Saskia Noort 'Schaduwpandemie' moet aangepakt Amalia, ons 'buurmeisje' 12 Amalia's leeftijdgenoten roemen de bijna 18-jarige kroonprinses om de waardigheid waarmee ze het koningschap tegemoet treedt. De adviezen die ze van hen krijgt: blijf wie je bent, 'word alleen koningin als je het écht wilt' en 'ga een instrument bespelen'. Voorwoord Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt Je zou het bijna vergeten in deze omikronmutatiepaniek, maar er is nóg een pandemie gaande. Een op de drie vrouwen wereldwijd er vaart fysiek of seksueel geweld. Als dit over een stekelige luchtwegin fectie zou gaan, dan zou dit niet vier, maar tien pagina's van de krant be slaan, en werden de talkshows overlopen door psychologen en psychiaters. Om aandacht te vragen voor deze vergeten pandemie heeft UN Women de 16 days against Gender-Based violence uitgeroepen van 25 november tot 10 december, maar die gaan nogal ten onder in het coronageweld. Gelukkig riep onze premier nog even op tot aandacht voor slachtoffers van huiselijk geweld nu we weer gedoemd zijn thuis te blijven, en vroeg hij vooral op el kaar te blijven letten, maar op elkaar letten heeft nu niet echt onze priori teit, lijkt wel. Waar ligt die dan wel? Bij elkaar bedreigen en vliegen afvan gen waar het gaat om coronakennis. Een op de drie dus, en slechts een op de tien meldt dit bij de politie. Overal ter wereld neemt geweld tegen vrouwen toe, alsook de ernst van dit geweld, in tijden van quarantaine en lockdown. Rutte heeft het niet voor niets de 'schaduwpandemie' genoemd. De pan demie waar niemand echt bij stil lijkt te staan. Wisten jullie bijvoorbeeld van de White Rib boncampagne, die mannen oproept zich hier over uit te spreken? Waarschijnlijk niet. Nu we in de zoveelste golf zitten zou het fijn zijn als vrouwen en kinderen die gevaar lopen ook als kwetsbare groep worden gezien, en er voor hen steunmaatregelen komen. Want waar kunnen ze naartoe? Velen hebben geen idee. Er is geen campagne, artsen en ziekenhuizen heb ben het te druk met andere dingen, evenals scholen en het hulpnummer 0800-2000, is nog te onbekend. Gedurende de lockdowns is het aantal opnames van slachtoffers van huiselijk geweld gedaald, slachtoffers belden minder vaak. Dat betekent niet dat het minder voorkomt, maar dat het lastiger is om hulp te vragen. Stichting Veilig Thuis zag hoe er in eer dere corona-oplevingen meer vragen van bellers werden beantwoord, maar dat het aantal officiële meldingen achterbleef. Ofwel: vrouwen en hun kin deren voelen zich in lockdowntijd nog minder veilig, maar ook minder vrij om hulp te zoeken. Dit alles betekent dat er bij jou in de straat, op school, op het werk, in de bus of de trein, misschien in de familie of je vriendenkring, iemand het slachtoffer is van fysiek of seksueel geweld en dus ook iemand dader is. En dit geweld treft niet alleen vrouwen, maar ook kinderen, en (homoseksu ele) mannen. Het gaat over meer dan een klap. Ook in ons land worden mensen genitaal verminkt, mensen verhandeld, kinderen uitgehuwelijkt, economisch of psychologisch vernederd, online geïntimideerd en be dreigd. Neem bijvoorbeeld de toename van expose-groepen op het door wappies zo geliefde Telegram, waar naaktbeelden van vrouwen rondgaan onder soms wel 50.000 mannen. Uiteindelijk kost ook deze pandemie duizenden levens per jaar, meestal van jonge vrouwen. Slachtoffers maken een einde aan hun eigen leven, of worden vermoord door (ex)partners. Ieder jaar kijken we met verbazing naar de cijfers, en ieder jaar weer gebeurt het opnieuw. In 2016 onderteken den we de Istanbul Conventie, waarin we ons committeerden aan de ver plichting huiselijk geweld specifiek aan te pakken. Hiervan is nog nage noeg niets terechtgekomen. Rutte benoemde deze 'schaduwpandemie' in zijn toespraak voor de VN. Laat dit nu eindelijk eens resulteren in daadwer kelijk beleid. 1. EEFJE OOMEN en JEROEN SCHMALE Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria. Roepnaam Amalia. Bij de geboorte van onze kroonprinses in 2003 verkeerden we als volk nog enige dagen in onzekerheid over de naam van het meisje. De namen Catharina en Amalia lekten iets eerder uit, de an dere drie namen werden bekend toen Willem-Alex- ander aangifte deed van de geboorte van zijn dochter, de namen van beide groot moeders en de peetmoeder. Nu achttien jaar later is Amalia een begrip. Iedereen die de naam hoort, zal meteen denken aan onze kroonprinses. We zagen haar op groeien van baby, peuter naar kleuter. Het werd een puber en nu ontpopt ze zich als een jonge vrouw. Soms lijkt het een jonge vrouw die ons buurmeisje zou kunnen zijn, eentje met een bij baan, vriendinnen en onzekerheden. J Maar ons buurmeisje hoeft niet ieder jaar als ze op vakantie gaat te poseren voor de vaderlandse pers, hoeft zich niet altijd bewust te zijn van haar posi tie en treedt niet komende week toe tot de Raad van State. In Nederland geldt 'ze is altijd zo gewoon gebleven', als een compliment. We zien graag iemand met wie we ons kunnen vereen zelvigen. Al was achttien jaar geleden bij de geboorte van prinses Amalia al dui delijk dat haar leven nooit gewoon zal zijn, gun ik haar wel zo lang mogelijk een zo'n gewoon mogelijk le ven. Maar omdat het voor iedere ge wone jongen of meisje bijzonder is om 18 jaar te worden, wens ik haar bovenal een buitengewoon gelukkige verjaar dag. - Ronald van Geenen, hoofdredacteur PZC iO X UJ X UJ LU X O co LU X <c LU X X ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO i - e- 'Sf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60