Jan Vantoortelboom Met je gezicht in het slijk der aarde maakt een mens nederig In het nieuws Uit het nieuws Kerstwensboom weer bij GroenRijk Medaille voor redder Christian DEZE WEEK IN Z Bijzondere gesprekken bij de boom over de dood 'Om je heen kijken, attent zijn, is al heel belangrijk9 2 6 FIRAS KIKI HELPT WAAR HIJ KAN 8 DE BOER OP NAAR DE TULPEN 9 ALS DIT HUIS IN SLUIS KON PRATEN Als je woont waar ik woon is er een ding dat altijd terugkeert en dat is modder. Het is onvoorstel baar hoeveel modder er hier is. Ik zak er enkel- diep in als ik naar mijn varkenshok loop, de modderprenten van de hond tekenen zich op de keukenvloer af als hij buiten wat heeft rondgelopen en dan weer naar binnen wil, de auto ziet eruit alsof ie met diarree gecoat is als ik even naar de Plus of de bakker ben gereden en de gezichten en kleren van mijn tweeling zitten onder de modderspetters als we een rondje met de fiets hebben gedaan. Iedereen mag af en toe weleens met zijn gezicht in het slijk der aarde worden geduwd, want dat maakt een mens nederig en bescheiden, daar niet van, maar niet te veel van het goede. Het is een Middelburgse traditie, de kerstwensboom van Stichting Zeeuws Verlies op de Mortiere, binnen bij tuincentrum Groen Rijk. Vanaf 10 december staat de enorme boom er weer. Sari de Groot coördineert de ac tie waarbij mensen iemand 'In het licht kunnen zetten' door een kaartje in de kerstboom te hangen. ,,In 2013 begon Stichting Zeeuws Verlies met een wensboom in Zee land, naar voorbeeld van Joris' Kerstboom. ,,Die boom met wen sen stond vooral in grote steden, maar niet op Walcheren." GroenRijk Middelburg stelde een metershoge kunstkerstboom ter beschikking en Zeeuws Verlies zorgt voor de kaartjes die kinderen en volwassenen kunnen invullen. ,,Onze vrijwilligers staan op vrij dag-, zaterdag- en zondagmidda gen ook bij de boom", zegt De Groot. Ze heeft al heel wat bijzon dere gesprekken bij de boom mee gemaakt. ,,Mooi mag je gesprekken over verlies of gemis misschien niet noemen, je merkt wel dat mensen ontzettend veel behoefte hebben aan een luisterend oor en aandacht." ,,December is een zware maand voor veel mensen", weet De Groot. Ze verloor zestien jaar geleden haar zoon. Hij overleed door een ongeluk in het verkeer. ,,Mensen herdenken en gedenken is belang rijk. Daarom zet ik me sinds vier jaar in voor de wensboom." Christian Constantin kreeg afge lopen dinsdag een bronzen pen ning en een oorkonde van de Ko ninklijke Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen. Hij ont ving ze voor het redden van een babymeisje uit de Middelburgse binnenhaven op 15 juli. „Vrienden, collega's, klanten, iedereen belde en appte me na dat nieuws, het was ontzettend leuk." ,,De officiële erkenning is mooi. Maar het allermooist was het meisje met haar familie te zien dinsdag en ook de mensen die erbij waren in juli", vertelt Constantin. Hij zou graag zien dat de aandacht voor zijn reddingsactie mensen aan het den ken zet. ,,Ik hoop echt dat mensen die een noodsituatie zien niet meer hun mobieltje pakken, maar helpen en mensen redden." Het begint vol gens hem met kleine dingen. ,,Om je heen kijken, attent zijn, is al heel belangrijk." Een Nederlandse vriend wees hem op de tientallen Facebookreac- ties op zijn reddingsactie en op de vele reacties naar aanleiding van de onderscheiding. Constantin woont zelfin Duitsland. ,,Daar word ik blij van, maar ik ben ervan overtuigd dat andere mensen ook het water in zouden duiken als ze een kinder wagen de kade af zien rollen." De penning en de oorkonde lig gen nu bij Constantin thuis in Düren op het dressoir in de woon kamer. Met vrouw Gaby bedenkt hij er nog een mooi plekje voor. privédomein van de gravin, want het was een plek met een grote aantrekkingskracht. Verholen onder een heuvel lag een enorme ijskelder. Daar lieten we ons in zakken en ook daar zakten we weg in de modder. Maar de vijver was het leukst, pal in het zicht van het kasteel. We trokken onze kleren uit en in onze onderbroeken liepen we het bruine water in. Tot onze knieën zakten we weg in de zachte blub ber en daarna begon het gooien. Op een keer hadden we niet in de smiezen dat er een groene Jeep kwam aangereden en de boswachter ons een poos later bij de kraag vatte. Hoe leuk het moddergooien ook is, zei hij, het was levensgevaar lijk. In de vijver lagen nog onontplofte Duitse bommen en het zou heel onfortuinlijk zijn als er nog eens eentje afging in de modder onder onze voeten. Dan zou je een echt mod- dergevecht hebben. Vanaf dat moment zijn we maar in de achtertuin in de modder gaan rollen. Brutale apen KIEK! P10 een bekend spreekwoord. Er is nog iets anders wat groeit als ik weer eens enkeldiep wegzak of de spetters op mijn kleren zie na een wandeling: ergernis. In tegenstelling tot de modder die ik als kleine We trokken onze kleren uit en liepen in onze onderbroeken het bruine water in jongen in West-Vlaanderen kende is deze modder van een ander slag, je krijgt er werkelijk een driedubbele schoenzool bij. Wanneer ik het schoeisel van de jonge ren van vandaag eens goed bestudeer en de dikke zolen onder hun schoenen op merk, zou het bijna modieus kunnen zijn om een mod- derzool te hebben. Het wordt alleen niet geapprecieerd als je zo ergens binnen draaft. herinneringen aan modder. Mijn eerste moddergevecht bijvoorbeeld. Dat was in de verboden vijver van het pri- védomein van de Franse gra vin. Zij bewoonde een prachtig kasteel en dat was zichtbaar vanaf de oprit van mijn ouderlijke woning. Op een heldere dag keek ik er in een rechte lijn op uit, dwars door de bekende bosdreef, een rij majesteitelijke popu lieren aan weerskanten er van. De bekende bosdreef, want de lezer die mijn ro mans heeft gelezen, weet dat die bosdreef een bijzondere plek in mijn gedachten in neemt. Het voelt nog steeds als de dag van gisteren toen mijn vader, broer en ik erdoor heen slenterden toen we terugkwamen van het kerkhof waar we een half uur eerder op een zonnige dag in juni moeder hadden begraven. ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Af en toe begaven mijn vrienden en ik ons dus op het 12 Saskia Noort over pandemie van geweld tegen vrouwen 12-19 Prinses Amalia wordt 18 jaar, twaalf mensen geven haar tips voor de toekomst 13-17 18 jaar worden hoe verging dat Willem-Alexander, Beatrix, Juliana en Wilhelmina? Alleen vanuit de modder kan een Lotus groeien, luidt Maar ik heb ook goede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50