Marije Onderweegs (32), Oldenzaal, wacht op een hersenscan voor haar zware epilepsie. ,,Sinds mijn 17de heb ik te maken met een ingewikkelde, zware vorm van epilepsie. Sindsdien staat mijn leven deels stil, ik heb niet kunnen doen wat al mijn leef tijdsgenoten deden: studeren, op kamers, carrière maken. En zo is het nu nog steeds. Omdat mijn lijf niet doet wat ik zou willen, heb ik het gevoel dat ik niet meegroei met mensen om me heen. Sinds april 2019 zit ik in een on derzoekstraject voor hersenchi- rurgie. Op 6 en 7 december zou de laatste scan in dat onderzoek plaatsvinden, ik wacht daar al meer dan een jaar op. Ze willen kijken waar de epilepsie in mijn brein zit, en of ze het kunnen ope reren. De risico's kunnen groot zijn, dus dat luistert heel nauw. Maar vorige week is de operatie af gezegd. Ik weet niet wanneer het nu gaat gebeuren. De uitkomst van het traject is al onzeker, en door dit uitstel is de hoop op een goede afloop weer veel verder weg. Ik zou willen dat mensen die zich niet aan de regels houden, of zich zonder medische reden niet laten vaccineren zouden beseffen hoeveel last ze anderen daar mee bezorgen. Deze pandemie is uit eindelijk tijdelijk, maar een her- senaandoening is voor heel je le ven beperkend. Ik heb geen werk, kan veel dingen niet die voor een ander heel normaal zijn. Mensen kunnen zich gewoon laten vacci neren. Doe die kleine moeite nou voor een ander. En besef ook in co- ronatijd wat je allemaal wél kunt." Robert Koelewijn (67), Heemskerk, heeft blaaskanker en wacht op een operatie. ,,Als je hoort dat je kanker hebt, wordt je wereld heel klein. Er gaat zoveel door je heen: hoeveel tijd heb ik nog, zijn er uitzaaiingen, hoe agressiefis de tumor? Ik sta met prioriteit op de wachtlijst voor een operatie die moet uitwij zen of mijn blaas eruit moet of dat een andere behandeling mogelijk is. Maar het ziekenhuis in Bever wijk heeft een aantal operatieka mers gesloten, dus het kan voorlo pig niet doorgaan. Ik heb geen idee wanneer het wel kan. Ik ben fotograaf, heb heel mijn leven al demonstraties vastgelegd. Wat ik bij de coronaprotesten heb gezien, slaat echt alles. Zoals de monstranten de mobiele eenheid uitdagen, de media aanvallen. Het is walgelijk wat je ziet gebeuren. Ik kwam deze week in de super markt een man zonder mondkapje tegen. Ik had er één over, dus vroeg of hij die wilde hebben. Nee, was het antwoord. Ik legde uit dat mensen als hij ervoor zorgen dat mijn operatie niet door kan gaan. Hij vond het heel erg, zei hij, dat ik ziek ben. Maar ik dacht: het inte resseert je geen reet. Je hebt ge woon overal schijt aan. En dat soort mensen worden in het ziekenhuis geholpen als ze corona hebben, maar ik kan niet worden geopereerd. Wat als ik straks uitzaaiingen blijk te heb ben? Ik voel me een tweederangs patiënt en sta als iemand die zich aan alle maatregelen houdt met mijn rug tegen de muur. Mijn lijf zit vol boosheid en emotie." Gijs Willemse (17), Oss wacht op een operatie wegens een littekenbreuk in zijn buikwand. „Tijdens mijn examenweek had ik enorm veel stress, doordat ik op een operatie zat te wachten. Wat als het scheurtje in mijn buik wand spoed werd? In september had ik ineens ont zettende buikpijn, net boven mijn navel. Ik bleek een scheurtje van zo'n 8 millimeter in mijn buik wand te hebben. Dat was veroor zaakt door een litteken van de ver wijdering van mijn blindedarm. Het is een beetje jammer dat ik van zo'n sneetje zoveel last heb. Ik kan niet meer fitnessen, want dat geeft te veel spanning op die buik. Op mijn werk kan ik niet meer til len en lukt het maar net om achter de kassa te zitten. Af en toe moet ik eerder weg van school, omdat ik enorme pijnscheuten krijg. De arts zei dat mijn operatie Elke keer als ik hoor dat mensen met corona naar de ic gaan, word ik boos Wat als ik straks uitzaaiingen blijk te hebben? Ik voel me tweederangs patiënt Zelf heb ik een spuit genomen voor mijn familie en zodat ik geen Ik slik pijnstillers en alsnog komt er de hele dag een zeurende