Kamperen aan de kust wordt onbereikbaar voor Jan met de pet '"urn I 4 'Het beeld dat het grote geld de recreatiesector regeert klopt wel' Vorige week heb ik nog een hek geplaatst en voor 800 euro aan planten aangeschaft. Nog geen vijf uur later kreeg ik het bericht dat we op termijn moeten vertrekken. Ik voel me bedrogen." Nellessen is naarstig op zoek naar een andere, betaalbare jaar plaats. Betaalbaar wil zeggen: een huur van 2.000 tot 2.500 euro per jaar. Doordat steeds meer cam pings worden verkocht aan inves teringsmaatschappijen wordt de spoeling dun. De klassieke cam pings met stacaravans, dikwijls omzoomd door coniferenhagen en het hele jaar toegankelijk, zitten zo goed als vol. Bij 't Sluitgat in Ouwerkerk mel den zich dagelijks recreatienoma den. De eigenaren Astrid Langen doen en zoon Kenneth de Vrieze moeten hen bijna altijd teleurstel len. ,,We hebben twee mensen die van Duinrand kwamen nog een plek kunnen geven. Van de 163 plaatsen is er nu nog eentje vrij." Het echtpaar dat van Den Inkel af moet, staart er peinzend naar. ,,Het is een kleine plek. Misschien kan ons chalet er net op. We wil len wel blijven kamperen. Op Den Inkel zitten we bijna elk weekend. Wij houden van rust." Moet de kleine kampeerder wij ken voor de rijken? De nieuwe ka pitaalkrachtige eigenaren van sei zoencampings laten luxe huizen bouwen voor verkoop aan particu lieren, die ze op hun beurt via grote spelers kunnen verhuren. Bungalows leveren meer geld op dan stacaravans. Er wordt overdui delijk gemikt op kopers met diepe zakken. De Schouwse Valleien zo als Duinrand in Burg-Haamstede gaat heten, schreeuwt het van de daken op zijn website. ,,Jouw va kantie. Dan wil je genieten. Op staan met een lege agenda. Blanco als het duin - open als het strand. Pas in actie komen als je er zin in hebt. Samen de zee in. Ergens oes ters eten. Of kreeft. Als je tenmin ste verder komt dan je eigen, heer lijke buitenruimte.Genieten op de grens van zee, strand, duinen en bossen. 's Avonds lekker even de sauna in - van je eigen villa. Ge lijk heb je. In De Schouwse Val leien is nietsdoen al mondain ge nieten. Jouw stijl." Prosecco-parken Dit soort prosecco-parken rukt in heel Nederland op. De rente staat laag, waardoor een investering in recreatief vastgoed aantrekkelijk is. Bovendien is er door de pande- mie genoeg klandizie, want Ne derlanders vieren door corona va ker vakantie in eigen land. Een nieuw park bouwen is ech ter geen optie. De Kustvisie staat dat niet toe. Bestaand recreatief vastgoed zoals familiecampings is daardoor meer waard geworden. Investeerders jagen erop. Een cam ping bezit al de bestemming recre atie en kan dus snel worden omge toverd in een park met luxe vakan tiehuisjes. Wie geen opvolger of te weinig geld heeft om zijn camping op te knappen, pakt een gouden bod met beide handen aan. Het pensioen is zo verzekerd, maar het is meteen ook 'adieu vaste gasten'. Ferrari Machiel Blom, de voormalige eige naar van Duinrand, rijdt nu in een Ferrari, mopperen jaarplaatshou- ders op Duinrand, van wie het gros voor 31 december het terrein moet verlaten. Blom voerde de zelfde exercitie uit op De Veer- hoeve in Wolphaartsdijk. Bloms woordvoerder Johan Mulder vindt de kritiek op de voormalige cam pingeigenaar onterecht. ,,Het staat iedere ondernemer vrij om te be sluiten wat hij koopt en verkoopt. In Bloms geval is de rekensom simpel. Hij zou 10 miljoen euro moeten investeren in Duinrand. Als je er maar 4 hebt, moet hij naar de bank voor de overige 6 miljoen. De bank zegt vervolgens dat die investering niet voldoet aan de rendementseisen die banken stel len. Dan kun je jezelf een faillisse ment inroeien of de camping ver kopen." Op Duinrand in Burgh-Haam- stede en De Veerhoeve in Wolp- haartsdijk laat vastgoedontwikke laar Leisure2B het parkbeheer en de verhuur vermoedelijk over aan vakantiereus Roompot. Sinds vo rig jaar is Roompot eigendom van de Amerikaanse investeringsmaat schappij KKR. Roompot is niet het enige vakantiebedrijf dat in han den van een buitenlandse kapi taalkolos is. Center Parcs bijvoor beeld is onderdeel van het Franse Pierre et Vacances en Landal Greenparks zit onder de vleugels van het Amerikaanse Platinum Equity. Makkelijke prooi Nemen buitenlandse grootmach ten langzaam maar zeker de kust over met een vakantieaanbod dat onbereikbaar is voor Jan met de pet? Diana Korteweg-Maris van het HZ Kenniscentrum Kusttoe risme is bezorgd. ,,Het beeld dat het grote geld regeert klopt wel. Familiebedrijven zijn een makke lijke prooi voor grote ketens, ook buitenlandse. Twee Franse ketens, Capfun en Siblu, bijvoorbeeld kij ken nadrukkelijk naar Zeeland. Si- blu bouwt ook chalets, die het zo neer kan zetten op een verworven camping. Op zulke ontwikkelin gen heb je weinig grip, terwijl je het liefst een zo divers mogelijk re creatieaanbod in de provincie wilt zien.'' Ze snapt dat ondernemers toe happen als er een grote zak geld wordt neergezet. ,,De keerzijde is dat een bepaalde groep recreanten wordt weggejaagd. De emoties lo pen hoog op. Mensen met een sta- plek hebben fors geïnvesteerd in een chalet en zien dat geld ver dampen. Als de eigenaar het jaar contract op tijd opzegt, hebben ze geen poot om op te staan. Al die dramatische verhalen doen het imago van Zeeland als vakantie provincie ook geen goed." Korteweg-Maris waarschuwt voor eenheidsworst aan en verste ning van de kust. ,,Als je overal de zelfde huisjes neerzet, wordt het product inwisselbaar. Eerlijk ge zegd zijn ook niet alle campings met stacaravans een lust voor het oog." Ook de ZMf fronst de wenk brauwen, zegt Robbert Trompet ter: ,,Ik noem het de verpretparki- sering van de kust en dat bedoel ik niet positief. Landschap moet im mers het uitgangspunt zijn. Tege lijkertijd zorgen nieuwe, dikwijls duurzame vakantiewoningen voor de gewenste kwaliteitsverbete ring. Het is een dilemma, want er blijft weinig ruimte over voor mensen met een kleine porte- monnee. Dat is zonde. Misschien moet de overheid iets meer regie nemen." Maar wil de overheid dat? Vakantiehuisjes leveren waar schijnlijk meer ozb en toeristen belasting op. Huurder is vogelvrij De 'kleine' kampeerder is zo goed ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Diana Korteweg-Maris, HZ Kenniscentrum Kusttoerisme Guido Nellessen op camping Den Inkel in Kruiningen. „Vorige week heb ik nog een hek ge plaatst en voor 800 euro aan planten aangeschaft. Nog geen vijf uur later kreeg ik het bericht dat we op termijn moeten ver trekken.'' foto marcelle davidse Camping 't Sluitgat in Ouwerkerk. Eigenaren Astrid Langendoen en zoon Kenneth de Vrieze. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52