'Goed dat je die 1,6 miljoen afwijst' 'Die blikken op straat? Staar gewoon terug' 15 Thijs Scherrenburg uit Soest, heeft nu een tussenjaar, gaat waarschijnlijk bestuurskunde studeren ,,Ik vind het 't belangrijkst dat Ama- lia 'het midden' bewaakt en dan be doel ik dat ze er voor iedereen moet zijn, dat zij voor verbinding moet zorgen tussen bevolkingsgroepen, en erop toeziet dat niemand zich buitengesloten voelt. Daarin kan zij als koningin meer betekenen dan een premier die ook altijd leider van een politieke partij is, die ook altijd politieke standpunten uitdraagt, en Nederlanders soms aanspreekt, maar soms ook helemaal niet. Ver der moet ze met het algemeen be lang bezig zijn, niet met het eigen belang, maar dat doet ze ook al. Goed dat ze de toelage van 1,6 mil joen heeft afgewezen, omdat ze vond dat ze die nog niet verdiende." Sterre Koning uit Zutphen, zangeres, actrice en influencer ,,Ik las dat Amalia het soms best moeilijk vindt om onderscheid te maken tussen échte vrienden en vrienden die vooral interesse heb ben in haar leven als toekomstige koningin. Ik heb zelf inmiddels een soort zesde zintuig ontwikkeld voor mensen die vooral vrienden met me willen zijn vanwege mijn carri ère. Die zijn dan soms iets té nieuwsgierig naar 'mijn leven als artiest', houden er niet over op en hebben geen interesse in wie ik als persoon echt ben. Ik begrijp die nieuwsgierigheid wel - ik zou ook nieuwsgierig zijn als ik Ed Sheeran zag - maar vind het toch fijn om te weten wie ik écht kan vertrouwen. Ik wil Amalia dus vooral meegeven dat ze helemaal niet met iedereen vrienden hóéft te zijn. Een goede vriend, of twee goede vrienden: meer dan genoeg. Ik begreep dat ze het ook moeilijk heeft met al die blikken op straat en daar heb ik ook nog wel een tip voor. Je voelt namelijk de neiging om weg te kijken maar je kan beter terugkijken, zo heb ik ontdekt. Dan pak je zelf de controle en voelt die ander zich ongemakkelijk, niet jij.'' 5 had drie zoons toen haar moeder abdiceerde. En Willem-Alexander werd koning toen hij 46 was en zijn kroost drie kinderen telde. De stijl van Juliana was een reactie op haar wat verstarde moeder, ze wilde wat losser en toegankelijker zijn. BiograafJolande Withuis karakteriseert haar ook als iemand die oppo sitioneel en demonstratief andere keuzes wilde maken. Withuis: ,,Was afzien van de kroon een se rieuze optie? Vermoedelijk niet. Nergens blijkt dat Juliana hierover met vriendinnen of anderen delibereerde. Noch door haarzelf, noch door anderen werd deze mogelijkheid geopperd. Nee zeggen was temeer geen optie omdat het nagenoeg moedermoord zou zijn geweest. Wilhelmina was de monarchie en Juliana haar enig mogelijke opvolgster.'' Toch was er worsteling bij Juliana, tot op de dag vóór de inhuldiging. Het kindermeisje op paleis Soestdijk registreerde dat prins Bern- hard geen steun was op weg naar dat mo ment. Bernhard noemde haar steeds 'majes teit' vanaf het moment dat Wilhelmina haar abdicatie aankondigde. Hij wees anderen in haar aanwezigheid op haar 'gestuntel' en be nadrukte voortdurend tegen Juliana dat ze 'het echt niet hoefde te doen'. Afstand tot het volk Juliana sprak veel met Beatrix over haar toe komstige rol, vertelt ze in 1973 tijdens een te levisie-interview. ,,Ja natuurlijk, dat heeft mijn moeder ook met mij gedaan.'' Vanaf het moment dat Juliana koningin werd, was Beatrix zich bewust van haar latere taak. Ook Willem-Alexander en Amalia noemen het feit dat een van hun ouders tot het koning schap werd geroepen als een wake upcall. Op haar manier was Beatrix een reactie op haar moeder Juliana. Er moest afstand zijn tot het volk, wilde de monarchie overleven. Beatrix is dan van de vijf Oranjes degene die het lot koningin te moeten worden het best analyseert. Ze voelt die druk al vanaf 1948 en stoort zich dat haar drie zussen meer ruimte krijgen dan zij. ,,Als je geboren bent met zo'n bestemming in je leven, dan is dat zeker een element in je leven wat heel zwaar weegt en eigenlijk in alle opzichten meeweegt, op alles GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 O c_ O O Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Den Haag, 30 april 1909 Baarn, 20 maart 2004 Koningin der Nederlanden van 4 september 1948 tot 30 april 1980 LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63