Je mag echt alles zeggen, maar niet iedereen hoeft het leuk te vinden 'Wel kerkdiensten na 17.00 uur' Advies: vaccineer kwetsbaar kind 6 OZCAN AKYOL c Justitie schetst gevolg complotcampagne De hele week, van begin tot eind, domineerden de Mei landjes het nieuws. De moeder van het gezelschap, ie mand met het hart op de tong, van wat ik begrijp, had zich in haar biografie laatdunkend uitgelaten over gesluierde islamitische vrou wen. Dat zorgde voor ophef, commer ciële partners zegden de samen werking met het gezin op en ook daar ontstond de nodige opschud ding over. Ik hoorde mensen roe pen: cancel cultureEn tot overmaat van ramp kwam ook weer het rie deltje over de vrijheid van me ningsuiting tevoorschijn, want die zou in gevaar zijn in ons ooit zo li berale landje. Ik dacht het niet. In dit land mag je alles schrijven en roepen wat je wilt. Het ge beurt zelfs bijna op maniakale wijze, zonder aanzien des per- soons, waardoor op dit moment allerlei politici, wetenschappers en journalisten elke dag bakken met bagger in de mail ontvangen. Het ironische probleem van mensen die denken dat aan hun expressievrijheid wordt getornd, is dat zij niet begrijpen dat anderen, op hun beurt, ook iets van hun on genuanceerde en soms lelijke ge dachten mogen vinden. Dus als Nivea, Milka, Hallmark, beddenboer Emma en Maxi-Cosi als commerciële partners afscheid van de familie Meiland nemen, maken zij eveneens gebruik van hun vrijheid van meningsuiting - hoe opportunistisch dat in hun ge val ook is. In dit land mag je echt alles zeg gen, maar niet iedereen hoeft het leuk te vinden. Dat is de realiteit. Ik vind het eigenlijk veel enger dat moslimorganisaties, zoals SIORH uit Den Haag en SPIOR uit Rotterdam, plotseling met een sta tement komen dat 'moslims eisen dat Talpa niet langer met de Mei landjes samenwerkt'. Dat slaat als een tang op een varken. koepelorganisaties en samenwer kingsverbanden die menen dat ze namens een hele geloofsgroep mo gen praten. Alsof dé moslim zou bestaan. Als er aanslagen zijn, ergens in een ver buitenland, vinden deze club jes het terecht grote onzin dat ze afstand van die daden moeten ne men, maar tijdens dit soort media- rellen pretenderen ze plotseling wél een harmonieuze groep te zijn. Dat is grote lariekoek. Als het dan toch over anderen monddood maken gaat, is het misschien goed om voor eens en altijd subsidie clubjes te negeren die ongevraagd namens allerlei individuen spre ken - en juist daarmee meewerken aan generalisaties. Het klinkt onwerkelijk, maar er zijn genoeg moslims die met ple zier naar de familie Meiland kij ken. Hun wansmaak is ook een mening. Hopelijk mag die wel blij - ven bestaan. Er zijn genoeg moslims die met plezier naar de familie Meiland kijken Het landelijk dienstencentrum vindt de diensten van 'essentieel belang' en wil dat samenkomsten ook 's avonds mogelijk blijven. In dividuele kerken kunnen wel af wijken van dit standpunt. In Nederland geldt sinds vorig weekend een 'avondlockdown'. Horeca, theaters en sportfacilitei ten en veel winkels zijn na 17.00 uur gesloten. Volgens Gert ten Bol- scher, directeur van het landelijke dienstencentrum van de Gerefor meerde Gemeenten, sluiten de ker ken zich aan bij de sluitingstijd voor 'essentiële zaken': 20.00 uur. In de praktijk worden vooral win kels als supermarkten gezien als essentieel. Kerken worden in dat kader niet genoemd. De Gereformeerde Gemeenten, waarvan in 158 dorpen en steden kerken zijn, tellen samen 107.000 leden. Maandenlang raasde en tierde een groep complotdenkers in onlinevideojournaals over nekschoten, executies en tribunalen voor de sado-pedo elite'. Justitie zag daarna overal 'soldaten' opstaan die de daad bij het woord wilden voegen. ,,Wie geeft Jaap van Dissel zijn welverdiende nekschot, die is een held", riep Joost Knevel in april van dit jaar in een onlinevideo, het Red Pill Journal. En: ,,Rutte is een satanische pedofiel." Zijn me de-host Wouter Raatgever in een andere uitzending: ,,Van Dissel vermoordt al 64 jaar kinderen. Ga hem feliciteren! Ik deel zijn adres." Deze en vele andere opmerkin gen zijn smaad, laster, bedreiging en opruiing, vindt het Openbaar Ministerie. Gisteren stonden Kne vel, Raatgever en derde verdachte Hans de Meijer voor de rechtbank in Den Haag, in een tussentijdse zitting. De vierde verdachte, Mi- cha Kat, zit nog vast in Noord-Ier- land. Justitie schetste de gevaar lijke consequenties van de com plotcampagne: overal in het land stonden mensen op die zich 'sol daten' noemden en de daad bij het woord wilden voegen. Volgens de verdachten werden in Bodegraven in de jaren 80 en 90 van de vorige eeuw jonge