Angela T Ik hoop dat Frontberichten iets teweegbrengt 24 Hij had het bijgehouden: door corona kon André Rieu 630 dagen niet optreden. Vanavond sluit de 'Koning van de Wals' met zijn Johan Strauss Orkest een concertreeks af in een uitverkochte Altice Arena in Lissabon. KIJKT TV Het beeld zei meer dan een miljoen woorden. Een nog betrekkelijk jonge man, liggend in een ic-bed, zuurstofslang in zijn neus. De vraag die hij er nog net wist uit te persen: wanneer krijg ik mijn vaccinatie? U moet eerst herstellen, luidde het antwoord van het van boven tot onder ingepakte personeel. Intensivist Annemieke vertelde in een videover binding met Jeroen Pauw zichtbaar geëmotio neerd dat de man in de loop van de dag verder ver zwakte. Hij had afscheid moeten nemen van zijn familie en is kunstmatig in slaap gebracht zonder te weten of hij ooit nog wakker wordt. Iets wat eenvoudig voorkomen had kunnen worden, zoals bij 70 tot 75 procent van de ic-patiënten, als hij op tijd zijn prik had gehaald. Raar misschien, maar ik was op mijn beurt erg geraakt door de emotie van Annemieke. Ik had kennelijk verwacht dat het zorgpersoneel na an derhalfjaar afgestompt zou zijn voor dit soort tafe relen, er een schild tegen had ontwikkeld. Maar niet dus. Het treft ze nog steeds diep. Niet alleen Annemieke, maar ook haar Frontberichten-collega's uit het land, die stil knikkend in de studio zaten. 'Erica moet vertrekken' REPORTAGE WALSKONING LAAT PORTUGEZEN DANSEN et mondkapje op, en zijn hele gevolg achter hem aan, snelt André Rieu (72) tussen het uit zinnig klappende publiek door naar de bühne. Hij pakt zijn Stradivarius en gaat spelen. Zijn orkestleden - gekleed in een bonte verzameling van gekleurde prinses- senjurken en rokkostuums - gaan zitten, bergen hun maskers op en zetten hun eerste noten in. Als het nummer 76 Trombones voorbij is, ontvangt de Maastrichtse wereldster en zijn zestig-koppige Johan Strauss Orkest voor het eerst in twintig maanden weer een staande ovatie. „Boa tarde", heet hij zijn publiek wel kom. „Goedemiddag. Dat was teen het enige Portugees dat ik spreek." Vrijwel alle 12.500 stoe len zijn bezet. Keurig op gedirkte senioren, derti gers en veertigers die hun ouders hebben meegenomen en com plete families met kleinkinderen. Fans die te laat komen binnen druppelen, krijgen een vriendelijk standje. „Wij komen uit Holland en wa ren wel op tijd, maar doe rus tig aan", zegt Rieu met een blik als die van een ondeugende jongen. De zaal lacht als tolk Vanessa zijn teksten in het Portugees vertaalt. Rieu legt uit dat in tijden als deze muziek ontzettend belangrijk is. „Muziek brengt mensen samen." Luid gejoel. Even later: „Muziek heeft een helende werking, hoor ik van veel mensen die mij brieven schrij ven'', zegt de orkestleider. Lachend: ,,Dokters klagen dat patiënten hen niet meer nodig hebben als ze mijn muziek horen.'' De fans klappen in stemmend. Wat hij niet zegt - dan nog niet - is Wij komen uit Holland en waren wel op tijd, maar doe rustig aan dat de concerten in Lissabon de eer ste weer zijn in lange, lange tijd. Er stonden de afgelopen tijd optredens in de agenda. Soms mochten ze niet doorgaan vanwege nieuwe restric ties, soms omdat Rieu het zelf niet kies vond om een show te geven op steenworp afstand van een bomvol ziekenhuis, zoals in Wenen en de kerstconcerten in Maastricht. De reeks van vier op enkele stoelen na uitverkochte concerten in Portugal, het land in Europa met de hoogste vaccinatiegraad, konden wel door gaan. Al was dat ook spannend, want vorige week nog werden de regels weer aangescherpt. Met strenge con trole van het coronatoegangsbewijs plus een