Dejuisteboom Overstekend wild Sinterklaas deelt uit dit weekend, maar hij leert kinderen niet samen spelen. Daniëlle Schollaart (30), pedagoog en weerbaarheidstrai ner bij Apetrotse Kinderen, helpt. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES De prijzen voor de beste games worden donderdag uitgereikt. Recensent Anton Damen tipt alvast zijn eigen favorieten in drie categorieën. c pagina 27 Oók als je huisdieren hebt of allergisch bent, kun je een kerstboom neerzetten. Kweker Gerard Krol geeft tips om de goede te kiezen. c pagina 22 Je kunt op de weg nog zo goed opletten, toch kan het je zomaar gebeuren: je rijdt een ree aan. We leggen uit wat je dan moet doen. Alvast een tip: rijd niet door, dat is strafbaar. c pagina 26 ,,Delen is iets wat je moet leren. Jonge kinderen zijn vaak erg op zich zelf gericht. Rond de leeftijd van 2 jaar bevinden ze zich in een egocen trische fase: ze willen alles voor zich zelf houden. Delen is dan moeilijk. Als ze 4 jaar zijn, kunnen ze al mak kelijker delen en vanaf 7 a 8 jaar krij gen ze nog meer oog voor de belan gen van een ander. Maar het empa- thisch vermogen is pas echt goed ontwikkeld bij 9 jaar. Dan kunnen ze zich goed inleven in anderen.'' „Karakter speelt een rol. Het ene kind heeft een sterke eigen wil en wil alles zelf in de hand houden, het andere is juist heel meegaand en deelt waar schijnlijk makkelijker. Maar mis schien wel het belangrijkste is dat een kind voldoende zelfvertrouwen heeft. Dat is een gevoel van basisvei ligheid waar je als ouder een belang rijke rol in speelt. Als je niet hebt geleerd dat jij oké bent en de ander ook, is het moeilijk om je gelijkwaar dig te verhouden tot de ander. Dat bemoeilijkt het spelen met anderen. Heb je wel een gevoel van basisvei ligheid, dan durf je erop te vertrou wen dat als je iets deelt, je nog steeds grip hebt. Dan zul je namelijk voor jezelf durven opkomen en speelgoed weer durven terugvragen als je er zelf mee wilt spelen. Dat maakt het mak- 'Als er een kind komt spelen, kun je van tevoren vagen: met welke dingen wil je niet dat hij of zij speelt? Die leg je dan samen weg' kelijker om iets uit te lenen.'' ,,Leg uit waarom het goed is om niet alles voor jezelf te houden. Vertel dat delen iets oplevert. Bijvoorbeeld dat je dan met meer plezier met elkaar kunt spelen. Het helpt ook om de emoties van andere kinderen te benoe men. Wil een ander kind bijvoorbeeld de pop van jouw kind pakken, leg dan uit dat het andere kind ook graag met de pop wil spelen. Wil je zoon of dochter niet delen? Kijk dan wat daarachter zit. Misschien is hij of zij bang dat het speel goed kwijtraakt of dat het kapotgaat. Als het net iets heeft gekregen dat kwets baar is, is het misschien niet zo handig om juist dat te laten delen. Dan kun je samen iets anders pakken waar andere kinderen wel mee mogen spelen.'' Een kind hoeft dus niet alles uit te lenen? ,,Zeker niet. Als je je kind leert dat het niks voor zichzelf mag houden, werkt dat averechts en kan het juist minder willen delen. Het is heel gezond als een kind zijn eigen grenzen kan aangeven. Nieuw speel goed hoeft het niet uit te lenen. Als een kind komt spelen, kun je van tevoren vragen: met welke dingen wil jij dat hij of zij niet speelt? Die dingen leg je dan samen weg. Som mige ouders zijn vooral bezig met de behoeften van een ander en brengen dat ook op hun kind over. Maar zo'n houding is niet altijd helpend. Een kind moet ook leren dat het aan zijn eigen behoefte mag denken.'' TIPS VAN DE EXPERT c Goed doel c Uitdelen op een verjaardag c Geef zelf het goede voorbeeld „Veroordeel je kind niet. Zeg niet dat het stout is als het zijn nieuwe graaf machine niet wil delen bijvoorbeeld. Als een kind vaak te horen krijgt dat het stout is, krijgt het een lage eigen waarde. Draai het om en complimen teer het als het wel iets deelt. Mag een vriendje met speelgoed van jouw kind spelen, zeg dan dat je het aardig vindt dat het iets deelt. Zo krijgt je kind zelfvertrouwen en juist dat is nodig om met anderen samen te kunnen spelen.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 'Samen delen moet je leren' CARIN RÖST Waarom is delen voor veel kinderen moeilijk? Waarom vindt het ene kind het mak kelijker om te delen dan het andere? Hoe kun je je kind leren delen? Laat je kind iets wegge ven aan een goed doel. Laat het een stuk speel goed kiezen waar het zelf niet meer mee speelt. Zo krijgt je kind meer oog voor een ander. Laat je kind oefenen met dingen die niet van hem of haar zijn, zoals iets lek kers uitdelen op een ver jaardag. Zo ziet het kind dat het fijn is als iedereen iets heeft, maar hoeft het zijn eigen spullen niet te delen. Geef als ouder het goede voorbeeld. Als je een ander niks gunt, leren kin deren ook geen rekening te houden met anderen. Wat is nog meer niet handig om te doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69