Firas Kiki, gevlucht uit Syrië, geliefd in Goes 6 Hij heeft kinderen voor z'n ogen zien verdrinken. Een beeld dat op z'n netvlies staat gebrand. Maar het heeft hem niet geknakt. ,,Het was niet mijn schuld, ik heb maar twee handen'', zegt Firas Kiki. Liever zet hij de trauma's uit zijn verleden om in daden. Zwemles voor allochtone vrouwen regelen, bijvoorbeeld. 'Ik sprak al aardig Nederlands, maar 'Ik ga kieken', daar kon zelfs Google Translate me niet mee helpen' ROB PAARDEKAM Lachend schudt Firas Kiki (43) de Zeeuwse woorden en uitdrukkingen achteloos uit z'n mouw. 'Hoster- nokke', Mok ok 'Op d'n diek'. Het mag duidelijk zijn dat de inwoner van Goes z'n draai heeft gevonden in Zeeland. Als opbouwwerker bij welzijnsorganisatie SMWO heeft hij de harten van veel stadsgeno ten al veroverd. En dat terwijl hij eigenlijk lie ver in Zweden had willen uitkomen, toen hij in 2014 vluchtte uit z'n geboorteland Syrië. In het Scandinavische land woonden al familie leden. Maar toen hij eenmaal in Nederland was beland, had hij simpelweg de tijd niet om nog een poging te wagen in Zweden te gera ken. ,,Mijn vrouw en kinderen uit Syrië weg halen, dat had prioriteit.'' ,,Mijn gezin en ik werden bedreigd. Ik heb zelfs een keer twee kogelgaten in mijn auto aangetroffen. Weet je, ik kan niet tegen on recht, dus ook niet toen er destijds mensen zonder eerlijk proces werden opgesloten of zelfs vermoord door het regime van al-Assad. Daar kwam ik als advocaat tegen in verzet. Ik denk dat op een bepaald moment een rechter aan de machthebbers heeft doorgegeven dat ik zo kritisch was, want het is niet dat ik het van de daken schreeuwde. Op een dag stond het leger voor mijn deur om me op te pakken. Ik heb bijna een week in de gevangenis gezeten.'' ,,Ik had een goed leven. Ik had mijn eigen ad vocatenbureau, we woonden in een fraai ap partement en hadden een mooie auto. Maar toen veranderde alles.'' ,,Het was een moeilijk besluit. Maar ik deed het om uiteindelijk mijn gezin in veiligheid te brengen. Mét mijn vrouw en kleine kinderen in zo'n gammele boot gaan zitten, was voor mij geen optie. Ik had ze niet allemaal kunnen redden als het was misgegaan. Ik realiseer me dat het ook in mijn eentje heel anders had kunnen aflopen, hoor. Vluchten is gokken. Ik had ook kunnen verdrinken midden op de Middellandse Zee. Maar ik had in mijn ogen geen andere keus. Het is zwaar geweest. Ik heb geslapen in de kou en geleefd op een paar koekjes per dag. Maar mijn doel hield me op de been: mijn gezin redden.'' ,,Ja. Via Libanon ben ik eerst in Turkije beland en daar ben ik met ongeveer zestig anderen in zo'n boot gestapt om de oversteek naar Grie kenland te maken. Dat ging goed, tot iemand zo'n dertig meter voor de kust een gat in de boot sneed, bang om alsnog terug te worden teruggestuurd naar Turkije denk ik. Maar het was daar nog twee meter diep. En dat met alle maal vrouwen en kinderen die niet konden zwemmen. Dat ging helemaal mis. Ik heb zelf een vrouw en een kindje kunnen redden. Ook een paar andere mannen hebben gedaan wat ze konden. Maar veel anderen kozen ervoor om enkel zichzelf in veiligheid te brengen. Ik heb een vrouw en twee kinderen zien verdrin ken.'' ,,Door mezelf niks te verwijten. Ik heb maar twee handen. Ik heb toen wel tegen mezelf ge zegd: als ik in veiligheid ben, waar dan ook, ga ik zwemlessen voor vrouwen organiseren. Dat heb ik later ook gedaan in Goes, voor alloch tone vrouwen. Als zij of hun kind ooit ergens te water raken, moeten ze zichzelf kunnen redden. Het was een groot succes, maar helaas heeft corona roet in het eten gegooid.'' ,,Zeker. Ik allerlei opzichten. Ik kwam in het asielzoekerscentrum in Dronten te wonen. Daar had ik goed contact met een wat ou dere vrijwilliger. Hij zei: 'Firas, als je hier iets wil bereiken, leer dan de taal. Dat vin den we belangrijk. Het hoeft niet perfect. Maar je moet wel je best doen.' Dat was wijze raad. Ik ben ook meteen sportactivi teiten gaan organiseren in het AZC. Toen ik later een woning in Tholen toegewezen had gekregen, ben ik me daar gaan inzetten voor vluchtelingen en heb ik vrijwilligers werk gedaan in Ten Anker. Toen had ik wel even het gevoel dat ik terug bij af was, hoor. Ik sprak al aardig Nederlands, maar van de bewoners van het zorgcentrum verstond ik niets. 'Ik ga kieken', zei iemand. Daar kon zelfs Google Translate me niet mee hel pen.'' ,,Dat klopt. Ongeveer een jaar nadat ik zelf in Nederland was aangekomen. Eigenlijk is de procedure best snel gegaan, want in veel omliggende landen gaat het niet zo vlot. Maar het waren natuurlijk heel lange maanden. Mijn zoon was zes jaar oud, mijn dochter vier. Ik miste ze enorm. Gelukkig leven we in de tijd van de moderne com municatiemiddelen, dus we hadden al die tijd wel goed contact met elkaar.'' Hoe beviel Tholen? Lachend: ,,Ik kwam uit Damascus, een heel grote stad. Dan is Tholen wel wennen, hoor. Als je in het buitenland beelden van Nederland ziet, is het meestal Amsterdam of Rotterdam. Dus dat is dan je beeld. Maar het was rustig en veilig in Tholen. En de mensen waren goed voor ons. We hadden ook heel fijne buren. Ik heb daar nog steeds vrienden.'' ,,Ik heb acht maanden als timmerman ge werkt bij Bouman-Potter, maar daar zeiden collega's al snel: dit is niet jouw niveau. En natuurlijk wilde ik zelf ook weer groeien. Maar advocaat worden was voor mij geen optie meer. Het zou jaren gaan duren om in Nederland de juiste papieren te halen. Nu was geld in Syrië nooit mijn drijfveer, hoe- ZATERDAG 'Minder geld dan eerst, maar ook nog nooit zo gelukkig' Waarom ben je gevlucht uit Syrië? Hoe was je leven vóór de burgeroorlog in Sy rië uitbrak? Het is niet niks om zonder je gezin op de vlucht te slaan. Je hebt dus in zo'n rubberboot gezeten met veel te veel mensen erin? Hoe verwerk je zoiets? Heb je meteen de schouders eronder gezet na je aankomst in Nederland? In Tholen heb je ook je gezin weer in de ar men kunnen sluiten. Net als veel hoogopgeleide Syriërs in Ne derland kwam je moeilijk aan werk op je eigen niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54