L Koningschap aanvaarden of 'omarmen' is een lange en moeilijke weg i 'Vraag leeftijdgenoten om advies' Niet arrogant gaan doen, maar normaal blijven' 13 Nayobé Reemnet uit Den Bosch, volgt lerarenopleiding Engels in Utrecht ,,Toen ik klaar was met mijn havo ben ik door corona best door een diep dal gegaan. Mijn eerste studie - een hbo-opleiding rechten - was helaas helemaal online, ik ont moette geen enkele andere student, ik vond het lesmateriaal helemaal niet interessant, en merkte dat ik ongelukkig werd, in bed bleef han gen, geen zin meer had in wat dan ook. Ik heb me uitgeschreven en heb via een bijbaan ontdekt dat ik het onderwijs wél leuk vind en zit nu eindelijk op mijn plek. Ik heb dit jaar gelukkig nog steeds 'echt' les, ben al best close met an dere studenten, en ben er weer eens achter gekomen dat ik me veel beter voel met mensen van mijn eigen leeftijd om me heen. Sommige dingen bespreek je name lijk niet met je ouders en wel met je vrienden. Dus, Amalia: zorg ervoor dat je altijd leeftijdgenoten om je heen hebt en hen óók om advies vraagt. Je wilt, als je allemaal be langrijke besluiten moet nemen, toch niet alleen de mening van ou deren horen?'' Wessel Ruiter uit Rotterdam, mbo-student Techniek College „Natuurlijk is een prinses bijzonder maar wat ik leuk vind aan Amalia is dat ze toch ook heel normaal is. Ze ging gewoon op de fiets naar de middelbare school, ze heeft nor male vrienden, en ze staat zelfs ach ter de bar van een strandtent. Dat zie ik prinsen en prinsessen in an dere landen niet zo snel doen. Mijn advies is dus simpel: Amalia, zorg vooral dat je lekker normaal blijft, dat je je nooit beter gaat voelen dan de ander, of arrogant gaat doen. Dan weet ik zeker dat je ook later, als je koningin wordt, populair blijft.'' Koning Willem III en zijn vrouw Emma die na diens overlijden het koninklijk ge zag waarnam tot Wilhelmina 18 jaar was. Kroonprinses Amalia heeft zich al voor haar 18de jaar verzoend met haar lot ooit koningin van Nederland te worden. Hoe werkt zoiets? En hoe deden Willem-Alexander, Beatrix, Juliana en Wilhelmina dat? JAN HOEDEMAN Ik ben in dienst van mijn land. Ik geef mijn leven aan Neder land,'' zegt de 17-jarige prinses Amalia in de zomer van 2021 te gen Claudia de Breij. Ze ver klaart dat ze bereid is dat op zich te nemen. Ze heeft zich er bij neergelegd op haar 14de. Een stuk eerder dan haar vader, die lang opstandig was. Evengoed is Amalia van deze tijd. Ze zegt 'fokkit' in het bijzijn van haar ouders, schuwt een bezoek aan de psycholoog niet, maakt cocktails in een strandtent en zingt prachtig volgens De Breij. Maar dat zal ze voor zichzelf houden. Omdat ze nu al beseft dat ze weinig voor zichzelf zal hebben. Toch toont ze zich in het boekje Amalia niet doof voor het publieke debat over de mo narchie. Als die wordt afgeschaft? ,,Ze mogen het best doen, hoor, dan ga ik ook door met mijn leven. Maar de monarchie is zoveel gro ter dan mijzelf. Ik ben geboren binnen een leven dat ik heb geaccepteerd. Ergens blijft het altijd nog lastig. Maar aan de andere kant heb ik het volledig geaccepteerd. Het gaat over zoveel meer dan mijzelf.'' De lichtheid en het ogenschijnlijke gemak waarmee prinses Amalia haar lot onder ogen ziet, staat in schril contrast met de worstelin gen van haar vier voorgangers. En bij die worsteling om klaar te zijn voor het dragen GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61