m Voorrang voor eigen inwoners we de renteniersstatus van de fondsen kunnen handhaven onafhankelijke tests, direct advies 15 Volgens een woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat het om 30 procent van de sociale koopwoningen. Dat zijn huizen tot 355.000 euro, de grens van de Nationale Hypo theek Garantie ((NHG) in 2022. Door de schaarste aan koop woningen in deze categorie lo pen vooral starters en eenverdie ners in loondienst zo'n huis mis. ,,Het is belangrijk dat er plek komt voor mensen met binding met de gemeente: de leraar, poli tieman of verpleegkundige'', zegt demissionair minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren. Songül Mutluer, wethouder in Zaanstad is blij dat het Rijk in grijpt. ,,Het is noodzaak om ei gen inwoners voorrang te ge ven.'' De gemeente Zaanstad werkt al met een eigen model voor betaalbare woningen voor starters uit de eigen gemeente. ,,Maar het echte probleem is het creëren van voldoende betaal bare koopwoningen'', zegt Mut- luer. Daar moet het Rijk zich vooral voor inspannen, aldus de wethouder. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is te spreken over het voorstel van Ollongren. ,,Heel veel gemeenten zien jonge mensen wegtrekken. Als ze een aantal huizen voor de eigen be volking reserveren, kunnen die jonge mensen in de gemeente blijven wonen'', aldus een woordvoerder van VNG. Nu worden woningzoekers vaak af getroefd door mensen uit de stad die hun huis voor een recordbe drag hebben verkocht en daar door andere woningzoekenden kunnen overbieden. ,,Toen ik ambtenaar werd, was er een wet die mij een welvaartsvast pensioen garandeerde. Maar de werkelijkheid is dat gepensioneer den al 20 procent aan koopkracht hebben ingeleverd op hun aanvul lend pensioen. En ook de komen de vijf of zes jaar voorzie ik geen indexatie. Dat een gegarandeerd pensioen niet spijkerhard is, heb ben de gepensioneerden inmid dels morrend geaccepteerd. Maar een nieuw stelsel gaat die proble men niet oplossen. Waar het om gaat is dat er niet met hogere ren dementen gerekend mag worden. Nederland is wat dat betreft uniek in de wereld. In andere landen wordt wel met hogere rendemen ten gerekend.'' ,,Die motie van PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk is een dode mus. Die stelt dat vanaf een dekkingsgraad van 105 procent de pensioenen mogen worden verhoogd. Bij een dekkingsgraad van 100 heeft een pensioenfonds voldoende vermo- Ook de mensen die pensioen opbouwen, worden door dit stelsel getroffen gen om alle huidige en toekom stige pensioenen te kunnen uitke ren. Die dekkingsgraad van 105 ha len veel pensioenfondsen niet, waaronder de vier grootste. Bo vendien mag er vanaf 105 maar ge deeltelijk geïndexeerd worden. Pas bij een dekkingsgraad van 130 pro cent mag dat volledig. Dat halen de meeste fondsen de komende ja ren niet.'' ,,We hebben inmiddels zo'n enorm pensioenvermogen opge bouwd dat ik aan een renteniers model zit te denken. Dat betekent dat de opbrengsten van de beleg gingen voldoende zijn om alle ver plichtingen te kunnen betalen. Ik vind dat we pensioenfondsen op andere criteria moeten gaan be oordelen. We moeten bekijken of ze de komende decennia die ren- teniersstatus kunnen handhaven. Ik denk dat dat kan. Dat betekent dat er geen pensioenpremie meer betaald hoeft te worden en de pensioenen gewoon geïndexeerd kunnen worden. Zelfs als het een paar jaar tegenzit, is het vermogen nog voldoende groot.'' ,,Ik krijg al lang geen aandacht voor mijn ideeën. In oktober 2019 stuurden we met zestig promi nenten een brief aan de Tweede Kamer waarin we kritiek hadden op het pensioenbeleid. Die brief is doodgezwegen. Een paar dagen later stond in het Financieele Dag blad alleen een reactie van Net- spar, een denktank over pensioe nen, dat die prominenten er niets van snapten. Terwijl vele onderte kenaars nota bene hun carrière hadden opgebouwd in de pensi oensector. Dat is de kongsi van mensen uit de pensioenindustrie en wetenschappers. Maar de woede onder senioren en gepensi oneerden groeit over het feit dat alles door sociale partners wordt bekokstoofd. Seniorenorganisaties mogen niet meepraten. Ik pleit voor een onafhankelijke interna tionale commissie die naar ons stelsel kijkt en aanbevelingen doet. Dat onafhankelijke toezicht is er nu niet.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Den Haag Gemeenten mogen in de toe komst ook een deel van nieuwbouwkoopwoningen toewijzen aan de eigen inwo ners, als het aan het demissi onaire kabinet ligt. Een wets voorstel van die strekking ligt klaar voor consultatie. Peet Vogels Maar het huidige stelsel loopt toch ook vast? Kijk maar naar stij gende premies en stagnerende pensioenen. De Tweede Kamer heeft net een motie aangenomen die eerder indexeren mogelijk maakt. Helpt dat niet? Emeritus hoogleraar Bernard van Praag: ,,Dat nieuwe pensi oenstelsel is geen goed idee.'' FOTO MARLIES WESSELS - Bernard van Praag, UvA Wat moet er veranderen? Dat klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Waarom wordt dit idee niet juichend omarmd? Fijne software powered by tweakers Dun ontwerp Prima scherm scan hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15