kinderen misbruikt en vermoord. Behalve inwoners van Bodegraven zouden er ook hooggeplaatste Nederlan ders bij het misbruik betrokken zijn. De elite zou de zaak in de doofpot stoppen. De theorie is gebaseerd op de 'hervonden herinneringen' van Joost Knevel, die in Bodegraven opgroeide, maar later naar Spanje verhuisde. Raatgever, De Meijer en Kat brachten het verhaal van Kne vel naar buiten via de website Wees de Weerstand en daarna het Red Pill Journal. In de video's vroe- gen ze ook om donaties 'om de strijd voort te zetten'. Niet veel later trokken tientallen mensen naar Bodegraven om daar bloemen te leggen bij de graven van vermeende slachtoffers. Het leidde tot woede en verdriet onder de nabestaanden. Anderen be dreigden Jaap van Dissel, die bij het misbruik betrokken zou zijn. Behalve Knevels aantijgingen is daar geen bewijs voor. Eerder stelde een andere recht bank in Den Haag al dat 'het volle- C Knevel bleef in de rechtbank bij zijn theorie. Wel heeft hij 'spijt van de bedreigingen' dig ontbreekt aan een deugdelijke feitelijke onderbouwing van de beweringen' waarop het complot is gebaseerd. Op die zitting bleek dat een man die volgens Knevel zelfmoord pleegde vanwege de misbruikzaak, volgens de overlij densakte in werkelijkheid een na tuurlijke dood stierf. En van een meisje dat zou zijn vermoord, is in een krantenarchief de werkelijke doodsoorzaak te vinden: ze kwam in 1983 op 9-jarige leeftijd om het leven bij een verkeersongeluk. Voor de complotdenkers maakt het onderdeel uit van de doofpot. Justitie schetste de gevolgen van de theorieën: overal in Nederland doken mensen op die zich als 'wakker' kwalificeerden. ,,In Oost Brabant zei een verdachte 'dat zijn ogen waren geopend door Knevel'. Hij sprak over een satanisch com plot, gooide vuurwerk naar een politiebureau en bedreigde Mark Rutte", zei de officier van justitie. ,,Een vrouw nam contact op met Raatgever en bood zich aan als 'soldaat', ze wilde in actie komen. Uit politiedossiers bleek dat deze vrouw suïcidaal was en harddrugs gebruikte." Knevel werd eerder dit jaar op gepakt in Spanje. Wouter Raatge ver, een diepgelovig christen, werd aangehouden in Siddeburen. Hij was in het bezit van 15.000 euro, ontvangen van donateurs. Knevel bleef in de rechtbank bij zijn theorie. Wel heeft hij 'spijt van de bedreigingen'. Volgens on derzoeken lijdt Knevel mogelijk aan een 'paranoïde waanstoornis'. Raatgever eiste 'seponering van alle zaken tegen ons'. De mannen blijven vastzitten. De Meijer, die een kleinere rol speelde en spijt betuigde, komt wel voorlopig vrij. De zaak gaat volgend jaar verder. Dat schrijft de raad aan minister De Jonge. Die spreekt in een eerste reactie van een 'logisch' advies. ,,In december verwachten we te kun nen beginnen met prikken." De kinderen voor wie de Ge zondheidsraad vaccinatie advi seert, kampen bijvoorbeeld met een chronische longaandoening, aangeboren hartafwijkingen of het downsyndroom. 'Zij hebben een grotere kans op ziekenhuisop name en lopen ook een hoger ri sico om een ernstige ontstekings reactie in de organen te krijgen na een infectie', schrijft de raad. Het gaat om een groep van on geveer 40.000 kinderen die onder behandeling staan van een kin derarts. De Gezondheidsraad ad viseert daarom de kinderartsen de exacte selectie te laten maken. Bart-Jan Kuilberg, voorzitter van de Gezondheidsraad, zegt dat voor een advies over het vaccine- ren van gezonde kinderen meer tijd nodig is. ,,Voor gezonde kin deren is de afweging complex." Kuilberg kan niet zeggen wanneer het advies voor deze groep precies komt. Het kabinet liet twee weken ge leden doorschemeren vooralsnog geen grootschalige vaccinatiecam pagne voor kinderen te willen. Deze maand ontvangt Nederland 42.000 doses van het Pfizer-vaccin voor kinderen. Minister De Jonge wil die reserveren voor de groep met medische problemen. - Sander van Mersbergen ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Y @OzcanAkyol Ik verbaas me al jaren over ge subsidieerde inspraakorganen, WOERDEN De centrale organisatie achter de Gereformeerde Gemeenten, een orthodox-protestantse kerk- stroming, legt het 'dringend beroep' van het kabinet om na 17.00 uur geen kerkdiensten te houden naast zich neer. 'Soldaten' wilden in actie komen Cyril Rosman Den Haag DEN HAAG De Gezondheidsraad adviseert kinderen van 5 tot en met 11 jaar die een verhoogd risico lopen om ernstig ziek te wor den door het coronavirus, te vaccineren. y/i-ivc-O: Vlnr: Wouter Raatgever, Joost Knevel en Hans de Meijer. De vierde verdachte, Micha Kat, zit vast in het buitenland. tekening anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6