y Verschil in Zeeuws voetbal met en zonder publiek 14 ZEELAND De laatste wedstrijden van dit jaar zonder publiek worden dit weekeinde gespeeld. Maakte de stilte langs de lijn verschil in het veld? Een voetballer, een psycholoog en de cijfers vertellen het verhaal. zaterdag 4 december 2021 Rudy Boogert Vlissingen Dennis van Passel nam in novem ber twee strafschoppen voor Vo gelwaarde. De eerste tegen Hul- sterloo toen er nog publiek aanwe zig mocht zijn, de tweede afgelo pen zondag tegen Biervliet op een akelig stil sportpark zonder pu bliek. De eerste ging mis, de tweede was raak. Voelde Van Pas- sel zich bij die tweede bevrijd van de druk van het publiek? Was dit hét verschil tussen voetballen met of zonder supporters? De middenvelder van Vogel waarde sluit het niet uit. ,,Het zou kunnen, maar ik heb het niet zo ervaren. Elke strafschop is anders. Als je er eentje bij 1-1 neemt, heb je veel meer druk dan wanneer je met 4-0 achter staat, zoals wij zondag tegen Biervliet. Publiek speelt natuurlijk wel een rol. Als er mensen komen kijken, geeft dat een boost. Je wilt iets laten zien, ze klappen voor doelpunten en leuke acties." Maar maakte het ook verschil? Gaf het een ander verloop van de wedstrijden? Om daar antwoord op te kunnen geven analyseerde deze krant de gegevens van alle competitiewedstrijden van de Zeeuwse eerste elftallen sinds ok tober 2020 (de eerste keer dat er zonder publiek werd gespeeld) tot nu. In die periode werden bijna 500 competitieduels met Zeeuwse inbreng gespeeld; 328 mét publiek, 149 zónder. Wat blijkt? Thuisvoordeel ver andert zonder publiek in thuisna- deel. Mét publiek wonnen de thuisclubs veel vaker dan de be zoekers (151 keer tegenover 128 keer), maar zónder publiek sloeg de balans plots uit in het voordeel van de bezoekende ploeg: die won 65 keer ten opzichte van 62 keer van de thuisclub. Het percentage gelijke spelen was in beide situaties overigens gelijk, namelijk 15 procent van alle duels. „Gevoelsmatig is dat ook wat je ver wacht", zegt Thijs Rentier (links, foto '.boven is Dennis /an Passel) uit fZierikzee. Hij is rsport- en prestatie psycholoog. Hij legt uit: „De aanwezigheid van publiek zorgt voor een verbe tering in prestaties. Mogelijk zorgt publiek voor een verhoogde arou sal - beter bekend als gezonde wedstrijdspanning - waardoor je beter presteert. Belangrijk is wel dat je iets doet dat je beheerst. Als dat niet zo is, kan dat leiden tot choking, dus onder de druk door Rijendik stond het publiek langs de lijn bij de bekerderby Wal- cheren-GPC Vlissingen op de laatste zaterdag dat het nog mocht, 13 november. foto lex de meester gaan. Onderzoek naar voetballen met en zonder publiek is beperkt. Lo gisch, want pas sinds corona in de wereld kwam, worden wedstrij den structureel zonder pu bliek gespeeld. Rentier: „In jde eerste lockdown zijn in ternationale competities on- 'derzocht. Daaruit kwam een "wisselend beeld. In Duitsland 'was het thuisvoordeel verdwenen, maar in Italië, Engeland en Spanje zag je geen verschil. Er is meer data nodig om er iets zinnigs over te zeggen.'' Scheidsrechter Naar het fenomeen thuisvoordeel is wél gedegen onderzoek gedaan. Rentier noemt twee aannemelijke verklaringen voor het verdwijnen van het thuisvoordeel zonder pu bliek. ,,Ten eerste de scheidsrech ter. Deze wordt zonder dat hij het zelf doorheeft door het thuispu bliek beïnvloed en dat beïnvloedt het resultaat positief voor de thuisploeg. Dat hoor je als clubs naar Ajax en Feyenoord toe moe ten. Onbewust wordt de topclub soms bevoordeeld.'' ,,Een andere verklaring is dat de bezoekende ploeg weet dat het thuisvoordeel wegvalt als er geen publiek bij de wedstrijd mag zijn. In Duitsland was het thuisvoordeel verdwenen, maar in Italië, Engeland en Spanje zag je geen verschil -Thijs Rentier, prestatie- en sportpsycholoog Dat is een mentaal voordeeltje. Ik voetbal zelf bij Duiveland. Als we in Arnemuiden spelen, staat er al tijd veel volk langs de lijn dat her rie maakt en soms nog 's vuur werk afsteekt. Als dat er niet is, krijg je sneller het idee dat er iets te halen is. En als je doelen veran deren, veranderen je inzet en mo tivatie mee.'' Terug naar de strafschoppen van Dennis van Passel. Zijn misser met publiek en zijn voltreffer zonder publiek passen naadloos in een an dere statistiek die uit de analyse van de bijna 500 wedstrijden voortkwam. Mét publiek werd bijna 1 op de 4 strafschoppen ge mist, zonder publiek slechts 1 op de 7. Hoewel de aanvaller van Vo gelwaarde de link zelf niet legde en voelde, kan het toch iets met een andere druk te maken hebben? Volgens de theorie wel, zegt Rentier. ,,Meer spanning leidt tot een betere prestatie, zei ik net al, mits je de taak die je doet beheerst. Een strafschop nemen is zo'n spe cifieke taak. Op de training kun je ze er allemaal in schieten, maar in een wedstrijd komen er andere factoren bij. Zoals publiek.'' Maar als dat er zoals de afgelopen weken niet is, komt de strafschop weer dichter bij de trainingssituatie. Dat ervoer Van Passel wel. ,,We spelen niet op een niveau (vierde klasse) waar je heel veel druk hebt. Maar als er mensen langs de lijn staan, is er wel ietsje meer druk. De afgelopen periodes zonder pu bliek merkte je dat. Dat was een gemis. Het voelde alsof we oefen wedstrijden speelden, alsof we in de voorbereiding bezig waren.'' Maar het was wel voordelig als je een strafschop moest nemen. Is wedstrijden voetballen wel verstandig in zo'n wezenlijke an dere situatie die ook nog eens voor een andere dynamiek in wedstrij den zorgt? ,,Dat vind ik wel'', aldus Rentier. „Sporten is gezond en zorgt voor plezier. Dat weegt veel zwaarder dan het resultaat. Met of zonder publiek.'' Lege tribunes hebben in het Zeeuwse amateurvoetbal invloed op de wedstrijd. foto anp PM Thuisvoordeel verdwij nt en penalty's worden makkelijker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42