'Minder saaie kersttoespraak graag' 'Word alleen koningin als je het écht wilt' 14 van de hermelijnen mantel kwam ook nog eens het familietrauma van de Oranjes dat je als troonopvolger op je 18de al de pineut kan zijn. Dat heeft impact gehad, generaties lang. Wat Wilhelmina overkwam, daadwerkelijk koningin worden op haar 18de (in 1898), dat schrikbeeld duwt Amalia 123 jaar later van zich af.,,Als mijn vader nu iets overkomt, zou ik vragen of mijn moeder het eerst een paar jaar wil overnemen.'' Onverzettelijk Prinses Wilhelmina is precies 10 jaar oud als haar vader koning Willem III overlijdt. Ze groeit onder druk vastberaden in haar latere onverzettelijke rol. Haar moeder Emma neemt het koninklijk gezag waar. Ze wordt regentes en stoomt haar dochter klaar in 'een voortreffelijke opvoeding', zo kijkt ze erop te rug. De tiener is doordesemd van plichtsbe sef en wijdt zich aan bespiegelingen over het Nederlandse volkskarakter. Dat kan ze goed doorgronden vanwege haar opvoeding; ,,Ik ben als het ware in den Nederlandschen vorm gegoten.'' Minister-president Nicolaas Pierson schrijft in 1898 in zijn dagboek over de jonge vrouw die hij 'het Koninginnetje' noemt. ,,Merkwaardig, hoe zij getransformeerd is. Alle meisjes-timiditeit is weg en toch niets overdreven in haar optreden!'' Evengoed wordt ze de avond voor de inhuldiging in de Nieuwe Kerk bevangen door 'een gevoel van leegte en volkomen eenzaamheid'. Op de troon als je 18 bent, dat heeft na Wil- helmina niemand meer hoeven doen. Konin gin Juliana wilde de grondwettelijke leeftijd om die reden oprekken naar 25 of 23. De poli tieke molens maalden zo traag, dat in 1980 het voorstel om het te verhogen naar 21 werd ingehaald door de tijd. De meerderjarigheid van alle Nederlanders was net verlaagd naar 18. Voor kroonprinsessen en kroonprinsen wilde de Tweede Kamer geen uitzondering maken. ,,Afschuwelijk'', vond de eigenwijze Juliana het idee dat ze er op haar 18de klaar voor moest zijn als de nood aan de man kwam. Toch had zij de gelegenheid vier kinderen op de wereld te zetten voor ze in 1948 op 39-ja- rige leeftijd koningin werd. Beatrix was 41 en Julia Roorda uit Eckelrade (Limburg), speelt sinds haar jeugd toneel, heeft nu een tussenjaar, gaat misschien Food Technology studeren ,,Wat ik mooi vind aan Amalia is dat ze voor iemand in haar positie best open is. Ook over zoiets als dat ze wel eens naar een psycholoog gaat als het haar allemaal te veel wordt. En ik begrijp dat ze in de toekomst als koningin echt niet meer alles kan zeggen, maar hoop wel dat ze een beetje open blijft, een beetje spontaan, net zoals Maxima dat ook vaak is. Misschien kan Amalia haar kersttoespraak ook wat persoonlij ker en vlotter maken? Ik vind die van Willem-Alexander nu wel heel vlak en saai." Noa Roodnat uit Den Haag, eigenaar van haar eigen hondenuitlaatservice 'Haagsche kak' ,,Ik heb best wel lang moeten zoe ken naar wat ik het liefste wilde doen. Na het vmbo ging ik eerst een koksopleiding doen, want mijn ou ders hadden een restaurant, dus dat leek wel logisch. Maar ik kwam er al snel achter dat het niks voor mij was. Er ligt veel te veel druk op een kok, er is altijd haast, en dat ge schreeuw in de keuken is niks voor mij. Toen besloot ik iets te doen wat ik leuk vind, en ik kwam uit bij honden, want we hadden thuis al tijd adoptiehonden uit landen als Spanje en Roemenië, en dat vond ik altijd geweldig. Het idee voor mijn bedrijf kreeg ik door corona. Als zo veel mensen opeens een hond ne men, is er waarschijnlijk ook meer behoefte aan uitlaatservices, was mijn gedachte, en wat denk je? Mijn bedrijf gaat echt hard. Op dinsdag en donderdag zit ik al vol. Mijn tip aan Amalia lijkt me dus duidelijk. Mocht ze op een dag toch geen ko ningin meer willen worden, dan moet ze iets anders kiezen, hoe moeilijk dat ook is. Nooit iets doen om je ouders te plezieren, of ande ren, of het Nederlandse volk. Daar word je niet gelukkig van." ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Wilhelmina Helena Pauline Maria Den Haag, 31 augustus 1880 Apeldoorn, 28 november 1962 Koningin der Nederlanden van 23 november 1890 tot 4 september 1948 ERZONE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62