i" r rAtyf; Goes is weer de economische toplocatie Zorgstroom moet door corona snijden in de zorg 2 frtA'jjU I .M' GOES Het mag niet echt een verrassing meer heten, maar Goes is weer uitgeroepen tot de economische top locatie van Zeeland. Landelijk staat Goes op de elfde plaats. De economische pres taties worden in op dracht van weekblad El sevier elk jaar op een rij tje gezet door Bureau Louter. Goes komt al ja ren als economisch sterkste gemeente van Zeeland uit de bus. Op de totale ranglijst van Nederland staat Goes op de elfde plaats. Daar mee stijgt Goes weer een plekje ten opzichte van het vorige onder zoek. De twee jaar daar voor stond Goes op de tiende plek. ,,Dat we al een paar jaar rond de tiende plaats staan, geeft aan dat we een stabiel ondernemers klimaat hebben'', zegt wethouder Joost de Goffau. In de subcategorie 'meest personen- geörienteerde ge meente' (detailhandel, vrijetijdsactiviteiten, onderwijs en de zorg sector) voert Goes de ranglijst deze keer aan. Als enkel naar het mid den- en kleinbedrijf (mkb) wordt gekeken, staat Goes landelijk op de dertiende plaats, waarmee het ook veruit de beste in Zeeland is. Na Goes is Middel burg de economisch sterkste gemeente van Zeeland. Landelijk ge zien valt die gemeente met een 97ste plaats nog net binnen de top 100. Hulst staat met plaats 318 het laagst van alle Zeeuwse gemeen ten. Nederland telt in totaal 347 gemeenten. Haarlemmermeer is door Bureau Louter we derom uitgeroepen tot dé economische toplo catie van Nederland. Dat heeft onder meer te maken met de aanwe zigheid van Schiphol. Den Bosch en Rotter dam maken de top 3 compleet. Simpelveld in Limburg staat hele maal laatste. - Rob Paardekam PZC.NL 'Ik mis je' over oorlog De drie Zeeuwen vertellen wat zij in de Tweede Wereldoorlog hebben moeten doorstaan. Zij verloren alle drie een of meer ge liefden. Hun ver haal is te zien op zaterdag 11 de cember om 19.15 uur op NPO2. TEKORT AAN SCHOOLDIRECTEUREN Campagne Zeeuwen De Zeeuwen zijn opgenomen in honderd verha len van vrijwilli gers in het hele land. Nieuwe stelling: Ik zie Amalia als koningin wel zitten De Kaoie krijgt meer Zeeuwse basisscholen kampen niet alleen met een tekort aan juffen en meesters, maar zoeken ook met man en macht naar nieuwe directeuren. Dit schooljaar gaan ruim twintig directeuren met pensioen. Eén van hen is Rita van 't Westende (65). Ze neemt eind dit jaar na meer dan 45 jaar afscheid van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek. Lekt het dak van de school? JufRita regelt dat er een reparateur komt. Hebben vaders en moeders lastige vragen? Juf Rita gaat met ze in ge sprek. Is een leraar ziek? Juf Rita springt met alle liefde bij in de klas. Zijn de wc-rollen op? Dan bestelt juf Rita nieuwe. Moet er een co ronaprotocol geschreven worden? Dat doet juf Rita. En oh ja, ze is na tuurlijk ook verantwoordelijk voor het onderwijsbeleid, de aansturing van de leerkrachten, de financiën en de samenwerking met het kin derdagverblijf. Misschien wel het belangrijkste: juf Rita staat elke morgen bij de ingang van de school, om de leerlingen gedag te zeggen. ,,Ik vind het ontzettend leuk om kinderen hier op school te zien op groeien." Lange carrière Op 1 januari komt een eind aan de lange onderwijscarrière van Van 't Westende bij de Don Boscoschool. Ze begon er ruim 45 jaar geleden als leerkracht, groeide door naar intern begeleider en adjunct-directeur en was de laatste drieënhalf jaar van haar loopbaan hoofd van de school. Op haar 60ste begon ze aan de op leiding om schoolleider te worden. ,,Ik had er gewoon zin in. En ik vind: als je je niet verder professionali seert, dan sta je stil. Het is een uit daging om na te denken over de on- derwijsrichting van de school: wat willen we de kinderen meegeven voor