H Brabantse feestzanger 'Mister Polonaise' hield niet eens van carnaval en bier 13 VOIGirRAVEL 3£>rK m JÉ WlW'fËHASi MEDELEVEN NEDERLANDSE STRAATMUZIKANT STEELT DE HARTEN VAN BUURTGENOTEN, MAAR WIL WEG De Nederlandse straat muzikant Jeremy van Velzen werd in Rome beroofd van al zijn spullen. De buurt gaf hem een nieuwe viool, waarmee hij probeert te overleven. „Het gaat niet zo goed met me." Jeremy kijkt vanonder zijn lange blonde haar de verslaggever on derzoekend aan. „Ik heb geen geld meer en weet niet hoelang ik hier nog kan blijven.'' 'Hier' is een hos tel vlak bij het centraal station van Rome, waar hij sinds een paar da gen verblijft. Na dagenlang zoe ken, bellen en navragen hebben we Jeremy van Velzen eindelijk gevonden. „Mijn Nederlandse nummer doet het niet meer." De voormalige jeugdherberg is netjes, eenvoudig en goedkoop, maar dat is op het moment al te veel voor Jeremy. „Vannacht heb ik betaald met het kleingeld dat ik de afgelopen dagen op straat heb verdiend. Maar nu kan ik niet op straat spelen, het weer is te slecht." Achter Jeremy klettert de regen te gen het raam. Het mooie weer dat de 41-jarige in Amsterdam geboren violist zocht is alweer een tijdje afgelo pen, ook in Rome is het herfst. Het regent en het is koud. Sinds hij door de coronacrisis zijn eigen bedrijf is kwijtgeraakt, is Jeremy aan het reizen, nu al ruim ander halfjaar. Eerst in Nederland en sinds eind oktober in de Italiaanse hoofdstad. „Het was prachtig weer de eerste maand in Rome. Ik speel de onder de bogen van Piazza Vittorio Emanuele, mensen waar deerden het." Jeremy verdiende genoeg geld om zichzelf te bedrui pen. „Rome was goed voor me." De idylle duurde niet zo lang, al een paar dagen na aankomst wer den al Jeremy's spullen gestolen. „Ik was even een broodje eten bij de bakker, lette niet op en alles weg. Paspoort, telefoon, mijn vi ool, mijn kleren, het geld dat ik in Nederland gespaard had. Alles. Ik was compleet onthand." Zonder zijn geliefde instrument zat Jere my ook zonder inkomen, hij be landde op straat. „Ik heb ruim an derhalve week in een kartonnen doos buiten geslapen." Van het allerlaatste geld be sloot Jeremy schoonmaakmid delen te kopen en begon hij de prachtige, maar vervuilde galerijen van Piazza Vittorio Emanuele schoon te maken. Tot vreugde van de winke liers die de Nederlander geld toestopten. Hij ver diende opnieuw wat geld en kon zich weer een warm bed veroorloven. Maar niet iedereen was blij met de Nederlander. „Er kwamen negatieve reacties van de daklozen die daar rondhangen en die werden steeds grimmiger." Uiteindelijk werd Jeremy opnieuw bestolen en toen hij de dakloze erop aansprak, werd hij in zijn rug gestoken. Niet ernstig, na een kort verblijf in het ziekenhuis kon hij weer naar huis, maar de schrik zat er goed in. „Ik voel me niet meer veilig daar." Jeremy is inmiddels een graag geziene gast op Piazza Vittorio Emanuele en omstreken, de buurt heeft met hem te doen en besluit Ik heb ruim anderhalve week in een kartonnen doos buiten geslapen een inzamelingsactie te houden. In de lokale muziekwinkel staat een schoenendoos op de toonbank met als opschrift 'For Jeremy', en een buurtbewoner heeft hem een nieuwe viool geschonken. „Daar ben ik natuurlijk heel blij mee, daardoor kan ik als muzikant weer wat geld verdienen. Maar ik zit hier niet meer heel erg op mijn gemak." Hij mijdt het plein zoveel mogelijk en komt al leen nog af en toe naar de mu ziekwinkel om de donaties op te halen. Omdat hij vlak na het steekinci- dent - voor hem om onduidelijke reden - ook nog door de Italiaanse politie met grof geweld uit zijn appartement werd gehaald, is de maat vol. Hij wil weg, ondanks de goede bedoelingen van de buurt bewoners. Maar dat is niet zo makkelijk. „Een nieuw paspoort kost 150 euro, dat heb ik niet." Je remy valt even stil en kijkt door het beregende raam naar buiten. „De politie heeft ook mijn rijbe wijs ingenomen en niet meer te ruggegeven. Ik kan nergens heen." Necrologie Kijk op lapland.be/luosto E3 B 035 69 90 322 Met Arie Ribbens is de be kendste carnavals- en feestzanger van Neder land overleden. Maar de man die het vocabulaire van vooral zuide lijk Nederland verrijkte met ter men als Polonaise Hollandaise, bij Hoevelaken linksaf en Brabantse nachten zijn lang, had bar weinig op met het volksfeest. Liever luis terde hij naar jazz. En van bier walgde hij. Brabantse nachten zijn lang, zong de vrijdag op 84-jarige leef tijd overleden Arie Ribbens in een van zijn bekendste carnavalshits. Hoelang die nachten exact kunnen zijn, wisten er maar weinigen be ter dan hij. Jarenlang had hij tij dens carnaval 27 optredens per dag, in volgepakte kroegen, gym zalen en discotheken. Was Arie binnen, dan kon het feest - u raadt het al - beginnen. Dan gingen de handjes in de lucht en de tap niet meer dicht. Maar, doceerde hij begin deze eeuw in Elsevier: ,,Een goed carnavalslied hoeft helemaal niet over bier te gaan. Het is een combinatie van een aanstekelijk ritme en een vleugje humor. Vaak blijken de simpelste liedjes de grootste suc cessen omdat die in de hoofden van de mensen blijven zitten. Mien, waar is mijnfeestneus? dat kon je op straat ook door stijve no tarissen horen zingen. Of zo'n lied als: Weet je wat ik wel zou willen zijn, een bloemetjesgordijn. Gaat he- Arie Ribbens 1937-2021 lemaal nergens over en is toch leuk. Zeker daarop kun je prima de polo naise doen, want dat heeft precies de juiste cadans. Niet te langzaam, maar ook niet te snel.'' Ribbens, geboren in de Eindho- vense volkswijk Stratum, had met zijn markante, bolle kop, royale snor en baard en bronzen stem de uitstraling die een feestzanger al leen maar kan wensen. Toch was hij geen uitgesproken liefhebber van het hoempapa-genre en het carna valsfeest. Wel hield hij zeer van jazz en mocht hij thuis graag een mopje meezingen met de Franse chanson nier Charles Aznavour. Ribbens bleef tot op hoge leeftijd zingen op feestavonden en carna valsvieringen, maar longkanker en dementie sloopten de ras-entertai ner. GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Jeremy krijgt in Rome nieuwe viool nadat hij is beroofd en neergestoken Angelo van Schaik Rome - Jeremy van Velzen, straatmuzikant VAN REIZEN NAAR BELEVEN European Regional Development Fund EUROPEAN UNION Beleef Lapland in Luosto! Verblijf een week lang in je eigen boomstambungalow met open haard en sauna. Geniet van de inbegrepen huskysafari en de directe vlucht naar Lapland vanaf Brussels Airport. Welke belevenissen voeg jij extra toe aan deze droomvakantie? Vertrek dec. '21 t/m maart '22 - Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13