l ƒ1/- 196 'Je leven hoeft nog niet af te zijn als 18-jarige' 'Leef een zo normaal mogelijk leven' 17 5 g En dat helpt mij toch af en toe te vergeten wat je in feite bent, dat je een beetje een nor male jeugd hebt.'' In het boekj e Amalia zegt Willem-Alexan- der dat zijn dochter er op haar 14de jaar eer der bij was dan hij, met het accepteren van haar lot als toekomstig koningin. Maar wan neer Willem-Alexander zich ermee ver zoende, daar heeft hij in de loop van de tijd twee versies van gegeven. In 1997 zegt Wil- lem-Alexander in een gesprek met Paul Wit- teman: ,,Dat was op het moment dat ik net van de universiteit af kwam en eigenlijk een nog zo normaal mogelijk leven had geleid.'' Dat zou in de zomer van 1993 zijn geweest, hij studeerde af op 2 juli. In november van dat jaar was zijn eerste televisie-interview. Lilan Bor uit Leiden, student psychobiologie ,,Ik heb het boek over Amalia van Claudia de Breij doorgelezen en daarin viel me op dat Amalia zich al heel veel op haar toekomst focust. Dat is logisch, dat doen veel 18-jari- gen en zij is natuurlijk ook een heel belangrijk persoon. Maar wat ik haar wil meegeven, is dat ook zij fouten moet kunnen en durven maken. Wat mij heel erg op- viel rond mijn 18de verjaardag is dat je het krijgt dat je leven al helemaal af moet zijn, dat je alles op de rit moet hebben. Maar dat is helemaal niet zo, je hebt nog zo veel te leren. Ik vond het wel een grote overgang hoor: eerst wordt bijna alles voor je geregeld, wordt je aan je handje meegeno men en vanaf het moment dat je 18 bent moet je heel veel zelf doen. Dan heb je nog wel steun aan je fa milie en vrienden die al 18 zijn, maar je bent wel zelfverantwoorde- lijk voor - ik noem maar iets - je ei gen zorgverzekering en het betalen van je premie. Dat leer je alleen door ook fouten te maken en dat geldt ook voor Amalia. Hopelijk denkt ze niet bij alles dat ze geen fouten mag maken, omdat ze daar over vijf of tien jaar nog mee kan worden geconfronteerd, in haar positie. Want dat zou haar leven op dit moment tegenhouden en dat is echt zonde.'' Daarin zette hij het wat meer weg in de tijd: 'ergens tijdens mijn studie'. Kennelijk durfde hij het nog niet aan te zeggen dat hij het pas net had besloten. Dat zou ongetwijfeld meer vragen hebben opgeroepen. Maar de worsteling van koning Willem-Al- exander, daar bestaat geen twijfel over. Er ging opstandigheid aan vooraf. ,,Ik denk dat je je er eerst tegen verzet, omdat niemand echt iets wil hebben vastliggen in zijn leven. Ik in ieder geval niet. Je wilt toch zelfje weg vinden. Maar ook als iets vastligt, kun je zelf de weg ernaartoe vinden. Ik denk dat ik die gedachtewisseling bij me zelf gemaakt heb.'' Olivier Borgers uit Gouda, examenleerling gymnasium ,,Oké, ze is een prinses en we leven in coronatijd, maar toch hoop ik dat Amalia haar 18de verjaardag binnen alle beperkingen zo normaal moge lijk kan vieren. En dat sluit aan bij wat ik haar eigenlijk wil zeggen: leef een zo normaal mogelijk leven, zéker in de jaren voordat je konin gin wordt. Ik vind het zo bijzonder hoe zij zich nu al gedraagt, hoe nor maal ze omgaat met mensen die haar en haar familie bekijken op een evenement als Koningsdag en met het feit dat iedereen constant een mening over haar heeft. Ik zou dat echt niet kunnen, dat je 24 uur per dag, 7 dagen per week moet oplet- ten met wat je doet, met wie en dat het allemaal niet te gek is. Ik heb er best veel moeite mee als mensen mij zeggen wat ik wel en niet kan doen. Hoe zwaar moet dat voor haar zijn? Het beeld dat ik van haar heb is dat ze zich ondanks alles heel nor maal opstelt en een redelijk gewoon leven kan leiden als jongere. Ik hoop dat ze dat blijft doen, dat vooral.'' Aarzelen Die gedachtewisseling van hem zag er als volgt uit. ,,Het is een kwestie van aarzelen of je het kan en ofje bereid bent heel intensief en lang je daarop voor te bereiden, om het uiteindelijk te kunnen doen. Die twijfel is over.'' Amalia lijkt klaar, op haar 14de nog wel. Het eerste tussenrapport kreeg ze afgelopen weekend vanaf Curasao van een trotse groot moeder. ,,Ze is goed begonnen en ik denk ze ker dat ze heel goed doorgaat en opgroeit tot een verstandig mens'', zei Beatrix. Maar zelf houdt Amalia nog een deurtje open voor een toekomstige worsteling. Daar hint ze ook op in Amalia. ,,Ergens blijft het altijd nog lastig,'' zegt ze. Want ze heeft zich erbij neergelegd, maar het nog niet omarmd. Daar moet ze nog een muurtje voor over. ,,Pas achter die muur kan ik misschien iets omarmen.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 o c_ O O Willem-Alexander Claus George Ferdinand Utrecht, 27 april 1967 Koning der Nederlanden vanaf 30 april 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65