de toekomst?" Van 't Westende is niet de enige schooldirecteur die afzwaait. In Zeeland gaan dit schooljaar ruim twintig schooldirecteuren met pensioen. Dat betekent dat één op de tien basisscholen op zoek moet naar een nieuw hoofd. Opvolgers zijn er niet. In elk geval niet in Zee land, weet Mieke Schipper, be stuurder van scholenkoepel Prisma. ,,In september hebben acht a tien schooldirecteuren hun opleiding afgerond, maar zij hebben inmid dels allemaal een baan." Het is een uitdaging om na te denken over de onderwijsrichting van de school: wat willen we de kinderen meegeven voor de toekomst? De Don Boscoschool heeft inmid dels wel een nieuwe schoolleider: die werd gevonden op een school binnen dezelfde onderwijskoepel, de Prisma Scholengroep. Het gat dat op die school viel, is inmiddels ook opgevuld. ,,We hebben op dit moment het voordeel dat mensen van buiten de provincie bereid zijn om zich in Zeeland te vestigen. Daar redden we het een beetje mee", zegt Schipper. Toch maakt ze zich zorgen. ,,De schaarste neemt toe. In Zeeland zijn te weinig men sen om de vacatures op te kunnen vullen." Zeeuwse scholenkoepels zijn druk bezig oplossingen te vinden voor het dreigende directeurente kort, al is dat niet makkelijk, want De afgelopen weken heeft Zorg- stroom te maken met forse aan tallen besmettingen. ,,Zowel onder de medewerkers als onze bewo ners", zegt directielid Ruben Leijnse. ,,Het aantal besmette me dewerkers en bewoners is niet eer der zo hoog geweest. Er zitten zo veel medewerkers thuis door posi tieve testuitslagen ofvanwege qua rantaineverplichtingen, dat we de bezetting op de woonzorglocaties niet meer op peil kunnen houden." Dat heeft ingrijpende gevolgen. ,,We kunnen mensen niet meer de dagelijkse douchebeurt geven. In plaats daarvan krijgen ze een een voudiger wasbeurt. Eén die ook niet altijd meer voor 11.00 uur 's ochtends zal gebeuren." Het verstrekken van eten, drin ken en medicijnen gaat wel door, benadrukt Leijnse. Het besluit valt de directie zwaar. ,,Dit is het laatste wat je wilt. Maar de omstandighe den zijn er helaas naar. ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 PC --|!H,UJ.J.U.'|L.HI ---TrniFmnrnnrnmir Bedrijventerrein De Poel in Goes, met het Roompot-hoofdkantoor. foto johan van der heijden Op deze plek in de lijst staan de Zeeuwse ge meenten: 11. Goes 97. Middelburg 123. Terneuzen 133. Sch-Duiveland 208. Vlissingen 226. Sluis 237. Kapelle 251. Veere 259. Borsele 263. Reimerswaal 284. Noord-Beveland 298. Tholen 318. Hulst H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Mooi dat de sint nu toch scholen bezoekt BRESKENS Johan Provoost uit Breskens, Joke Brou- wer-Niesthoven uit Middelburg en Maaike de Wolf-Mol uit Big- gekerke vertel len in het EO-programma Ik mis je over de Slag om Schelde. RENESSE Iris Ligterink (foto) uit Re- nesse, Amber Bontekoe uit Burgh-Haam- stede, de drie mannen van de Schouwen-Dui- velandse Stich ting Wat te Doen!? en Laurie Guidobono en Bas Wattel van CitySeeds in Middelburg wer ken mee aan de campagne Men sen Maken Ne derland. Eens Oneens In de beoorde ling van de ee- trubriek van deze week werd De Kaoie tekort gedaan. Door een foutje zijn enkele cijfers door elkaar ge husseld. Het voorgerecht krijgt een 7, de prijs-kwaliteit een 7,4 en daar door komt de eindscore op 7,6 in plaats van de vermelde 7,4. Gezocht: hoofd Cornelleke Blok 's-Heerenhoek - Rita van 't Westende, directeur van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek MIDDELBURG Zorgstroom moet pijnlijk snijden in de zorg in haar woonzorgcen tra. Corona velt zoveel mede werkers dat de zorg tijdelijk niet op het gewenste peil kan blijven. - Jeffrey Kutterink Er zijn veel besmettingen in woonzorgcentra. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30