r 'Vrijheid voor iedereen, vrijheid is alles' 'Zing je stress eruit, houd dat als uitlaatklep' 16 zijn stempel drukt. En ja, waar je eigenlijk niet meer onderuit kunt.'' Over het proces van verinnerlijking zegt ze: ,,Het is natuurlijk iets waar je ingroeit en steeds weer gebeuren in je leven dingen waardoor je dit beseft. Langzamerhand wordt dit besef een bewustzijn en gaat het echt een rol in je leven spelen. En dat is een groeiproces waar je langzaam, langzaam naartoe groeit.'' Vrede gevonden Het moment dat Beatrix zich verzoent met het koningschap is rond haar 23ste jaar: ,,Dat was eigenlijk na mijn studententijd, dat ik voor mezelf vrede heb gevonden met mijn eigen toekomst.'' Na de zomer van 1961, toen ze haar doctoraalexamen 'rechten vrije stu dierichting' haalde. Tegenover schrijfster Hella Haasse spreekt ze over dat moment in haar leven 'waarin ik het ook aanvaard heb, waarin ik het heel be wust ook op een gegeven moment gekozen heb. In die zin dat ik mezelf er innerlijk bij heb neergelegd, het in positieve zin aanvaard heb als: dit is de opdracht in mijn leven en dit moet ik nu eenmaal doen, maar dan wil ik het ook goed doen.'' Dat ze later tijdens haar inhuldiging zei dat 'het een functie is waar geen mensen om vragen zou' was zo bezien amper verrassend te noemen. Voor Beatrix, die zelf anders behandeld werd dan haar zussen, was het belangrijk dat haar oudste zoon overal als ieder ander werd bejegend. Hij moest zich zo lang mogelijk vrij voelen en uitleven, zodat het korset van het koningschap niet onvrij zou voelen. Willem-Alexander staat er dan ook wat laconieker in dan zijn moeder zich per mitteerde. Wegduwen In een gefilmd tweegesprek uit 1988 van een wandelende moeder en zoon zegt Beatrix dat ze in Leiden als student een gespleten be staan had: ,,Het heden van het student zijn en de toekomst, die ik toch een beetje weg heb geduwd in mijn gedachten.'' Willem-Al- exander valt haar bij en herkent dat. ,,Ik heb twee levens.(..) Ik zet het een beetje van me af, want je bent maar één keer jong.'' Over zijn studententijd: ,,Het is gewoon gezellig. Elsa Ghrmagherghs Tsegay uit Wageningen, leerlinge Internationale Schakelklas Ze slaat haar donkerbruine ogen neer als de oorlog die momenteel in Ethiopië en haar vaderland Erit rea woedt ter sprake komt. Haar va der zou het liefst de hele dag naar de Eritrese zenders kijken op zijn tele foon. ,,Oorlog, oorlog, oorlog'', zegt Elsa zachtjes. Zij, haar zus en haar broer willen daar niets van weten. ,,Dan moet hij maar naar de slaap kamer, als hij dat wil zien'', zegt ze. Anderhalf jaar is ze nu in Neder land, na twee eerdere mislukte vluchtpogingen uit Eritrea. Ze ging daarvoor vier maanden de gevange nis in. ,,Niet goed. Te veel mensen, te weinig eten en geen toilet.'' In haar land is geen vrijheid, voor nie mand. Een levenslange dienstplicht dreigt voor iedere jongere, man of vrouw. Er is geen internet, geen on afhankelijke pers, geen godsdienst- vrijheid, niets. Hier in Wageningen is 'alles rustig, alles goed'. Nou ja, al les.Elsa denkt lang na over de juiste formulering ('ik weet alles, al leen niet hoe ik het goed zeg in het Nederlands') en zegt dan: ,,Ik vind alles goed aan Nederland, behalve de kou.'' Ja, ze heeft nagedacht over een boodschap aan Amalia, die zoals ze weet later koningin zal worden. ,,Vrijheid, alsjeblieft. Vrijheid voor iedereen. Vrijheid is alles.'' Jaïnda Buiter uit Almere, studeert jazz aan het Conservatorium van Amsterdam ,,Ik hoorde dat Amalia ook graag zingt, maar dat ze dat niet met de buitenwereld deelt en dat begrijp ik helemaal. Zingen is iets heel per soonlijks. Je gooit je emoties eruit, je laat mensen zien hoe je je voelt, en voor mij persoonlijk is dat juist fijn. Ik heb altijd beter kunnen com municeren met mensen door te zin gen dan door te praten. Maar ik snap dat Amalia, die al zoveel van zich zelf moet laten zien, dit stukje voor zichzelf wil houden. Dus mijn ad vies aan haar: houd dat zingen als een soort uitlaatklep. Net als boksen of schilderen is zingen perfect om je stress eruit te gooien, om de druk van je af te laten glijden, om je vrij en ontspannen te voelen. Toch ben ik wel nieuwsgierig hoe haar stem klinkt, dus, Amalia, mocht je dit le zen en eerlijke feedback willen: app me een geluidsopname en ik zal eerlijk zijn. Doodeerlijk. En ik zal niet té hard zijn, want zo ben ik ook weer niet.'' ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Beatrix Wilhelmina Armgard Baarn, 31 januari 1938 Koningin der Nederlanden van 30 april 1980 tot 30 april 2013 1 PsH 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64