Zwarte lijst van de Belastingdienst is ongekend schandaal O \^m c Hoogleraar Van Praag: Bekijk of 14 Waarom worden de pensioenen niet gewoon verhoogd, vraagt Bernard van Praag, emeritus hoogleraar aan de UvA en lid van het Verantwoordingsorgaan van pensioenfonds ABP, zich af. COLUMN Irene van den Berg Een paar jaar geleden zou het kabinet nog gevallen zijn over de zwarte lijst van de Belastingdienst. Maar ja, nu is het al demissionair en zijn zowel bur gers als journalisten murw gesla gen door het zoveelste schandaal. De toeslagenaffaire, een premier met 'geheugenverlies' en een inca pabele minister van Volksgezond heid ten tijde van een pandemie. Wie zijn vertrouwen in Den Haag heeft verloren, zal weinig verrast zijn door het feit dat de fiscus zo'n kwart miljoen Nederlanders zon der goede reden het etiket 'poten tiële fraudeur' opplakte. Deze week zagen journalisten van NRC een rapport van PwC in naar de zogeheten Fraudesignale- ringsvoorziening, een register waarin jarenlang 'signalen' wer den genoteerd dat iemand erop uit was de boel te bedotten. Signaal is eigenlijk een te groot woord. Amb tenaren mochten in het register hun vooroordelen en onderbuik- gevoelens neerkalken. Belde ie mand met veel vragen naar de Be lastingdienst, dan kon dat al een reden zijn voor een aantekening. Ook vonden de onderzoekers van PwC opmerkingen terug over na tionaliteit, etniciteit of medische achtergrond. Op grond van discutabele voor oordelen werden vervolgens kei harde beslissingen genomen, zon der dat de burger in kwestie snap te waarom. De Belastingdienst zette toeslagen stop en vervolgens werden ze ook nog uitgesloten van de schuldsanering. Duizenden mensen kwamen in de financiële problemen. 'Achter de droge con sultantzinnen in het PwC-rapport zit een wereld van leed verborgen', schreven de journalisten. Het rapport geeft het zoveelste wrange inkijkje in hoe onze over heid naar haar eigen burgers kijkt. Met vooroordelen, dedain en bo venal achterdocht. Dit is geen overheid die haar burgers dient, maar die ze structureel wan trouwt. En dan ook nog op zeer dubieuze gronden. Na de eerste onthullingen van Trouw en RTL Nieuws werd het systeem gesloten. De mensen op de lijst ontvingen een brief. Maar waarom ze verdacht waren, kregen ze niet te horen. Was het hun exo tische achternaam, dat ene tele foontje naar de Belastingdienst of wellicht omdat ze een huurachter stand hadden? Op OneWorld vraag een journalist zich af waarom hij zelf op de zwarte lijst terechtkwam. 'Dachten uw amb tenaren wellicht dat een burger genaamd 'Tahrim Ramdjan' het spel vast niet volgens de regels speelt?', vraagt hij staatssecretaris Hans Vijlbrief van de Belasting dienst in een open brief. Wat mij betreft heeft hij recht op deze informatie. Sterker nog, wij burgers hebben er allemaal baat bij om te weten hoe de overheid te gen ons aankijkt. Wat voor mens beeld daar leeft. Ik kan me daar wel een voorstelling van maken. Als de betonrot in het systeem zit, hebben nieuwe poppetjes niet altijd zin Maar liever lees ik die verdachtma- kerij zwart op wit. Geanonimi seerd, uiteraard. Niet omdat er koppen moeten rollen bij de Belas tingdienst. Als de betonrot in het hele systeem zit, hebben nieuwe poppetjes niet altijd zin. Maar vooral omdat het reinigend kan werken als lelijke woorden in de openbaarheid komen. Buiten de bubbel waar het zo normaal is om ze te gebruiken. Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Het is een cliché dat ik bij deze zwarte lijst niet uit mijn hoofd krijg. Wie de ander structu reel wantrouwt, heeft zelf ook vaak veel te verbergen. Dat is geen vrolijk stemmende conclusie, maar wel eentje om bij stil te staan. Ook voor de 17,25 miljoen burgers die niet op de zwarte lijst stonden. AkzoNobel Shell Adyen Philips Peet Vogels Afgelopen week pleit ten partijen in de Tweede Kamer nog voor een hogere AOW om de koopkracht van gepensioneerden op peil te houden. Maar de pensioenen kunnen ge makkelijk flink worden verhoogd zonder dat de pensioenvermogens worden aangetast. Zelfs als we nu stoppen met betalen van pensioen premies, kunnen de pensioenen nog decennialang worden uitge keerd. Een nieuw pensioenstelsel is nergens voor nodig en zelfs onwen selijk, vindt Van Praag. Hij strijdt al lange tijd tegen het nieuwe stelsel. Het probleem zit volgens hem niet bij het huidige pensioenstelsel, maar bij de knellende regels waar door het pensioenvermogen niet kan worden uitgedeeld. Pensioenfondsen halen opgelucht adem dat ze niet hoeven te korten op de pensioenen en u zegt dat de pensioenen omhoog kunnen? „Pensioenfondsen krijgen 34 mil jard euro aan premie binnen en er gaat 32 miljard euro uit aan pensioe nen. Daarnaast zitten de fondsen op een enorme berg geld aan vermo gen, meer dan 1600 miljard euro. Dat levert per jaar gemiddeld ruim 6 procent rendement op, zo'n 100 miljard euro. De afgelopen tien jaar is de koopkracht van de pensioenen met 20 procent gedaald. Daarvoor compenseren kost ruim 6 miljard euro. Zelfs als de pensioenen mee stijgen met de inflatie, blijft het ver mogen groeien.'' ,,De Nederlandsche Bank dwingt de pensioenfondsen te rekenen met een rendement van 0,2 procent. Dat is het rendement op veilige staatsle- ningen.Nergens voor nodig. Vroe ger moesten pensioenfondsen ver plicht hun vermogen beleggen in staatsleningen. Maar tegenwoordig beleggen pensioenfondsen gespreid in aandelen, vastgoed, staatslenin gen enzovoort. Ze maken gemid deld 6,5 procent per jaar rendement op hun beleggingen. Dan is het toch raar dat ze moeten doen alsof ze nog alles in staatsleningen beleggen. Die 0,2 procent is een belachelijk laag percentage. Zo blijft de berg pensioenvermogen maar groeien, terwijl de koopkracht van gepensi oneerden en deelnemers achteruit gaat. Want ook de mensen die pen sioen opbouwen, worden hierdoor getroffen. Alleen merken ze het pas als ze met pensioen gaan.'' In het nieuwe pensioenstelsel mo gen pensioenfondsen wel met wer kelijke rendementen rekenen. Dan stijgen de pensioenen mee met de rendementen. Dan is het probleem toch opgelost? ,,Dat nieuwe pensioenstelsel is geen goed idee. In het huidige stelsel hebben de fondsen nog een inspan ningsverplichting om hun uiterste best te doen voor een waardevast pensioen. In het nieuwe stelsel ver valt zelfs die inspanningsverplich ting. Het pensioenfonds belegt voor de deelnemer en op pensioendatum wordt de waarde van je beleggingen gebruikt om een pensioen in te ko pen. Afhankelijk van de beurs kan dat pensioen hoger of lager uitval len. Het wordt een casinopensioen. Bovendien krijg je problemen bij het verdelen van de pensioenpot in individuele potjes voor alle deelne mers. Hoe verdeel je dat geld? Dat zal tot ruzies tussen jongeren en ouderen leiden.'' ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Y @IvandenBerg c Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is (onderzoeks) journalist. Iedere zaterdag blikt zij terug op het economische nieuws van afgelopen week. O Cao-akkoord zorgt voor rust en zekerheid bij verffabrikant. Energiegigant profiteert van stijgende olie prijs. -2,1% Betaaldienstver lener gaat nieuwe aandelen uitgeven. Angst voor mil jardenclaim VS blijft koers onder druk zetten. E o 'Er is geld voor een waardevast pensioen' Bloemendaal Dat vermogen is toch zo groot om de pensioenen in de toekomst ook te kunnen garanderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14