Onder politici Als het aan hoofd Raad van State lag, had Amalia er niet gezeten 'Probeer een instrument te bespelen' De Graaf kreeg maar deels zijn zin 19 Martijn Brouwer uit Vianen, student lichttechniek ,,Amalia is bij uitstek iemand die weinig te zeggen heeft over haar eigen leven, daarom zou ik haar echt willen aanraden om een mu ziekinstrument te bespelen. Want als er één moment is waarop je al les voor het zeggen hebt, dan is het wel terwijl je muziek maakt. Zelf probeer ik een beetje te drummen en dat kan ik helemaal zelf invul len. Soms heb ik zin om te ram men, soms wil ik juist rustig spe len - hangt een beetje van mijn stemming af. Zingt Amalia? Ah, kijk aan! En ze wil dat niet in het openbaar doen? Heel verstandig! Met haar leven lijkt het me zo goed om iets voor jezelf te houden, iets waar je van alles in kwijt kunt. Ik begrijp die afweging volkomen. Niet alles hoeft open en bloot te zijn, zelfs niet bij de kroonprinses. Ik vind het eigenlijk onvoorstel baar dat ze nu pas 18 wordt, als ik haar soms wel eens in de media zie. Ze gedraagt zich al zo.vol wassen en netjes. Dat zou ik haar ook nog wel willen meegeven: vergeet niet te genieten van je jonge jaren, doe je eigen ding. En gedraag je nu niet al te veel als de persoon die je over een tijdje altijd moet zijn.'' Van links naar rechts: de Zweedse prinses Victoria, de Belgische prinses Elisabeth en de Spaanse prinses Leonor. in Wales, waar afgelopen zomer Amalia's zus prinses Alexia aan een opleiding begon. Alexia is daar jaargenoot van een andere toekomstige koningin, de Spaanse prinses Leonor. Hoewel er een warme band bestaat tussen de Oranjes en de Spaanse koninklijke fa milie, was het voor Alexia en haar ou ders een grote verrassing dat zij in Wales een andere prinses treft. Bij de fotosessie in de tuin van paleis Huis ten Bosch vertelde koning Wil- lem-Alexander afgelopen zomer dat prinses Leonor onder een schuil naam toelatingsexamen deed voor de prestigieuze opleiding en dat haar ware identiteit pas aan het einde van de selectieprocedure aan het licht kwam, toen ze op gesprek moest ko men. Leonor, wier officiële titel Prinses van Asturië luidt, wordt de tweede koningin van het koninkrijk Spanje, dat in 1716 ontstond. Alleen Isabella II ging haar voor. Zij kwam in 1833 als 3-jarige peuter op de troon. - Jeroen Schmale Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: Een ongemakkelijke week voor Thom de Graaf. Kroonprinses Amalia wordt de dag na haar 18de verjaar dag feestelijk binnengeleid bij de Raad van State. In de balzaal van Paleis Kneuterdijk wordt zij beëdigd als bijzonder lid van dit belangrijkste adviesorgaan van het kabinet, zo regelt de Grondwet. Weliswaar heeft ze geen stem recht en is haar lidmaatschap lou ter ceremonieel, het idee is dat ze zich door aanwezig te zijn bij ver gaderingen kan voorbereiden op haar latere taak als koningin. Wellicht kan Amalia inwendig een triomfantelijk 'fokkit' niet on derdrukken als ze woensdag wordt toegesproken door de baas van de Raad van State, vicevoorzitter Thom de Graaf. De Graaf heeft er zijn hele politieke leven voor ge pleit deze ceremonie te schrappen: alle wettelijke bevoegdheden van het staatshoofd moesten van hem fors worden ingeperkt. Als voormalig partijleider van D66 wilde hij dat de koning geen lid meer is van de regering. Die be paling moest wat hem betreft uit de Grondwet. De Graaf zei meer maals dat het staatshoofd geen rol meer moest vervullen bij kabi netsformaties en niet langer lid mocht zijn van de Raad van State. De Graaf zei destijds dat hij de monarchie zo 'minder kwetsbaar' wilde maken voor kritiek. De Graaf heeft maar deels zijn zin gekregen. Het schrappen van de koning als lid van de regering is er niet van gekomen, waardoor hij nu ironisch genoeg Amalia moet welkom heten. Iets wat hij zelf niet als beletsel ziet overigens. Maar D66 heeft op een ander punt wel haar zin gekregen: sinds 2012 speelt de koning geen rol meer in de formatie. De Tweede Kamer wijst sindsdien zelf een verkenner of informateur aan in plaats van de koning die dat voorheen deed na de wensen te hebben geïnventari seerd van alle partijen. En die oude wens van D66 wordt nu mogelijk teruggedraaid. De Tweede Kamer wil nu juist de for matie 'minder kwetsbaar' maken. Sinds de Kamer zelf de regie heeft, moeten we na de recordformatie van 2017 dit jaar nog langer wach ten tot er een nieuw kabinet aan treedt. Hoewel volgens woordvoerders van VVD, D66, CDA en Christen Unie het 'point of no return' nog niet is gepasseerd en er nog lang geen akkoord is, inspecteerden ze woensdagochtend wel alvast de centrale hal van het Kamerge bouw om te zien of daar de pre sentatie van het coalitieakkoord gehouden zou kunnen worden. Ze hopen dat dat nog voor Kerst lukt, zodat het nieuwe kabinet uiterlijk begin januari kan aantreden. Nog maals: als het lukt. Die negatieve formatierecords zijn niet het gevolg van het weren van de koning in de formatie. Het komt door de enorme versplinte ring van het parlement en de pola risatie die coalitievorming lastiger maakt. Maar de koning had het wel makkelijker ge maakt, stelt Inge van Dijk (CDA). Zeker in een tijd waarin partijen elkaar het licht in de ogen niet gunnen. ,,Een formatie is een zeer politiek pro ces, juist iemand die verder afstaat van de actuele politiek kan dan een belangrijke rol vervullen.'' Het helpt niet per se, getuige de situatie in België. Dat land is nog steeds recordhouder formeren met 541 dagen. Destijds stelde de Belgische koning vruchteloos be middelaars aan om de onderhan delingen vlot te trekken. Toenma lig premier Yves Leterme: ,,De ko ning kan niet op eigen houtje be slissingen nemen of tegen de wil van het parlement ingaan. Maar hij kan wel als buffer dienen.'' Een Kamermeerderheid krabt zich nu op het achterhoofd. ,,Van ons had het destijds in 2012 so wieso niet hoeven veranderen", zegt Rudmer Heerema (VVD). Dit voorjaar, toen de formatie ontaardde in chaos na het be ruchte 'functie elders'-debat, dienden SGP en ChristenUnie een motie in. De Kamer moest serieus overwegen om de verkenner of in formateur voortaan weer te laten aanwijzen door iemand die 'af stand heeft van het politieke strijdgewoel', in het bijzonder moet worden gekeken naar de koning omdat hij boven de partijen staat. Een ruime meerderheid steunde die op roep. Bij de evaluatie van deze formatie wordt bekeken of de koning in de toekomst toch weer een rol moet krijgen. Welke partij ook voor de motie stemde? Thom de Graafs D66. D66-Kamerlid Ste ven van Weyenberg liep daarna snel naar de interruptiemicro foon om te zeggen dat dat een vergissing was. GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 FOTO'S GETTY IMAGES, BELGA FOTO TWEEDE KAMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67