Europa telt nog drie 'Amalia's' die aanspraak maken op de troon cto 'Haal mentale problemen uit taboehoek' 18 Koningschap Zweedse prinses Victoria zal naar het lijkt als eerste de troon bestijgen Floortje Brasser uit Beverwijk, mbo-student Media Redactie ROC Amsterdam, loopt stage bij MIND (ggz) ,,Ik vind het heel goed dat Amalia laatst heeft gedeeld dat zij af en toe met een psycholoog over haar mentale problemen praat, want bij mijn stageplek proberen we men tale problemen onder jongeren bespreekbaar te maken. En het helpt zeker als iemand als Amalia erover vertelt. Ik geloof trouwens wel dat mijn generatie daar sowieso al wat makkelijker over praat dan de oudere genera ties, maar er is nog steeds wel een taboesfeer. Ook jongeren denken soms nog dat ze als gek of gestoord worden gezien als ze mentale problemen hebben en zeggen er dan heel lang niks over. Ik hoop dus dat Amalia als koningin aandacht aan het on derwerp zal blijven besteden, net zoals haar moeder Maxima er aan dacht aan besteedt, en dat het net zo normaal wordt om over een de pressie te praten als over een ge broken been." Prinses Amalia heeft twee gene ratiegenoten die naar alle waar schijnlijkheid ook ooit koningin zullen zijn van een Europees land: de 20-jarige Belgische prinses Elisabeth en de 16-jarige prinses Leonor van Spanje. Maar de hechtste band heeft Amalia met de enige Europese kroon prinses die al een stuk ouder is en vermoedelijk als eerste van het kwartet kroonprinsessen op de troon komt: de Zweedse prin ses Victoria (44) Niet alleen was Victoria bij de doop van Amalia aanwezig als peettante, ook was de destijds 6-jarige Amalia in 2010 bruidsmeisje bij het huwelijk van Victoria met haar vroegere perso nal trainer, Daniel Westling. Het paar heeft inmiddels twee kinderen, prin ses Estelle en prins Oscar. Victoria is merkwaardig genoeg niet geboren als kroonprinses, hoe wel haar vader Carl Gustaf bij haar geboorte in 1977 al koning van Zwe den was. In het Scandinavische land V* »V hadden prinsen toen nog voorrang op de troon, ook al waren ze jonger dan hun zus. Die wet werd per 1 janu ari 1980 gewijzigd - vanaf die dag is Victoria de beoogd troonopvolger in Zweden en niet langer haar jongere broer prins Carl Philip. Koning Carl Gustaf had hier moeite mee, omdat zijn zoon nu eenmaal als troonopvol ger geboren was. Amalia werd op 30 april 2013 Prin ses van Oranje, toen haar vader het koningschap overnam van prinses Beatrix. Nog geen drie maanden later beleefde België ook een troonswisse ling, toen Filip het ambt overnam van zijn vader koning Albert. Op die dag werd prinses Elisabeth hertogin van Brabant, een titel die is weggelegd voor de vermoedelijke troonopvolger. Zij wordt de eerste Koningin der Bel gen; sinds de afscheiding van Neder land in 1830 kende het land alleen mannelijke staatshoofden. Prinses Elisabeth begon dit najaar aan een driejarige studie, geschiede nis en politiek, aan het Lincoln Col lege in het Britse Oxford. Hiervoor volgde ze een militaire opleiding. An ders dan Nederlandse koningen en koninginnen zijn de Belgische vor sten opperbevelhebber van het leger. Om die reden was een diensttijd van de toekomstige koningin zo'n beetje noodzakelijk. Ook studeerde Elisa beth al aan het UTC Atlantic College ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO FOTO MARCO OKHUIZEN FOTO JOOST HOVING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66