De enige ijdeltuit met open vizier Q. Vader en zoon Verstappen werken al 24 jaar 16 COLUI Sjoerd Mossou Het mooiste moment van de week (en dat wil wat zeggen) voltrok zich woensdagavond aan de zijlijn van de Kuip, om iets voor half negen. Daar deed Bas Nijhuis mijn zoon van dertien na. Bas werd tijdens Feyenoord-Heracles terecht gewezen door de VAR, want hij had duidelijk zijn huiswerk niet netjes gemaakt. ,,Kijk zelf maar in de herhaling, lieve Bas'', zei de VAR. ,,Hier, je bent bij wiskunde vergeten om opdracht 3 in te vullen.'' Iedere rechtgeaarde puber weet wat je op zulke momenten te doen staat. Eerst heel diep zuchten. Daarna: verongelijkt kijken. Vervolgens kijk je je irritante vader schamper aan, schud je je hoofd en loop je stampvoetend naar boven. (Als je de opdracht daarna alsnog met theatrale tegenzin hebt volbracht, vertel je stoer aan je vrienden hoe boos je wel niet bent. ,,Ik ben écht kwaad'', zei Nijhuis woensdagavond.) Het is lastig kiezen welke Bas Nijhuis ik het leukst vind: de onnavolgbare scheidsrechter, de olijke lolbroek, de puber, de rebel of toch de ijdel tuit. Het probleem is dat hij het geregeld allemaal tegelijk is, of kriskras door elkaar. U en ik kunnen daar met enige distantie naar kijken, we ergeren ons of we lachen een keertje, maar het meest fascinerend aan het fenomeen Bas Nijhuis is juist de context waarin hij zich beweegt. Er bestaat namelijk geen valser, schijnheiliger wereldje dan dat van voetbalscheidsrechters. Als u denkt dat het bij de meidengroep Luv' vaak een gedoetje was, of dat er geen grotere relnichten be staan dan Geer en Goor, dan kent u dat scheids- rechtersclubje in Zeist nog niet. Vorig jaar dook ik voor de krant een weekje in de sub cultuur der scheidsrechters, een wonderlijk soort reser vaat voor miskende baasjes en wannabe-BN'ers. Zelden was een sappig verhaal ma ken zo gemakkelijk. Als je de ene scheidsrech ter gebeld had, hing de vol gende alweer aan de lijn. Appjes vielen al snel uit de lucht. Allemaal wilden ze wel wat kwijt, allemaal hadden ze elkaar wel iets te verwijten, vrijwel allemaal slijmden en fluisterden ze zich vakkundig een weg naar de oppervlakte. Zo gaat dat al jaren. Aan Bas Nijhuis' einde als internationaal scheidsrechter kwam ook weer een oud-Hollandse klikspaan te pas, die vakkundig aan scheidsrechtersbaas Roberto Rosetti doorfluister- de dat Nijhuis wel érg vaak op televisie was. Een beproefd recept. Het likt en het misgunt, het naait en het schampert, het minacht en het glibbert. Wat juist Bas Nijhuis zo uitzonderlijk maakt in dat decor: hij beweegt zich vol in het tl-licht. Waar de meeste van zijn collega's elkaar in een soort donkere slangenkuil bevechten, strategisch append naar elkaar, naar de baas of naar journalis ten, daar gaat Bas gewoon breeduit lachend op televisie zitten. Je kunt hem een zelfingenomen paljas vinden, een kinderachtige puber, of een scheidsrechter die alle regels aan zijn laars lapt ter meerdere eer en glorie van hemzelf. Maar hij doet het in elk geval met open vizier - zo ongeveer als enige. Het mooiste moment van deze week: Bas Nijhuis die mijn zoon van 13 nadeed FORMULE 1 GRAND PRIX VAN SAOEDI-ARABIË Holverda overleden Coopmans in hospitaal Morgen krijgt Max Verstappen in Saoedi-Arabië zijn eerste (voorlopig flinterdunne) kans op de wereldtitel. Het ultieme moment waar 24 jaar naar toe is gewerkt door vader en zoon. ij was nog maar een uk van drieënhalf. Pa reed bij laagvlieger Arrows en eindelijk mocht Max Verstap pen mee naar een echte Grand Prix, die van Maleisië, in maart 2001. Het was er snikheet, de drukke paddock en lawaaierige pits geen geschikte plaats voor een stuiterende kleuter. Maar aan Ver stappen junior hadden de mon teurs geen kind. Kijken naar papa was voor de kleine Max genoeg. Meer vermaak had de kleuter, die 16 jaar later in hetzelfde decor zijn tweede GP zou winnen, simpel weg niet nodig. Briljant reed z'n vader, dankzij een tropische stortbui. Chaos alom, coureurs die van de baan schoven en opeens die dekselse Limburger even op P2. Natuurlijk ging hij