Zeeland krijgt derde stroomkabel van windpark op zee 3 Bestuurder Ellen de Neef van de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel Elevantio zoekt vooral intern. Ze kijkt goed rond op één van de 39 ei gen scholen ofer meesters en juffen zijn die directeur willen worden. ,,Ik ken zo al vier a vijf mensen die de potentie hebben en gedreven zijn om schooldirecteur te wor den." De Neef erkent dat veel lera ren die ambitie niet hebben. ,,Een reden is dat veel vrouwelijke leer krachten deeltijd werken, en voor een baan als directeur vragen we van mensen dat ze minimaal vier dagen per week werken. Je moet zichtbaar zijn in de school. In de praktijk ben je gewoon heel veel met je vak bezig. Directeur ben je altijd: ook in de vakanties en in het weekend." De baan vraagt veel meer dan vroeger, weet De Neef. „Scholen moeten aan hoge kwaliteitseisen voldoen. Er is veel meer maatwerk voor kinderen: het onderwijs moet afgestemd worden op verschillende behoeftes en niveaus. Daarnaast zijn ouders mondiger geworden. De directeur vangt daarin veel op voor leerkrachten: als het moeilijk ofspannend wordt, dan komt de di recteur erbij. Die gesprekken heb ben de baan wel extra verzwaard de laatste jaren." Eindeloze takenlijst Hoewel haar takenlijst eindeloos lijkt, heeft Rita van 't Westende haar functie nooit als zwaar erva ren. ,,Ik vind het een veelzijdige en leuke baan. Ja, je hebt veel verant woordelijkheden, en daar moet je mee om kunnen gaan. Maar ik zie dat als een uitdaging." Toch kan ze zich wel voorstellen dat het taken pakket anderen ervan weerhoudt aan de baan te beginnen. ,,Ik ben ook verantwoordelijk voor conciër- getaken zoals het afval, schoon maak, grote en kleine reparaties in en rond de school, zoals een deur die klemt, ofeen lift die stuk is. Het kost veel tijd om dit allemaal te re gelen. Schoolleiders moeten zich meer bezig kunnen houden met za ken die die echt bij een schooldirec teur horen." de scholen kampen ook nog met een lerarentekort. Het is de bedoe ling dat onderwijsmensen die di recteur willen worden vanaf vol gend schooljaar een opleiding in Zeeland kunnen volgen. Tot nu toe moesten ze daarvoor naar een plek buiten Zeeland reizen. ,,We willen niet alleen een opleiding aanbie den, maar beginnende directeuren krijgen ook een coach toegewezen die ze het eerste jaar wegwijs maakt. Beginners lopen stage bij er varen directeuren. Zo kunnen ze het vak leren", zegt Mieke Schipper, coördinator van het nieuwe oplei dingstraject en bestuurder van de Prisma Scholengroep. De nieuwe opleiding biedt niet meteen een oplossing voor het directeurente- kort, want een traject duurt mini maal twee jaar. Vrijwel alle huidige schooldirec teuren hebben eerst zelf voor de klas gestaan, maar Schipper denkt dat het goed mogelijk is om een school te leiden als je zelf geen on- derwijsachtergrond hebt. ,,Maar dan heb je wel eerst zicht nodig op het onderwijsveld. Het is een com plex vak. Als je niet begrijpt hoe een kind tot leren komt, dan is het heel lastig om juffen en meesters te coa chen en te begeleiden. Het is dus nodig om eerst stage te lopen op een school en mee te kijken in de klas. Op dit moment worden al en kele locatiemanagers uit de kinder opvang opgeleid tot schooldirec teur." Zo'n anderhalf jaar komt er al groene stroom van windpark Bors- sele aan land in Zeeland. De kabel eindigt bij het hoogspanningssta tion in Borssele. Een procedure voor een tweede kabel van het toe komstige windpark IJmuiden Ver Alpha loopt al twee jaar. Het minis terie van EZ onderzoekt nu of er een tweede kabel van dit windpark naar Zeeland kan worden getrok ken. Dat schrijft staatssecretaris Di- lan Yesilgöz-Zegerius in een brief aan de Tweede Kamer, waarin wordt geschetst hoe groene stroom van windparken op zee aan land kan worden gebracht. De staatssecretaris denkt dat dit één van de kansrijke mogelijkhe den is om voor 2030 extra wind energie op zee te verwezenlijken en de stroom naar land te brengen, zo dat aangescherpte Europese kli maatdoelen kunnen worden ge haald. De derde kabel zal groten deels via hetzelfde tracé naar Zeel and lopen. Hij wordt gebundeld met de al toegezegde kabel die via het Veerse Meer en daarna over land naar een nieuw 38okV-station bij Borssele wordt geleid. Dat is de meest praktische oplossing. Met drie kabels landt er op ter mijn stroom van windparken met een capaciteit van 5,4 gigawatt in Zeeland. Volgens staatssecretaris Yesilgöz-Zegerius is het zaak dat groene stroom straks direct naar (industriële) grootverbruikers gaat. Met grote hoeveelheden groene stroom kunnen ze hun productie processen elektrificeren en groene waterstof als grondstof maken. Als de extra stroomproductie van windparken op zee het landelijk net op moet, kan dat worden over belast. Direct de stroom naar de in dustrie brengen, voorkomt ook dat C Met drie kabels landt er op termijn stroom van windparken met een capaciteit van 5,4 gigawatt in Zeeland TenneT overal het stroomnet moet verzwaren. Zeeland bezit een groot industri eel cluster in het havengebied van North Sea Port. Dat gebruikt jaar lijks meer dan een half miljoen ton waterstof die uit aardgas wordt ge maakt. Daar komt CO2 bij vrij. Er zijn plannen voor de bouw van elektrolysefabrieken die met stroom van windparken groene waterstof en groene ammoniak kunnen maken. 0rsted bijvoor beeld wil in Zeeland een giganti sche fabriek van 1 gigawatt voor groene waterstofbouwen, de groot ste ter wereld. De Deense groene energiereus wil de fabriek voeden met stroom van een nieuw te bou wen windpark op zee. Daarvoor zal ook een nieuwe kabel naar Zeeland moeten worden getrokken. Het Rijk steunt de noodzakelijke om wenteling van de Zeeuwse indus trie, omdat die de uitstoot van C02 sterk kan verminderen. PC ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 van de basisschool G Rita van 't Westende neemt op 1 januari af scheid als di recteur van de Don Bosco- school in 's-Heeren- hoek. Ze helpt leerling Nathan Hame link uit groep 2 met zijn jas. ,,Ik vind het ontzettende leuk om kinde ren hier op school te zien opgroeien." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN VLISSINGEN Voor 2030 wordt vrijwel zeker nog een derde stroomkabel van een windpark op zee naar de Zeeuwse kust getrokken. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat komt daarmee tegemoet aan de wens van de Zeeuwse industrie. - Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31