Anne Serier Dag huis !l f 'In dat grote ronde bed dat hier ooit stond, zijn vast veel films gemaakt' niet leeg, maar je laat de bollen er uitrollen, een kist moet leeglo pen." Beregenen is een vast onder deel van het werk. De tulp heeft vocht nodig en de bodem moet koel worden gehouden. Carlo: ,,In warme grond groeien bacteriën sneller. Als je koelt, heb je minder chemie nodig." Over chemie gesproken: de bloembollensector staat als het om bestrijdingsmiddelen gaat al vele jaren in een slecht blaadje. Carlo: ,,We zijn beter bezig dan de meeste mensen denken. Ik zoek naar alternatieve methodes. De overstap naar helemaal biologisch vind ik gezien het kapitaal dat ik in de grond stop een te groot risico. Maar we doen veel. In het voorjaar zijn de bijen van 11 tot 19 uur ac tief. In die periode spuiten we niet tegen schadelijke luizen, of vrijwel niet, ook omdat we niet op een warm gewas willen spuiten. Het moet koel zijn, windstil en er moeten geen insecten actief zijn. Vlinders, vliegen, spinnen, wor men, kevers hoef ik niet te doden. Je hebt ze allemaal nodig. Vergele ken met twintig jaar geleden kri oelt het nu van de beestjes. We proberen luizen bijvoorbeeld ook onschadelijk te maken door een laagje olie op de planten te spui ten. De luis moet met zijn snoet eerst door dat laagje olie prikken en verliest zo de bacteriën die de plant aantasten." Teelt van tulpenbollen heeft toekomst, dat weten ze zeker aan de Kreekrakweg: ,,Het is de goed koopste snijbloem ter wereld. Voor 3 euro koop je een mooi bosje. Ze kunnen veertien dagen staan, mits je het niet te warm stookt. Als je ze buiten zet, blijven ze wel zes weken mooi." Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Hoogstraat 7 in Sluis. Gratis parkeren in hartje Sluis? Het lijkt moeilijk, maar het is zeker mogelijk. Moet je er al leen wel even een aardig be drag voor op tafel leggen, om de voormalige burgemeesters woning op de kop te tikken. Maar dan krijg je ook wat. Het huis dat deze week centraal staat, is bijzonder groot en kent een rijke geschiedenis. Bewoonster Anne-Marie Bron (58) vertelt met veel plezier over haar geliefde woning. ,,Haha, de term uiteenlopend is hier wel op zijn plaats inder daad. Het huis is vooral be kend als voormalige burge meesterswoning. Oorspronke lijk was het huis bestemd voor de gemeentesecretaris. Toen diens zoon om het leven kwam bij een ongeluk, heeft de secretaris van het huis afge zien. Vervolgens is toenmalig burgemeester Aernoudts er komen wonen. Dat is al een tijdje geleden hoor, want het huis is in 1902 gebouwd. Een andere markante bewoner is er in de jaren 70 ingetrokken. Paul Metz stond bekend als de 'pornokoning', omdat hij on der andere eigenaar was van diverse seksshops. Een bijzon dere man die behoorlijk opviel in Sluis, al was het maar om dat hij in een Rolls Royce ron dreed.'' ,,Oudere inwoners van Sluis kunnen zich nog herinneren dat beneden vroeger het kan toor van de burgemeester was. Anno 2021 is daar niet echt iets meer van terug te zien, maar het is leuk om zulke verhalen te horen. Van de pornokoning hebben we ook nooit iets tast baars teruggevonden. Ik weet dat er een groot rond bed in de slaapkamer stond, waar waar schijnlijk vele films opgeno men zijn. We hadden de hoop op zolder nog oud beeldmate riaal of boekjes terug te vin den. Maar helaas, nooit iets ge vonden, haha.'' ,,Mijn man Bruno en ik heb ben elkaar in 2008 leren ken nen. Na vijfjaar een latrelatie te hebben gehad, vonden we het in 2013 tijd om samen te gaan wonen. Mijn man is Belg, maar als trotse Zeeuws- Vlaamse wilde ik niet naar België verhuizen. Ik vertelde dat ik wel een mooi huis wist, maar dat dit eigenlijk niet haalbaar zou zijn. Dat bleek dus wel te kunnen, waarna we met zoons Jurjen, Michiel en Maarten (samengesteld gezin) hier zijn komen wonen. We hebben er nooit een seconde spijt van gehad, want het is een fantastisch huis.'' Hoe komt het dat jullie toch willen verhuizen? ,,Onze jongens zijn allemaal uitgevlogen, waardoor het huis wel erg groot is gewor den. Onze grote droom is om op den duur in Spanje te gaan wonen, waardoor we dit een goed moment vinden om het huis al te koop te zetten. Er gaan absoluut tranen vloeien. We hebben zo veel mooie her inneringen hier opgebouwd.'' ,,Absoluut de vele feestjes die we hier hebben gehouden. Het huis is altijd een plek ge weest, waar vrienden, familie en buren erg welkom waren. We hopen dat er een gezin met (tiener-)kinderen in komt. Tot die tijd vinden wij het uiteraard geen straf om hier nog te mogen wonen.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 eieren Een onlangs ingeplant perceel tulpenbollen in de Damespolder tegen de grens met Noord-Bra bant. Op de kop van het bed zie je de knot van het nylon net. Staand voor de bollenplanter: Carlo Joossen midden, links werknemer en oom Sjaak-Peter Joossen, rechts vriendin Anne Serier. foto's ruben oreel Anne-Marie Bron met echtgenoot Bruno in de woonkamer van hun huis, Hoogstraat 7 in Sluis. foto KELLY THANS BAS DINGENOUTS Ik begrijp dat dit huis uiteen lopende bewoners heeft ge kend gedurende de jaren? Zijn er nog elementen te zien die herinneren aan de vorige bewoners? Hoogstraat 7 ligt in het hart van Sluis en heeft negen ka mers, waarvan vier slaapkamers. Het woongedeelte meet 273 m2, het hele perceel is 613 m2 groot. De woning is ge bouwd in 1902 en heeft een vraagprijs van 1.250.000 euro k.k. De makelaar is Myhouse Makelaars. Wanneer zijn jij en je gezin in het huis komen wonen? Wat gaan jullie het meeste missen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57