mondkapje op, gedurende het hele optreden, waren Rieu en zijn gevolg - negen vrachtwagens en een volle tourbus - toch van harte welkom. De avond vóór het eerste concert had Rieu al laten weten dat het een 'speciaal en emotioneel' moment zou zijn om weer op te treden. „Kun je het je voor stellen, twintig maanden lang, 630 dagen, zonder con certen? Terwijl we normaal elk jaar de wereld over reizen. We missen het zo, het sa menzijn, de vrolijkheid, de onbezorgdheid", vertelde hij. Het maakte hem ook ontzettend nerveus om niet in het 'wedstrijd ritme' te zitten dat hij en zijn orkest normaal hebben als ze toeren. „Ik ben zenuwachtig voor elk concert en dat is voorbij zodra ik het toneel op loop. En we zijn al sinds juni aan het repeteren. Mijn orkestleden en ik kennen elkaar door en door, we zijn als een grote familie. Ze vertrouwen mij volledig en ik ben zo blij dat ik ons heb samen weten te houden in deze crisis.'' Van de zenuwen is niets te mer ken. De showman die zich twintig maanden koest moest houden, is los vanaf het moment dat zijn lakschoe nen de bühne raken. Hij voelt nog Nieuwe cd Boeijen Het kwam binnen. Zoals alle verhalen en beelden uit deze speciale versie van Frontberichten, waarin Jeroen Pauw praatte met bekende gezichten uit de vlogs die tijdens de eerste golf zo'n indruk maak ten, dat deden. Er was veel hetzelfde als in het voorjaar van 2020. Overvolle ic's, uitgeput perso neel. Maar een belangrijk verschil: toen werd er ge klapt voor het zorgpersoneel en werden ze bedol ven onder complimenten en taart. Nu ervaren ze boosheid en agressie. Terwijl, benadrukten de aan wezigen om het hardst, het voor hen geen verschil maakt of een patiënt gevaccineerd is of niet. Ze doen voor iedereen hun stinkende best. De Utrechtse dokter Gor Khatchikyan, die door Frontberichten en Opi een BN'er werd én lijstduwer is van de Christenunie, maakte er een speciaal punt van dat 'wij' de ongevaccineerden niet als zondebok moeten aanwijzen. ,,De vaccinaties wa ren het beloofde land. Nu is 85 procent gevacci neerd en gaat het slechter dan het ging. Düs heb ben de 15 procent ongevaccineerden het gedaan. Misschien hebben we ons vergist in het be loofde land.'' En zo kwamen alle mogelijke kanten aan bod in een uitzending die door Pauw met ge mak en natuurlijke autoriteit werd geleid. Het was indrukwekkend, maar ik betrapte me tegelijk op cynisme. Zou dit iéts teweegbrengen bij de groep waar het het hardst nodig is? Of zien de geharnaste wappies en antivaxers, als ze al NPO 1 kijken, enkel wat ze willen zien en doen ze de rest af als prikpropaganda? Ik vrees het laatste. Voor hen is het een zegen dat ze engelen als Gor en Anne mieke aan het ziekenhuisbed treffen en iemand als ik slechts stukjes schrijft over tv. Quote van de dag Ik heb superveel berichten gekregen van kleine kale mannen. Ik wist niet dat we er zoveel hadden. ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO TELEVISIE De moslimge meenschap eist dat Tal pa de sa m enwerking met Erica Meiland stopzet vanwege haar omstreden uitspraken over moslims. ,,Een grote groep mensen wordt weggezet en ge- demoniseerd.'' MUZIEK André Rieu treedt voor het eerst in 630 dagen weer op Marlies van Leeuwen F André Rieu: ,,We missen het zo, het sa menzijn." - André Rieu, orkestleider Frank Boeijen dkeormtetkwset evretmet nieuwe muziek. De zanger had vier jaar lang geen nieuw ma teriaal uitge bracht, maar komt op 14 janu ari met nieuw werk. Zijn nieuwe cd heet Subliem Gebaar. -Yolanthe Cabau, door FHM uitgeroepen tot meest be geerde vrijgezel, die zei dat elk type man kans maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24