Geen vaccin, geen bed DEC 2021 'Ik denk wel dat ik er een bordje neerzet' 2 op je kop bij pieren dan kan een COLUMN Maikel Harte De laatste tijd denk ik nog wel eens te rug aan mijn ome Johan. Die liep vanaf zijn 78ste met een niet-reani- merenpenning. Hij sukkelde met zijn ge zondheid en na het verlies van tante Betsy hoefde het leven niet meer zo nodig van hem. Hij koos er dus bewust voor om niet behandeld te worden. ongevaccineerden? Maar dan in de vorm van een ik-wil-niet-opgenomen-worden-pen- ning. De helft van de reguliere ziekenhuis bedden en driekwart van de bedden op de intensive care wordt ingenomen door onge vaccineerden. Dat is jammer en het is juist dat wat steekt bij veel gevaccineerden. Waarom niet het vaccin willen, maar wel de (veel experimentelere) behandeling? Van mij hoefje ook geen 1G of 2G in te voeren, voor mij zijn ongevaccineerden overal wel kom. Het zijn vaak intelligente en gezellige mensen die allemaal zo hun reden hebben om zich niet te laten vaccineren. Prima, maar neem dan geen ziekenhuisbed in als je corona krijgt. is om iedereen te helpen, maar de bal ligt niet bij de artsen maar bij de ongevac cineerden. Mensen kunnen ook afzien van een behande- Neem iedere ling. Je hebt een dag een niet-reanimeren- penning, mensen ijsbad en sta formuliertje voor volle maan. wel of geen corona- G0ed bezig! behandeling er ook wel bij. laatst dat ze langs de deuren zouden gaan om mensen te overtuigen zich te laten vac cineren. Mooi, als je dan toch gaat: wijs ze op de voor- en nadelen van vaccinatie en als ze niet willen laat ze er voor tekenen. Ik neem aan dat al die lui die op sociale media actief zijn tegen vaccineren meteen zo'n formulier halen. Is het maar een griepje, prima. Neem je iedere dag een ijsbad en sta je op je kop bij volle maan. Goed bezig! Het maakt mij niet uit waarom je geen vaccinatie neemt, voor mij ben je overal welkom, maar hou geen ziekenhuisbed bezet ten koste van iemand die bijvoorbeeld aan zijn hart of tegen kan ker behandeld dient te worden. En kom niet aan met de vergelijking met mensen die roken en die obesitas heb ben: datje die ook helpt terwijl ze we ten dat het slecht is, want verslavings zorg is heel wat anders dan een prikje. Geloof me: als er een vaccinatie was tegen obesitas was ik niet zo dik. Zo gezegd in deze krant Soms zie je van die oproepen, dat je denkt: huh? Neem nou deze: gezocht, 1 vierkante meter grond. In Zeeland. Wat zou iemand nou met zo'n stukkie willen? Het platte antwoord? ,,Ik wil graag grondbezitter worden." Maar, daar zit natuurlijk veel meer achter, geeft Katinka Simonse toe. Zij komt uit Goes, woont in Amsterdam en is beter bekend onder de naam Tinke bell. Nou komt ze niet in het wilde weg op het idee om een postzegel tje grond in Zeeland te kopen. Ruimtecrisis Haar is gevraagd naar haar visie op het eigendom van grond. Niet be paald een alledaagse vraag. ,,De aanleiding is het project Van wie is Zeeland", legt de Zeeuwse Amster damse uit. ,,Daarin gaan ze op zoek naar een manier om beter om te gaan met de grond die we hebben. In een bijbehorende podcast wordt gesteld dat er nu heel veel crisissen zijn, maar dat die allemaal samen komen op één punt: dat we te maken hebben met een ruimtecri sis." Boeien, zou je haast denken. Maar hier wordt het juist interessant. ,,In Zeeland bezit je nog - ouderwets - de grond waarop je huis staat. Dat is in Amsterdam natuurlijk al heel an ders. Hoor je? Ik noem het al ouder wets. Dat zegt al iets." Kleinere groep Het is steeds duurder en moeilijker om grond te kopen, constateert de kunstenares. ,,Dus ik denk dat het in Zeeland naar een punt zal gaan dat steeds minder mensen