Omwonenden naar de rechter om illegale' boomgaard in Poortvliet Inwoners blijven betalen voor bezit van een hond in Borsele 7 c Luchtkwaliteit speelde voor bewoners nieuwbouwwijk een grote rol De één had te veel last van de snelweg en de industrie. De ander van de houtrook van de buren. Allemaal kozen ze voor Kortgene. „Daar is de lucht een stuk schoner." Schone luchtvluchters. Een officiële term zal het niet zijn, maar de luchtkwaliteit speelde voor verschillende bewo ners van de nieuwbouwwijk in Kortgene een belangrijke rol in de keuze voor dit dorp. ,,Wij woon den in Ridderkerk", vertellen Lies en Anton Hill. ,,De longarts zei te gen mij: weet u wel dat u in één van de slechtste gebieden woont? Hij liet een kaartje zien." Het zette het stel aan het denken. Is verhui zen een optie? De stap was groot, want Lies Hill is nog aan het werk. ,,Maar gelukkig zit mijn werk door heel Nederland en kon ik in Goes terecht." Onhoudbaar Ook voor Leen de Kok was scho nere lucht dé reden om naar Kort- gene te gaan. Hij en zijn vrouw hadden geen last van industrie op het Zuid-Bevelandse platteland, maar van houtrook. Er kamen steeds meer houtkachels in de straat en als je longen niet goed zijn is dat funest. ,,We woonden al heel lang met veel plezier in ons vorige huis. We hadden goed con tact en de meeste mensen hielden rekening met ons, maar een paar niet." Dat uitte zich bijvoorbeeld door ook te stoken als het mistig of windstil weer was. ,,En het mag hè? Het is legaal." Maar voor de fa milie De Kok werd de situatie on houdbaar en dus werd met pijn in het hart afscheid genomen van hun oude boerderijtje en begon een lange zoektocht naar een buurt waar niet gestookt mag wor den. ,,Maar overal wordt gestookt", zegt De Kok. ,,In Goes in de wijk Mannee is een stookverbod, maar ook daar staan houtkachels." Het oog viel uiteindelijk op Kortgene. ,,Daar zagen we in de nieuwbouw twee straten met rieten daken en wij dachten dat mensen niet gin gen stoken met een rieten dak." Dat bleek niet helemaal waar. Ook daar verschijnen inmiddels hout kachels. ,,Maar we zijn bewust aan de zuidwestkant gaan zitten en we houden er rekening mee. 's Mor gens gaan de ramen wagenwijd open en daarna blijven ze dicht." En omdat het nieuwe huis veel be ter geïsoleerd is, is binnenshuis veel minder overlast. De Kok is dan ook nog steeds blij met het nieuwe huis. En hij is niet de enige. ,,We hebben altijd tegen elkaar gezegd dat we de Randstad uit wilden als we eenmaal gepen sioneerd waren", vertelt buur vrouw Loes Doogers. ,,We hebben De gemeente Noord- Beveland heeft geen stookbeleid. Dat is een gemiste kans ook in het noorden van het land gekeken, maar Zeeland spreekt ons meer aan." En na een zoektocht werd het uiteindelijk Kortgene. Ze wonen er nog maar kort, en dus is het na een leven lang Randstad nog wat wennen. ,,Alles gaat hier anders. Als ik paracetamol nodig heb, moet ik eerst even nadenken waar ik dat kan kopen. En je kan hier echt niet zonder auto. Die ge bruiken we dan ook veel meer." Het leven is prettiger Voor Lies en Anton Hill is de stap naar Kortgene een goede geweest. Het was eigenlijk liefde op het eer- ste gezicht. ,,We zijn gaan kijken toen het hier nog helemaal kaal was. Alleen de wegen waren aan gelegd, maar we voelden gewoon dat we hier thuis horen. En het is nog geen dag tegengevallen." Het plattelandsleven bevalt hen goed en hoewel het inburgeren door de lockdown minder makkelijk was dan gehoopt, voelen ze zich al he lemaal thuis in het dorp. ,,Het le ven is hier een stuk prettiger." En zijn er al gezondheidseffecten? ,,Dat is lastig om te voelen natuur lijk, maar ik heb sinds ik hier woon helemaal geen last meer gehad van benauwdheid." C Zeven omwonenden eisen dat de gemeente optreedt tegen een in hun ogen illegale fruitboomgaard op de hoek Nieuwe Postweg en Zandplantsoen bij Poortvliet. Tho- len weigert dat, reden voor de be zwaarmakers naar de rechter te stappen. De omwonenden zeggen dat de boomgaard hun vrije uitzicht op het polderlandschap verstiert. Ook is die aangelegd terwijl het bestem mingsplan dat niet toestaat, zo vin den ze. Zowel in het bestemmings plan uit 2007 als dat uit 2013 wordt fruitteelt op deze manier verboden. De gemeente erkent dat, maar wijst erop dat de boomgaard al sinds 2005 bestaat. In het toen gel dende bestemmingsplan uit 1977 was fruitteelt wél toegestaan. Er is sprake van overgangsrecht. Tevens ligt er een nieuw bestemmingsplan waarin de fruitbomen wel mogelijk zijn. Kortom, er is zicht op legalisa tie: reden om niet op te treden. Ook vinden B en W dat maar één van de zeven bezwaarmakers dichtbij ge noeg woont om last te hebben van de fruitgaard. Reden om de ande ren niet als belanghebbend te zien. De vertegenwoordiger van de omwonenden vindt dat het uit zicht van hen allen wel wordt ver- pest. Ook is volgens hem de fruit- gaard pas in 2013 aangelegd, dus is er geen sprake van overgangsrecht. Uitspraak over 7 weken. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit! Tel.: 0113-21 66 77 Hondenbezitters in de gemeente Borsele blijven de 'blaftaks' beta len. Een meerderheid in de ge meenteraad ging donderdag niet mee met een voorstel van LPB, VVD en OPA om de belasting af te schaffen. Steeds meer gemeenten schaf fen de belasting af, en de op brengst gaat niet naar voorzie ningen voor honden(bezitters), benadrukten de drie partijen. De eeuwenoude belasting is boven dien achterhaald, vond raadslid Bert Smits (LPB). ,,Die stamt uit de tijd dat de hond nog als ver voermiddel werd gebruikt, als een soort motorvoertuigenbelas ting. Het is niet meer uit te leg gen." Meerdere partijen vonden het voorstel 'sympathiek', en als die term in de politiek gebruikt wordt betekent dat vaak weinig goeds voor de indieners. Dat de partijen geen goede dekking ga ven voor de te derven inkomsten van jaarlijks 137.000 euro (B en W moesten die van de indieners 'zoeken binnen de begroting') was voor alle andere partijen re den om het plan niet te steunen. Zes raadsleden stemden voor het voorstel, en dertien tegen. BE ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Schone lucht Kortgene lonkt Melita Lanting Kortgene - Leen de Kok POORTVLIET HEINKENSZAND Leen en Ineke de Kok (links) en Anton en Lies Hill verhuisden voor de schone lucht naar een nieuwbouwwijk in Kortgene. foto marcelle da-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132