een boom vol kleur en licht een groot feest, ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO De perfecte boom voor iedereen MAYEE MACCO - HUISARTS RUTGER VERHOEFF Gerard Krol: ,,Een blauwspar prikt erg, een nordmann nauwe lijks.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Kijk voor de actievoorwaarden op Donald Duck, nu/actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70