Verhuizmg zorgt voor ophef Sint en Piet zijn niet te stuiten Het terracotta beeld van Michiel de Ruyter hoort thuis in Vlissingen. Als het even kan wil directeur Wiljan Vloet van de Westerschelde Ferry de zeeheld adopteren. Ook de deur van Stichting Vetera nen Ontmoeting Centrum Vlissin gen staat open voor de topzware ad miraal. ,,De marinierskazerne kwam niet en nu is ook Michiel weg. Dat kan toch niet." Donderdag werd het beeld van Michiel de Ruyter uit het gesloten piratenpark Arsenaal getakeld en overgebracht naar het museumde pot van de Covra in Borssele, de na tionale organisatie voor de opslag van radioactief afval. Daar staat het honderden kilo's wegende kunst werk van J. Verdonck uit 1858 nu, verscholen in het gebouw voor de opslag van laag en middel radioac- tiefafval, te midden van honderden andere stukken uit de collecties van Zeeuwse musea. Het MuZEEum in Vlissingen, ei genaar van het terracotta beeld, vindt het geen topstuk en daarom Je gaat onze zeeheld toch niet in een opslagplaats voor radioactief afval douwen? niet passen in de vaste opstelling. Dat was ook de reden om de lijvige Michiel uit te lenen aan het Arse naal. Het MuZEEum hecht nog wel zoveel waarde aan het beeld dat het in de collectie blijft. Daarom is de admiraal naar de Covra verkast. Hij is er tijdens groepsrondleidingen - vooral scholen maken er gebruik van - te bezichtigen, alleen zijn die vanwege de huidige corona-richt lijnen verdaagd. Ferry als attractie Zonde dat de admiraal nu in een soort bunker moet bivakkeren, vindt Wiljan Vloet van de Wester schelde Ferry. Hij wil onderzoeken of het beeld een plek kan krijgen in één van de terminals, want hij wil van de veerpont meer dan een ver voermiddel maken. ,,De ferry moet een attractie worden. Het beeld van Michiel de Ruyter past daar perfect bij. Het is onderdeel van de Zeeuwse geschiedenis en zou op een zichtbare plek moeten staan. Bijvoorbeeld de vertrekhal in Bres- kens, zodat reizigers worden ge prikkeld om Vlissingen te ontdek ken. Wij zijn zeer geïnteresseerd. Uiteraard moeten worden onder zocht of het beeld binnen of buiten moet staan, ofdat veilig kan en welk onderhoud eraan vastzit." Iedereen welkom De Vlissingse oud-marinier John Kouters biedt ook huisvesting aan. ,,Michiel kan bij ons in het pand van de Stichting Veteranen Ontmoe ting Centrum Vlissingen aan de Edisonweg staan. We willen de op richter van het Korps Mariniers met alle liefde opvangen. Je gaat onze zeeheld toch niet in een opslag plaats voor radioactief afval dou wen? Ons ontmoetingscentrum is veel toegankelijker. Iedereen is wel kom. Bovendien: de marinierska zerne ging al niet door en nu is ook het terracotta beeld van de admiraal uit Vlissingen verdwenen. Dat kan toch niet? Michiel de Ruyter moet de eer krijgen die hij verdient. Dankzij hem zijn we een vrije na tie." Geen eindstation Directeur Onno Bakker van het MuZeeum staat open voor sugges ties. ,,Voor dit beeld hoeft de Covra geen eindstation te zijn. Als de vraag komt om het kunstwerk in bruikleen te geven, zullen we er se rieus naar kijken. Het beeld moet wel in een beschermde omgeving staan. We willen het graag heel te rug. Ik heb trouwens geen idee hoe kwetsbaar het beeld is en of het buiten kan staan. Bij een verzoek zal dat goed moeten worden onder zocht." Bij de Covra in Borssele staat Mi- chiel voorlopig erg veilig, zegt plaatsvervangend directeur Ewoud Verhoef. „Technisch gezien is de opslag van radioactief afval en mu seumstukken hetzelfde: een con stante temperatuur, een lage lucht vochtigheid, weinig stof en goed beveiligd." De Covra bewaart zo'n duizend voorwerpen uit de collec ties van musea, want in Zeeland be staat een groot gebrek aan depot ruimte. ,,Dat is voor de musea een uitkomst, maar ook wij vinden het belangrijk dat kunst goed wordt be waard." I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl zaterdag 4 december 2021 It 3? Zeeland 'Haal Michiel terug naar Vlissingen' Oost-Souburg/Dreischor foto's dirk-jan gjeltema en marieke mandemaker Frank Balkenende Vlissingen - John Kouters oud-marinier Sinterklaas en zijn pieten had den gisteren een hele drukke dag. Ze waren niet te stuiten door het coronavirus en be zochten veel Zeeuwse basis scholen. Leerlingen van basis school De Parelburcht in Oost-Souburg hingen met de pieten in de touwen, in de sporthal naast de school. Dylan Waas (7) uit Dreischor kon niet aanwezig zijn bij het sinterklaasfeest op zijn school, De Klimop; hij zat thuis in qua- rantaine. ,,Dat vond ik heel jam mer, want ik mis al het leuks." Als verrassing kreeg Dylan per soonlijk bezoek van de sint. En dat maakte veel goed. ,,Ik kreeg zelfs een zakje peperno ten!" fc'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29