M 1 I 1 1 17 toe naar wereldtitel, waarbij harde hand niet werd geschuwd BELLEN MET Jan Lammers FORMULE 1 Na jaren vol kartsucces, volgde in 2014 de stap naar de echte au to's. Hij tekende bij het beschei den Van Amersfoort Racing, in de Europese Formule 3. Een gok die geweldig uitpakte, met meerdere zeges en de Masters of F3 titel op Zandvoort. Het grote hengelen naar zijn diensten was echter toen al begonnen in de Formule 1-pad- dock, waar Verstappen op alle ra dars was verschenen. Meest doortastend bleek Helmut Marko, de talentscout van Red Bull Ra cing, die na een dagje Norisring genoeg wist. Die knaap moest hij hebben, hoe jong ook. Belletje Naast trots moet Verstappen se nior zich ook kapot geschrokken zijn van Marko's belletje. Zelf was hij veel te vroeg en onervaren bij Benetton beland. Hij herkende na tuurlijk het afbreukrisico. ,,Ik was destijds nog niet klaar voor de F1, maar besefte dat Max dit wel was", vertelde Verstappen later in een F1-podcast. In augustus 2014 werd het con tract getekend. Critici als Jacques Villeneuve en Jean Todt noemden Max 'nog maar een kind', maar na een keurig debuutjaar bij Toro Rosso - met punten en ja, ook crashes - hoorde je echter nie mand meer over die te jonge Ne derlander. Dus volgde vroeg in het tweede seizoen al promotie naar het grote Red Bull Racing, waarna hij direct won in Barcelona. Pa Jos geloofde altijd al dat Max dat zou kunnen, maar bleek alsnog met stomheid geslagen. „Ongelofelijk. Echt.Ongelofelijk." Speelde Jos in zijn debuutjaar nog een vrij actieve rol, bij het nog veel professionelere Red Bull deed hij met een gerust hart een stapje terug. Vrijwel altijd was hij er echter wel bij in de paddock, maar op gepaste afstand. ,,Ik ben nu niet meer nodig, maar het is gewoon lekker voor Max dat er altijd ie mand is die voor hem klaar staat", legde Verstappen eind 2017 uit. Hij zag zijn jongen groeien, in de wereld die hem twintig jaar eerder zelf ook vormde. Wennen aan zeges en langzaamaan honge rig worden naar een titel. ,,Toen Max in 2014 voorgesteld werd, was het nog een jongetje. Dat jongetje is nu écht een kerel", aldus Ver stappen, vier jaar terug. ,,Een ka rakter, die zelf beslissing neemt." Kwetsbaar In de jaren 2017 en 2018 leverde Verstappen senior soms snoei harde kritiek. Het materiaal bij Red Bull en Renault bleek kwets baar, niet betrouwbaar genoeg. Bij de wintertests in 2017 zag hij me teen dat zijn zoon dat jaar geen kampioen zou worden, dus zei hij dat ook. Dat vond zijn zoon een beetje negatief, maar het bleek wel de waarheid. Damen hielden ze echter altijd het vertrouwen in de formatie, die hem een gouden kans had gebo den. Meermaals liet Verstappen optekenen dat Red Bull 'dezelfde W&itöSë. passie en gedrevenheid' heeft als hij en zijn zoon. ,,Die auto bou wen, dat kunnen ze. Het is gewoon een topteam. Binnen nu en vijf jaar kan hij daar wereldkampioen worden", sprak Verstappen vier jaar terug nog profetische woor den. ,,Voor z'n 25ste, dat zou toch mooi zijn." Ik wilde Max beter maken en behoeden voor de fouten die ik heb gemaakt Wint zijn zoon die titel in het Midden-Oosten, dan komt die vol ledig op het conto van Max, Red Bull Racing en Honda, dat sinds drie jaar de motoren levert. Maar de rol van vader Jos in dit succes verhaal zal niet worden onder schat. Hij plaveide de route, kookte veel voor als leermeester en hardde zijn zoon op volledig au thentieke wijze. Wordt zijn zoon daadwerkelijk wereldkampioen, dan is Jos defini tief verworden tot de 'vader van', tot in de eeuwigheid. En hij zal zich schikken in die rol, met alle plezier. Beseffende dat zijn levens werk er definitief op zit. En dat het als bijzonder geslaagd mag worden beschouwd. ,,Het is compleet koffiedik kijken. Hoe graag we die race ook nu al willen rijden, we weten het niet. We kunnen gaan bedenken wat er 'zou kunnen gebeuren', maar alles kan nog gebeuren. Max kan op pole staan, maar daarna kan het na 200 meter ook over zijn. Ik vind juist die onvoorspelbaar heid van de sport iets moois, alle scenario's zijn denkbaar.'' Tja, ik voorspel dus liever niet. Maar... dat Lewis nu de snellere wagen heeft, daar is weinig twijfel over mogelijk. Dus als er geen gekke dingen gebeuren, lijkt Mercedes de snelste com binatie te hebben. En of Red Bull daar in korte tijd iets aan heeft kunnen doen, mag je be twijfelen, want dan zouden ze dat wel eerder hebben gedaan. Om kampioen te worden heb je het geluk aan je zijde nodig. Maar het kan ook zomaar gaan blijken dat die klap op Silver- stone nog veel groter was dan we toen al dachten.'' Wat gaat de doorslag geven? ,,De feiten gaan de doorslag ge ven, niet de romantiek. Dat Max en Lewis een potje kunnen stu ren, is voor iedereen wel duide lijk. Degene die nu geluk heeft met zijn wagen en met hoe het tijdens de race gaat, wordt uit eindelijk kampioen. Dat wordt niet bepaald door wie we het het meeste gunnen, het wordt bepaald door wat er daadwerke lijk op de baan gebeurt.'' ,,Ik zit voor het verslag bij Langs de Lijn, ik heb er zin in. Voor nu wachten we in span ning af wat er dit weekend gaat gebeuren, zowel wij als Max en Lewis. Het mooie van de ko mende weekenden is dat de echte autosport-fan ofwel de 8ste titel van Lewis gaat mee maken, dat zou echt historisch zijn, of ze gaan de eerste titel van Max meemaken, wat óók historisch zou zijn.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 d Jos en Max Verstappen, de meester en de leerling, in 2013. Max was toen net 16 jaar. De leerling is de meester intussen allang voorbij. FOTO KOEN VERHEIJDEN WK-stand 1. Verstappen 351,5 2. Hamilton 343,5 3. Bottas 203 4. Pérez 190 5. Norris 153 6. Leclerc 152 7. Sainz jr. 145,5 8. Ricciardo 105 9. Gasly 92 10. Alonso 77 Constructeurs 1. Mercedes 546,5 2. Red Bull 541,5 3. Ferrari 297,5 4. McLaren 258 5. Renault 137 6. AlphaTauri 112 7. Aston Martin 77 8. Williams 23 9. Alfa Romeo 11 - Jos Verstappen (49) Morgen kan Max Verstappen wereldkampioen Formule 1 worden. In aanloop naar de race in Saoedi-Arabië stellen we dezelfde vier vragen aan een expert. Vandaag: oud coureur en directeur van de Dutch GP Jan Lammers (65). Wordt het komend weekeinde al beslist? Wordt Verstappen of Hamilton kampioen? Waar ga je zondag kijken? - Maarten Teunisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17