Hoe was het leven aan boord van een VOC-schip? 7 c In februari minihuisjes bij Hoeve La Salette in Vogelwaarde verloren ruimte Nog wel twee jaar voor we alles van de VOC-wrakken kunnen laten zien Vijf tiny houses komen er in februari bij Hoeve La Salette in Vogelwaarde te staan. Wij namen alvast een kijkje in zo'n gloednieuw ontworpen minihuisje. oewel, minihuisje? Het tiny house van veertig vierkante me ter oogt helemaal niet klein en is vanbinnen verrassend ruim en praktisch. ,,Er zijn geen hallen of gangetjes: er is geen verloren ruimte", zegt direc teur Adri Vlaander van Vlaander Groep. Bij het bedrijf in Axel wor den de vijf woningen afgebouwd. De komst van de tiny houses is een initiatief van het Leger des Heils, de gemeente Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. Al meer dan twintig jaar vangt het Leger des Heils in Hoeve La Salette mensen op. In een groepswoning op het terrein in Vogelwaarde wo nen dak- en thuislozen, mensen die beschermd wonen of die voor bereid worden op hun terugkeer in de maatschappij. De huisjes vormen een nieuwe stap tussen beschermd wonen in een instel ling en zelfstandig wonen. Van een groepswoning naar alleen wo nen is voor sommige mensen een iets te grote stap. Zij gaan daarom op het terrein van La Salette een tijdje zelfstandig wonen, maar met gedeeltelijk toezicht en begelei ding van het Leger des Heils. Alles erop en eraan Daar zijn de tiny houses ideaal voor en ze zien er ook leuk uit. De huisjes zijn aan de buitenkant af gewerkt met hout en hebben een berging van zes vierkante meter. Afgelopen juli werd begonnen met de bouw. ,,We doen echt alles zelf, behalve het schilderwerk", vertelt Vlaander. De huisjes hebben een betonvloer en worden opgeleverd met alles erop en eraan. Van de keuken en badkamer tot de vloer en spotjes in het plafond. Qua ma teriaalkeuze en kleuren is zo'n bé- tje alles mogelijk, deze exemplaren werden op verzoek van Woongoed ontworpen. ,,We hebben daarbij ook gelet op de energievorm." De huisjes val len onder de norm van een bij- na-energieneutraal gebouw, heb ben elf zonnepanelen en een zon neboiler ,,Ook hebben ze infrarood vloerverwarming." De door Adri Vlaander ontworpen huisjes blij - ken zo functioneel en ruim, dat Vlaander Groep ze ook zelf op de markt brengt, als type TH-40. De prefab zorgwoningen, aanbouw- woningen en tiny houses zijn in opmars, merkt de directeur. ,,Het is een groeimarkt, er is een enorme vraag." De tiny houses voor La Salette gaan in februari op reis. Ze worden van Axel naar Vo- Er zijn geen hallen of gangetjes in het tiny house: er is geen gelwaarde gebracht, op hun plek gezet en alles wordt aangesloten. De komst van de tiny houses is een proefproject, zegt directeur/ bestuurder Ralph van Dijk van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. ,,Voor ons is het goed om te kijken of mensen woningen geschikt vin den om in te wonen. Aan het eind van 2022 kunnen we daar wel een beeld van vormen." Daarnaast kijkt het Leger des Heils over een langere periode of het concept van zelfstandig wonen op eigen terrein werkt voor de cliënten. Het is in Zeeuws-Vlaanderen de tweede keer dat minihuisjes als stap worden gebruikt tussen be schermd en zelfstandig wonen. Op het terrein van Tragel werd af gelopen april één tiny house ge plaatst. De gemeente Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen namen samen het initiatief en Tra gel, zorgaanbieder voor mensen met een verstandelijke beperking, faciliteerde de locatie. Het huisje was voor een inwoner van de ge meente Hulst die begeleiding krijgt vanuit zorginstelling Emer- gis. Het huisje in Clinge heeft er een tweede leven gekregen, het werd gebouwd door Heijmans en stond eerst in Den Haag. ,,Ze moeten niet alleen hebben ge zien hoe het schip eruitzag en wat er aan boord was, maar ook hoe de bemanning leefde", betoogt muse umdirecteur Onno Bakker. Het muZEEum kan die ambitie waar maken, omdat ze onder meer be schikt over een grote collectie spul len uit twee vergane VOC-schepen: het Vliegend Hert (soms ook Vlie- gent Hart genoemd) en de Roos- wijk. Met dat rijke bezit heeft het Vlissingse muZEEum een van de (inter)nationaal belangrijkste col lecties onderwaterarcheologie, weet ook het provinciebestuur. Ge deputeerde Staten stellen daarom maximaal vijftig mille beschikbaar om de collectie (digitaal) toeganke lijker te maken. Vliegend Hert De verzameling opgedoken voor werpen, scheepsinventaris, meu bels en munten zijn deels eigen dom van het muZEEum, onder meer afkomstig uit schenkingen. Het muZEEum beheert daarnaast de gemeentelijke collectie van Vlis- singen en spullen van de Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed (RCE). De registratie van de geza- menlijke collectie bevat nogal wat hiaten en doublures. Om de schei ding tussen bomen en bos voor on derzoekers en bezoekers te maken, moet de verzameling onderwa- terarcheologie worden beschreven, zodat duidelijk is wat het is, waar het voor werd gebruikt en waar en wanneer het werd gevonden. Het muZEEum werkt niet alleen aan ontsluiting van de collectie - in de eigen zalen en digitaal - maar wil die ook koppelen aan relevante on- derwaterarcheologieverzamelin- gen elders in den lande. Zo kan ken nis en deskundigheid worden ge deeld met het Rijksmuseum en de RCE, maar ook met opleidingsin stituten en het Zeeuws experti- senetwerk Onderwaterarcheologie. Met het Rijksmuseum maakt het muZEEum al plannen om de hele collectie van het Vliegend Hert op te slaan in een gezamenlijke data base. Bakker waarschuwt dat de ambi tieuze doelen niet in een achterna- middag worden gerealiseerd. ,,Het duurt nog wel twee jaar, tot eind 2023, voor die gegevensbank echt vorm heeft gekregen." Bakker wijst er op dat bij de ver huizing van het Gemeentearchief naar het Zeeuws Archiefin Middel burg honderden niet geregistreerde objecten uit het Vliegend Hert bo ven water kwamen. Ook die moe ten in de database te vinden zijn. De meest aansprekende artefacten en objecten krijgen een plek in de 'spannende, deels interactieve' ten toonstelling over onderwaterwrak ken, die ook een jong publiek moet aanspreken. VL ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Vijf tiny houses komen er aan Adri Vlaander van Vlaander Groep toont de ruimte in een tiny house dat door zijn bedrijf is ontwikkeld. foto gianni agosti Sophie Stockman Axel - Adri Vlaander, directeur H VLISSINGEN Als bezoekers van het Zeeuws maritiem muZEEum buitenstap pen, moeten ze hebben ervaren hoe het leven aan boord van een VOC-schip was. - Onno Bakker, muZEEum - René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134