pijn doorheen De operatie werd een dag ervoor afgebeld. Ik heb zoveel pijn! misschien vijf tot tien minuten duurt en dat ik een dagopname nodig heb. Maar zolang het geen spoed heeft, moet ik paracetemol slikken. Het is geen fijne gedachte dat dit precies in mijn examenjaar ge beurt. Ik zit in 5 havo en wil mijn diploma halen. Door corona is dat al lastig, want we hebben ontzet tend veel lesuitval gehad. Ik vind het triest dat het zo moet gaan. Ik vind dat ook vooral zielig voor mensen met kanker of hartfa len. Bovenal vind ik het erg moei lijk dat mensen zich niet laten vac cineren en ziekenhuisbedden be zet houden. Zelf heb ik een spuit genomen voor mijn familie en om te zorgen dat ik geen bed nodig heb. Ik hoop dat ik en vele anderen zo snel mogelijk hulp krijgen." Hennie van der Bent (61), Voorburg, heeft een navelbreuk. „Natuurlijk weet ik dat er mensen zijn die er erger aan toe zijn. Maar toch, als je elke dag met pijn moet lopen... Ik heb sinds september een navelbreuk. Het ziekenhuis zei dat ik binnen een paar weken tot drie maanden geopereerd zou worden. Dat gaat veel langer duren. Zo lang mijn darm er niet uitpuilt, is er geen gevaar. Maar zodra dat ge beurt, moet ik direct naar de spoedeisende hulp en wordt het mogelijk een spoedoperatie. Dat wil je niet, want dan heb je een darminfarct en kunnen stukjes darm afsterven. Ik slik dagelijks pijnstillers en alsnog komt er de hele dag een zeurende pijn doorheen. Zeker twee tot drie keer per week krijg ik aanvallen. Dan lig ik echt te kron kelen en neem ik morfine. Ik wil niet te veel morfine gebruiken, want daar word je suf van en ik werk gewoon. Bovendien ben ik bang dat ik eraan verslaafd raak. Al die medicijnen zijn ook niet goed voor je. Ik zit ook nog op een operatie aan mijn oor te wachten, want daar zit een gat in. Dat vind ik niet zo erg. Ik hoor vooral slecht, maar vraag gewoon drie keer: wat zeg je? Daar heb ik geen pijn aan. Ik word chagrijnig en een beetje depressiefvan deze situatie. Het is zo uitzichtloos. Als ze zeggen: over twee maanden helpen we u, heb je een stip op de horizon. Nu weet je niets, kan het zo driekwart jaar duren. Ik zit totaal niet lekker in mijn vel, wil van die pijn af." Jacqueline de Keijser (60), Barendrecht, wacht op een operatie voor een nieuwe knie. ,,Ik heb al een jaar of drie pijn in mijn knie, door een scheur in mijn meniscus. Die is op een gegeven moment verwijderd, maar daar door is mijn kraakbeen in hoog tempo afgebroken. Ik heb nauwe lijks kraakbeen meer over, het is bijna bot op bot als ik loop. Het is heel veel pijn lijden, al probeer ik dat met zware pijnstillers zoals oxycodon tegen te gaan. Maar dat is weer slecht voor je lever. En mijn conditie gaat achteruit, daar baal ik van. Afgelopen woensdag zou ik een nieuwe knie krijgen, maar de ope ratie werd een dag ervoor afgebeld. Heel erg zuur, ik word daar boos en verdrietig van. Ik heb zoveel pijn! En waar liggen de ziekenhui zen vol mee? Met mensen die zich bewust niet hebben laten vaccine ren. Die zeggen dat corona maar een griepje is, en het niet serieus nemen, zelfs niet als ze in het zie kenhuis belanden. Ik vind het heel oneerlijk. Ik ben in staat om met een span doek naar Den Haag te gaan, met daarop: IK WORD GEDISCRIMI NEERD, IK HEB OOK RECHT OP ZORG. Het is ook de schuld van het kabinet; er is zoveel bezuinigd op de zorg. En ze zouden mensen ook kunnen verplichten zich te laten vaccineren. Dan hadden de ziekenhuizen nu niet vol gelegen. Het ziekenhuis zelf verwijt ik he lemaal niets, dat wil ik benadruk ken. Daar doen ze wat ze kunnen. Ik was ook altijd mantelzorger voor mijn vader. Dat kan ik niet doen zolang ik niet geopereerd ben. En ik heb geen idee wanneer dat is. Nu moet de thuiszorg vaker bij mijn vader komen, en die heb ben het al zo druk. Dat schiet toch niet op?" GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Hennie van der Bent Ronald Oostenbrugge Hennie van der Bent - Jacqueline de Keijser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5