Paspoort 'Thuis is niet per se de plek waar je geboren bent. Ik denk dat hier in Nederland mijn toekomst ligt wel ik natuurlijk genoeg verdiende. Ik deed mijn werk vooral om mensen helpen. Dat wilde ik hier ook weer gaan doen. Toen kwam ik min of meer bij toeval in aanraking met SMWO, omdat ik hier in Goes een lezing gaf over psychische problemen bij vluchtelin gen. In Syrië kennen we dat helemaal niet, maatschappelijk werk. Daar ga je naar je fami lie of de moskee als je hulp nodig hebt. Maar het heeft me wel op het idee gebracht om op leidingen te gaan volgen op het gebied van maatschappelijk werk.'' ,,Ik hou van mijn werk. Net als in Syrië kan ik weer mensen helpen. We doen heel leuke din gen voor de bewoners, denk aan naailes, maar ook zaken als klussen, koken en bewegen. En we helpen ze met de taal. De dankbaarheid is groot. 'Ik was verslaafd aan alcohol, maar dankzij jouw hulp ben ik gestopt, dankjewel!' Wat is er mooier dan zulke woorden? Ik heb het idee dat ik het verschil kan maken voor mensen in de wijk. Neem die zwemlessen voor vrouwen. Daar ben ik trots op. Het is niet altijd gemakkelijk, hoor. Werken met mensen is moeilijker dan werken met materiaal, omdat ze verschillende achtergronden hebben en niet altijd hetzelfde humeur. Maar ik kan mensen goed lezen, weet waar ze behoefte aan hebben. En door mijn geschiedenis als advo caat begrijp ik de regels goed. Met mijn humor weet ik het ijs meestal snel te breken. Dit werk wil ik nog jaren doen.'' ,,Nu? Nee! Wel het Syrië van vóór de oorlog. Ik mis natuurlijk wel de mensen die ik heb moe ten achterlaten. Mijn vader is een paar maan den gelegen overleden. Daar heb ik veel ver driet om gehad. Ik had hem al acht jaar niet ge zien. Maar ik ben een politieke vluchteling, dus ik kan nu gewoon niet terug. Mijn moeder leeft ook nog, maar ze is oud en ziek. Ik troost me met de gedachte dat mijn broer en zus goed voor haar zorgen.'' Als het ooit kan, wil je dan terug? ,,Dat is een vraag waar ik het moeilijk mee heb. Natuurlijk houd ik van het Syrië zoals het ooit was. Maar 'thuis' is niet per se de plek waar je geboren bent. Mijn twee oudste kinde ren zijn inmiddels meer Nederlands dan Sy- risch. Soms zeg ik nog iets tegen ze in het Ara bisch, een taal die ze ook spreken, maar ze ant woorden dan in het Nederlands. En mijn vrouw en ik hebben hier in Nederland nog een zoon gekregen. Hij is bijna twee. Hem hebben we maar gewoon een naam gegeven die hier erg populair is: Milan. Ik denk dat hier mijn toekomst ligt.'' Ben je gelukkig? ,,Ik ben in financiële zin niet meer zo rijk als vroeger, maar ik leef hier in vrijheid, heb leuk werk en met de kinderen gaat het goed. Mijn oudste zoon doet het tweetalige VWO, mijn dochter komt met mooie rapporten thuis van de basisschool. Eigenlijk ben ik gelukkiger dan ooit.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Firas Kiki is geboren op 15 januari 1978 in Syrië. Hij is opgeleid als advocaat en leidde met zijn gezin een goed leven in Damas cus, tot ruim tien jaar geleden de burger oorlog losbarstte en ze niet meer veilig wa ren. Na in zijn eentje te zijn gevlucht, wist hij zes jaar geleden zijn gezin naar Nederland te ha len. Met z'n vieren woonden ze eerst in Tholen, later ver huisde het gezin naar Goes, waar Firas toen al werk had gevonden bij welzijnsorganisatie SMWO. Hij is daar op bouwwerker, met spe ciale aandacht voor migranten. In Goes werden Firas en zijn vrouw de trotse ouders van nog een zoon: Milan. Je bent nu opbouwwerker in de Goese Polder en Goes-West, met speciale aandacht voor migranten. Bevalt dat? Firas Kiki: ,,Ik was kritisch op het re gime in Syrië, maar schreeuwde dat niet van de daken." foto MARCELLE DAVIDSE Mis je Syrië?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55