5 zaal bij zware zaken intrinsiek wan trouwen tegenover advocaten. Ik vind dat een gevaarlijke tendens. Je moet de advocaat altijd gescheiden zien van de cliënt. We zijn professio neel genoeg om de afstand te bewa ren.'' „Minister Sander Dekker (Rechts bescherming) gaat nu flink tekeer. Het lijkt wel alsofhij zat te wachten op een incident en dat gebruikt om over de hele breedte zware maatregelen te ne men. Je krijgt het gevoel dat advocaten worden gezien als het verlengstuk van verdachten. Ik vind dat het helemaal doorschiet. We hebben het hier over een incident, waarvan ik niet weet of het klopt. Maar de politiek grijpt het vervolgens wel aan om alle advocaten in een soort verdachtenbankje te plaatsen. We worden min of meer ge wantrouwd. Dat gaat echt te ver.'' ,,Niet anders dan bij andere zaken. We zullen ons uiterste best doen voor onze cliënt. De ervaring leert dat het verloop van dit specifieke strafproces onvoorspelbaar is.'' ,,Heel hard. Zoals ik eerder zei, geloof ik heilig in het systeem. Als iemand een advocaat doodt om een strafzaak te beïnvloeden, dan schrik ik daar heel erg van. Er werd daar een grens overschreden waarvan je je in Neder land niet voor kon stellen dat het zou kunnen gebeuren. Ik ben in het ver leden ook weleens bedreigd, maar nooit zo erg dat ik dacht dat het zou misgaan. Dan waren het bijvoorbeeld nabestaanden van een slachtoffer, te genstanders van een cliënt. Dat neem ik ze dan niet kwalijk.'' Dat doet je weinig? ,,Je moet in dit vak wel een beetje een olifantenhuid hebben. Veel mensen kunnen niet altijd onderscheid ma ken tussen een verdachte en zijn ad vocaat. Een toga draag je omdat je een andere hoedanigheid aanneemt, maar nabestaanden die een geliefde zijn verloren zitten in een bepaalde emotie en zullen mij niet sympathiek vinden. Dat begrijp ik en dat neem ik voor lief, maar de grens wordt over schreden als je het fysiek maakt of nog verder gaat. Het is voor mij overi gens geen reden om te stoppen met dit werk. De moord op Wiersum is een triest dieptepunt. Net als die op Peter R. de Vries. Maar ik blijf dit werk desondanks met plezier doen.'' ,,Dat is ingewikkeld. Een verdachte is onschuldig totdat die onherroepelijk veroordeeld is. Zo werkt het systeem. En als hij veroordeeld is, is het klaar. In het huidige strafproces mag een slachtoffer of nabestaande tijdens een zitting al van alles roepen alsof iemand is veroordeeld.'' ,,Mijn voorkeur gaat uit naar een An gelsaksisch systeem waarbij je een knip zet in het strafproces. Je kijkt dan eerst of iemand veroordeeld wordt en houdt daarna een aparte zitting met de strafmaat. En pas in die tweede zit- Je krijgt het gevoel dat advocaten worden gezien als het verlengstuk van verdachten ting geef je het slachtoffer of de nabe staande ruimte om een vordering in te dienen en te vertellen wat hij ervan vindt. Juridisch is dat veel zuiverder. Het is ook veel efficiënter, want als ie mand meteen zegt dat hij het heeft ge daan, kun je direct door naar de straf maatzitting. Het wetboek van strafvor dering is nog niet zo lang geleden ver anderd. Maar niet op dit punt. Een ge miste kans.'' ,,Rechters zijn professionals, maar ook mensen. Mogelijk worden ze beïn vloed door hoe we nu omgaan met spreekrecht. Ik heb aan de andere kant ook gezien dat iemand met de grond gelijkgemaakt wordt door slachtoffers en daarna wordt vrijgesproken." ,,Ik snap wel dat burgers iets vinden van een strafzaak en dan soms roepen dat er hogere straffen opgelegd moe ten worden. Mensen hebben soms het idee dat je voor een verkrachting alleen een werkstraf krijgt, maar dat is gewoon niet waar. Als je kijkt naar Noord- en West-Europa is Nederland één van de zwaarst straffende landen. Doordat veel mensen elkaar naroepen op social media, bestaat het gevaar dat er in de maatschappij een heel ander beeld van de rechtspraak ontstaat dan er in werkelijkheid is.'' ,,Er zijn servers gekraakt in Frankrijk en er zijn miljoenen berichten boven water gehaald, die worden nageplo zen op strafbare feiten. Ik denk dat dat een waanzinnige schending is van de privacy. Daar is het laatste woord echt nog niet over gezegd.'' ,,Ik hoop echt dat rechters er nieuws gierig naar zijn of het allemaal wel klopt. Dat ze niet te snel denken: het zal wel goed zijn. Dat zie je bijvoor beeld bij een onderwerp als voorlopige hechtenis. In februari van dit jaar is de Nederlandse staat drie keer op de vin gers getikt door het Europees Hofvoor de Rechten van de Mens, omdat er te makkelijk beslist was over voortduring van een voorlopige hechtenis. Soms wordt zo'n beslissing ogenschijnlijk afgedaan als hamerstuk, terwijl er dan wel bepaald wordt ofje iemand negen tig dagen langer van zijn vrijheid be rooft. Ik zeg niet dat er geen nieuws gierige rechters zijn, maar dat je als staat in korte tijd drie keer op de vin gers wordt getikt, zegt dat het ook wel- eens fout gaat.'' ,,Mijn werk is mijn passie, dus dat scheelt. Anders is het niet vol te hou den. Ik ben veel onderweg en rijd het hele land door. Mijn auto beschouw ik als een tweede kantoor, waarin ik als het nodig is veel telefoneer. Dos siers lezen doe ik altijd in de avond uren of in het weekend, dan is het lekker rustig. Je weet van tevoren nooit wanneer iemand wordt opge pakt en je nodig heeft. Dat kan mor genochtend om zeven uur zijn, maar evengoed vanavond heel laat. Zo'n drukke baan drukt zwaar op je sociale leven, dat calculeer je in. Als er ruimte is, ga ik graag naar het voet balstadion om een wedstrijd te be zoeken.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Samen met je kantoorgenoot Robert van 't Land verdedig je een ver dachte in het Marengo-proces. Met welke verwachting begin je aan die klus? Op 18 september 2019 is je collega Derk Wiersum vermoord. Hoe is die aanslag bij jou aangekomen? Je maakt het regelmatig mee dat slachtoffers of nabestaanden in de rechtszaal iets mogen zeggen over een zaak en iemand die jij verdedigt. Hoe ervaar jij dat? De roep om hogere straffen wordt sterker. Zeker op social media. In grote zaken van de laatste twee jaar, zoals Portunus (cocaïnesmok kel in de haven) is veel gebaseerd op gekraakte EncroChat-berichten. Hoe kijk jij daar naar? Je staat vaak in de rechtszaal. Cliën ten gaan ervan uit dat je altijd voor hen klaarstaat. Je staat 24/7 aan. Hoe houd je dat vol? - - r>* -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33