4 Van de rechtbank in Middelburg naar de zwaarbeveiligde bunker in Amsterdam. Mark Dunsbergen (48) verdedigt sinds kort samen met zijn kantoorgenoot een verdachte in het Marengo- proces. Een interview met de strafrechtadvocaat, die groot is geworden in Zeeland. INTERVIEW STRAFPLEITER MARK DUNSBERGEN ark Dunsbergen weet hoe hij zijn punt moet maken. Als de Breda- naar in de rechtszaal het woord krijgt, komt hij altijd met een boeiend verhaal. Dunsbergen is een geboren pleiter. ,,Ik houd ervan om een underdog bij te staan en pleiten past bij mijn per soonlijkheid.'' Zeeland valt na 23 jaar nog steeds onder Dunsbergens werkgebied. De Hrieps-overval, cocaïnesmokkel in de haven van Vlissingen, dodelijk geweld in Biggekerke, in alle zaken verdedigt hij één of meerdere verdachten. Lan delijk is hij ook actief. Vanuit zijn kan toor in Breda doorkruist hij heel Ne derland. Naar de rechtbank in Zwolle voor de rechtszaak tegen kopstukken van de inmiddels verboden motorclub Satudarah en binnenkort naar de zwaarbeveiligde bunker in Amster dam voor de verdediging van zijn cli ent in het Marengo-proces. Zeventien verdachten, onder wie Ridouan Taghi, staan daarin terecht voor verschil lende moorden en pogingen tot moord. ,,Mijn werk is mijn passie, dus dat scheelt. Anders is het niet vol te houden.'' ,,Nee. Ik geloof echt in het rechtssys teem en vind dat iedereen recht heeft op een advocaat. Als je dat vanuit die overtuiging wil doen, moet je geen onderscheid maken. De ernst van het feit is voor mij nooit een beletsel. Dat kan er wel zijn, maar dan moet je het zoeken in een klik die er niet is." ,,Wat ik merk is dat er met name in Paspoort Je moet in dit vak wel een beetje een olifantenhuid hebben grote landelijke zaken die ik doe een soort verharding plaatsvindt tussen het OM en de verdediging. Het wordt soms persoonlijk. Terwijl we alle maal een toga dragen omdat we een andere hoedanigheid aannemen. Als ik bepleit is dat niet mijn persoon lijke opvatting, maar die van de raadsman.'' ,,In het Marengo-proces zie je bij voorbeeld dat advocaten zijn geobser veerd en gevolgd. Dat vind ik een brug te ver. Zorgwekkend ook. Als ik zeg dat ik geloof in het systeem, geloof ik er ook in dat advocaten zich aan de re gels houden, maar dan moet het OM dat ook doen. Op het moment dat de handschoenen uitgaan, er met mod der wordt gegooid, verlies je de kern uit het oog. Die verharding vind ik niet prettig. Overigens merk ik daar in Middelburg gelukkig weinig van.'' ,,Nee. Ik vind dat je altijd een profes sionele afstand moet houden met je cliënt. Als je een familielid of vriend verdedigt heb je met die persoon nou eenmaal een andere band. Je werk als advocaat zou kunnen worden beïn vloed omdat je er emotioneel gezien te veel bij betrokken bent. Ik zou dan bijvoorbeeld een kantoorgenoot vra gen bijstand te verlenen.'' ,,Op de een of andere manier voel je nu vanuit de politiek en in de rechts- 'Verharding rechtspraak niet prettig' Eldridge Pentury Breda Zijn er zaken die je weigert? Je bent nu 23 jaar strafrechtadvo caat. Welke veranderingen zie je? Mark Dunsber gen (48) is gebo ren in Utrecht en studeerde in 1996 af aan de universi teit van Utrecht. Hij was in het ver leden mede-eige naar van een ad vocatenkantoor in Goes en heeft nu een kantoor in Breda. Zijn specia lisaties zijn geor ganiseerde crimi naliteit en levens- en geweldsdelic ten. In veel (grote) Zeeuwse zaken zoals de Hrieps-overval, co caïnesmokkel in de haven van Vlis- singen en de moord op Henk Cijsouw uit Bigge- kerke, staat Duns- bergen verdachten bij. Dat Ridouan Taghi een neef als ad vocaat had, zorgde voor veel com motie. Die neef zit nu vast omdat hij verdacht wordt van deelname aan een criminele organisatie en wit wassen. Zou jij ooit een neef bij staan? Eén van de consequenties is dat ad vocaten nu niet meer met hun lap top de EBI (Extra Beveiligde Inrich ting) in Vught binnen mogen. Wat vind je daarvan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32