namens Arrows niet win nen, die dag. Maar de toen al 29-ja- rige Verstappen liet nog maar eens zien waarom hij bij zijn stormach tige entree zeven jaar eerder nog als gigantisch talent werd be schouwd. En kleine Max zag het voor het eerst allemaal met eigen ogen. Werd in Sepang de Formule 1-droom van de kleine Verstappen voorzichtig geboren? Of gebeurde dat al met dat eerste loopautootje dat hij van Mercedes had gekre gen? Feit is dat de coureur die Ne derlands eerste Formule 1-wereld- kampioen ooit kan worden, met zijn perfecte race-dna natuurlijk in de wieg was gelegd voor zijn missie: niet alleen de konings klasse halen, er ook de beste wor den, via een geleidelijke weg. Onervaren Met een vader die zelf wat te snel in een topwagen belandde. Te on ervaren nog, op zijn 22ste, als in valler bij Benetton naast Michael Schumacher. Een vader die zelf ook eens next world champion werd genoemd, bulkte van het talent, maar de stap naar winnen nooit wist te zetten. Een vader die leerde hoe de hazen lopen in de slangen kuil die de Fi-paddock heet. En daarnaast een kartende moeder uit een pure Belgische racefamilie, die zelf ook lang op topsnelheid leefde. Na 2003 was het gedaan met de Formule 1-loopbaan van Verstap pen senior. Hij reed nog in de AiGP, won de 24 uur van Le Mans. Maar voorzichtig verschoof zijn focus al naar zijn zoon, die al ver slingerd was geraakt aan het racen. Dus kon hij er maar beter voor zorgen dat hij dat pad optimaal plaveide. De bestemming van Max, dat werd zijn nieuwe levenswerk. ,,Vanaf het moment dat ik zelf stopte met Formule 1 had ik één doel: hem zo goed mogelijk maken en behoeden voor de fouten die ik gemaakt heb", vertelde Jos vier jaar terug in deze krant. Al op zijn vierde kwam er een kart, die nu aan de muur hangt in de Verstappen-store in Swalmen. Er werden ontelbaar veel uren ge maakt op de baan in Genk. Pa sleutelde aan de karts en bevoch tigde met een tuinslang de boch ten om de grip te verhogen, Max gaf gas. Meteen werden er races gewonnen, toen hij op zijn ze vende wedstrijden mocht rijden. In Nederland, België. Op zijn 12de ging hij internatio naal, waarna Europese titels en wereldtitels volgden. Maar het liep echt niet altijd crescendo. Er is die veel herhaalde anekdote van die ene kartrace in Italië, waarbij de toen 14-jarige Max een onnodige fout maakte. Pa was woest, gooide hem er op de terugweg naar Ne derland zelfs even uit bij een ben zinepomp en wisselde een week lang geen woord met zijn zoon. Zijn manier om aan te geven dat hij het racen ondanks al zijn talent nóg serieuzer moest nemen. Hoe vaak Max Verstappen de laatste jaren niet beweerde dat niets hem nog van slag kan bren gen. Niet de druk, de concurrentie, geen uitbrander van Helmut Marko. ,,Niemand was zo hard voor mij als mijn vader", liet hij dan optekenen. En dat bedoelde hij alleen maar positief. Hij had niet anders gewild. Spartaans? Voor anderen misschien. Maar kijk waar het hem gebracht had. X MAX _X ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO VOETBAL Oud-Sparta- spits Wout Holverda is op 63-jarige leef tijd overleden. Holverda werd in 1984 één keer geselec teerd voor Oranje, maar kwam tegen Denemarken niet in het veld. De laatste ja ren leed de spits aan de ziekte van Alz heimer en ver bleef hij in een verpleeghuis. Toch bleef hij nog lang de wedstrijden van Sparta be zoeken. SCHAATSEN Bondscoach Jan Coop- mans heeft uit voorzorg de nacht doorge bracht in het ziekenhuis van Salt Lake City. Coopmans (64) werd don derdag onder uit gegleden door een ge vallen Poolse schaatsster en kwam hard met het ach terhoofd op het ijs terecht. Hij heeft ver moedelijk een hersenschud ding opgelo pen. o Levenswerk van Jos, de bestemming van Max Arjan Schouten Rotterdam/Jeddah H 2010: de nog altijd jeugdige Max met zijn zusje Victoria en zijn vader. foto giel hendrix 2014: Max krijgt instructies in aanloop naar een Formule 3- race op Zandvoort. foto anp 2007: een piepjonge Max heeft het racevirus al helemaal te pakken. foto adn archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16