Opium van het volk Clubactie brengt ruim twee ton op 11 :TH££lïLlJKA\QNDjZ ISGeWMEH Reimerswaal CORDEJONGE In Zeeland deden 149 clubs mee aan de verkoop van loten. Lande lijk waren het er ruim vijfdui zend, met als gevolg een re cordopbrengst van 10,7 miljoen euro. Wat opviel, is dat de onli- neverkoop spectaculair steeg. Vorig jaar ging het om één mil joen loten online. Dat aantal nam met 600.000 loten toe. Directeur Frank Molkenboer van de Grote Clubactie: ,,Leden gebruiken hun eigen verkooppa gina die eenvoudig is te bereiken via een QR-code. Dit geeft ver enigingen een veel groter be reik." Veel leden gaan trouwens nog gewoon langs de deur en dat blijft een belangrijke manier om loten te verkopen. Zeeuwse verenigingen ge bruiken de opbrengst van de Grote Clubactie bijvoorbeeld om trainingsmateriaal te kopen, jeugdkampen te organiseren of om het clubhuis op te knappen. Clubs in Zuid-Holland haal den overigens het meeste op. Zij verkocht voor ruim 2 miljoen euro aan loten. MONNIKENWERK Je zult maar net volwassen zijn, bevrijd van leerplicht en niet lekker je vleugels kunnen uitslaan. ,,Er is niks meer te doen, uiteindelijk allemaal door corona", stelt een negentienjarige bij ons thuis. Wat zijn de opties? Ontsnappen aan de werkelijkheid of hoop koesteren? Hoop zaaien, dat is denk ik een toptruc van levensbe schouwelijke verhalen. In het christendom zijn we bezig met advent, de weken voor kerst. Uit zien naar het licht. Ja, het zonne- wendefeest, zullen sceptici den ken en ze zien uit naar langere da gen. Maar wat zijn de opties zon der geloof in wat dan ook? 'God is dood', stelde Nietzsche, 'wij heb ben hem omgebracht'. En hij filo sofeerde over de mogelijke gevol gen. Gek genoeg lijkt het alsof hij het over déze tijd heeft. Als de ho rizon wordt uitgewist, waarop moeten we ons nog oriënteren? Henk Vroom, godsdienstfilosoof, schreef samenvattend in Religie als ziel van cultuur: 'Met een wis ser is met elke veeg een stuk van de tekening van de westerse cul tuur uitgeveegd: eerst de Heer daarboven, toen de fundamenten eronder, daarna de waarden van de westerse cultuur, dan de waarde van de christelijke godsdienst, dan elk geloof, ook het geloof in de mens (de één is de ander vaak een wolf) en tenslotte het uitzicht op een goede toekomst. Wat rest is het individu: elk mens op zich, ie der een eigen leven, ieder mag het zelf zeggen. Ieder mens haar eigen bron van inspiratie. Maar weten we wat dit betekent: ieder moet het zelf zeggen, ieder moet voor zichzelf opkomen, ieder moet het eigen leven zin geven.' ,,Hoe dan?", zou mijn zoon vragen. Heb ik dan wel een antwoord? Om daarover te kunnen denken, moet ik wat doen. Wanneer heel veel bloembollen de grond in zijn gewerkt, kijk ik van binnen tevre den naar buiten. Niks meer van te zien. Maar het idee leeft dat er in de loop van de maanden groene sprietjes zullen opduiken, knop pen komen en kleurige bloemen. Volgens planning wordt het een vrolijke toestand hier - tussen ja nuari en april 2022. Dat wil ik meemaken. Met mijn onfortuin lijke verleden als het gaat over tui nieren, lijkt het illusie dat er iets van terecht zal komen. Je ziet er nu niks van, misschien blijft dat wel zo. Maar ik voel hoop wanneer ik de plaatjes van bloeiende sneeuw klokjes, krokussen en narcissen bekijk, die ik met de gebruiksaan wijzing van onze nieuwe fruitbo men in een map stop. Illusies koesteren is zo gek nog niet. Kom ik daarover denkend als vanzelf sprekend op Marx? Kun je - door een loopje te nemen met zijn ideeën - verder komen dan som beren met Nietzsche? Zou het zin vol zijn mijn zoon te wijzen op deze 'andere nadenkende gast', die religie zag als opium van het volk? Marx, die stelde dat de mens reli gie in het leven heeft geroepen als middel om zichzelf in een roes te helpen? Is het een optie de horizon misschien zelf opnieuw te teke nen? Door iets te doen, desnoods een illusie te scheppen die hoop geeft... net als mijn poging tot tui nieren. Natuurlijk is het jezelf voor de gek houden, maar als het nu helptik nodig hem met liefde uit. Laat zonder geloof, in deze tijd, tenminste zélf de hoop leven. - José Baars Wij zijn op zoek naar een voorman groenvoorziening GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 VLISSINGEN Zeeuwse verenigingen heb ben 237.297 euro ingezameld tijdens de Grote Clubactie 2021. Van dat geld mogen ze tachtig procent zelf houden. - Ab van der Sluis José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk m GEMEENTE Je geeft Leiding aan een team van vakkundige groenprofessionaLs met een passie voor het hoveniers vak. Ben jij zo'n natuurtalent of heb jij ambitie door te groeien tot voorman? Bekijk ons filmpje en solliciteer via: werkenbijreimerswaal.nl 36 uur max €2.904,00 Yerseke vóór 20 december 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39