eigenaar worden van grond. En dat een steeds kleinere groep mensen eige naar is van een steeds groter gebied. Dat heeft invloed op wat daar kan en mag." Dat is er eentje om over na te den ken, zegt ze zelf ook. ,,Ja, want ik denk dat als je eigenaar bent, je ook iets te zeggen hebt over de grond rondom jouw eigen stukje. Die in vloed en de verandering ervan, dat wil ik dus uitzoeken. Wat wordt mijn positie als ik grondbezitter ben? En hoever reiken mijn moge lijkheden en macht?" Midden op land Relevante vragen. Zeker in een tijd dat grond steeds schaarser wordt. ,,Stel nu dat er een boer is die me een vierkante meter verkoopt, mid den op zijn land", schetst Katinka. ,,Ik zou dat trouwens echt waanzin nig vinden als iemand dat aandurft. Maar goed. En stel dat die boer zegt: die akkerbouw, dat is het niet meer. Want de grond verzilt en het wordt te warm; alle oogst mislukt. Hij zet een hele grote schuur neer om voortaan alles binnen te gaan ver bouwen. Nou, ik kijk er vanaf mijn stukje grond op uit. Wat kan ik dan allemaal?" Boeiend, zeker als de verhoudin gen tussen grondbezitters in Zeel and door schaarste gaan verschui ven. Of het lapje grond dat Tinke- bell zoekt nu ligt op Schou- wen-Duiveland, de Bevelanden, Walcheren of in Zeeuws-Vlaande- ren maakt haar niet uit. ,,Ik kom zelfuit Goes en heb daar een emotionele band mee. Maar mijn voorkeur gaat vooral uit naar een stuk grond dat over een paar honderd jaar nog droog is. Dus dat wordt al iets ambitieuzer in Zeel and. Anders moet ik misschien een dijk gaan bouwen om mijn vier kante meter, maar dat is een pro bleem voor later." Ok, en dan heeft ze een stukje grond, wat dan? ,,Nou, dat is dus echt afhankelijk van de plek. Ik denk wel dat ik er een bordje neer zet dat het van mij is. Alles wat ik doe laat ik afhangen van wat op mijn pad komt. Dat is hoe ik werk en hoe ik ook dit project ga doen. Ik hoop dat een aantal mensen rea geert. Dan ga ik kijken wat de meest gunstige vierkante meter is. Wat ik er voor over heb, is onderhandel baar. Ik kijk dan vooral naar de loca tie." Snel zaken Oh ja, Tinkebell wil snel zaken doen. ,,Ik wil snel grondbezitter worden. We weten allemaal dat de grondprijzen stijgen, dus beter gis teren dan vandaag." Toos Henk MAX-FANS IN OPPERSTE SPANN1N0 Meer Zeeuwen in november overleden Mede door het coronavirus zijn in november veel meer Zeeu wen overleden dan gebruikelijk. Het statistiekbureau CBS telde in Nederland zo'n 3500 meer sterfgevallen. Statistici kunnen later pas nagaan waaraan deze mensen zijn overleden. Duidelijk is dat verhoogde sterfte tijdens eerdere corona- golven grotendeels was veroor zaakt door Covid-19. In alle pro vincies overleden de afgelopen maand meer mensen dan nor maal. De oversterfte was het hoogst in Limburg. Is zo'n soort penning ook niet iets voor Artsen zeggen terecht dat het hun plicht Hugo de Jonge zei ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO HAAL BEELD TERUG De mariniers kazerne kwam niet en nu is ook Michiel weg. Dat kan toch niet. - Wiljan Vloet, directeur van ferry CZEELAND1 VAN HRIEPS- ZAAK NAAR MARENGO Vanuit de poli tiek en in de rechtszaal voel je een intrinsiek wantrouwen tegenover advocaten - Mark Dunsbergen, advocaat CZEELAND4 4 Tinkebell zoekt 1 vierkante meter Jeffrey Kutterink Goes Katinka Simonse is beter bekend onder de naam Tinkebell. f HARMENDEJONG Tinkebell roept in haar twitter- bericht op om serieuze reacties te sturen naar: tinkebell@tinkebell.com Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl VLISSINGEN EEM APPJE VAM BE BUREN! HOEVEEL LtEÖJES ZE MO© MOETEM 2IMSEM.,, BESINT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2