Inwoner trekt geluidsonderzoek 150kV-station in twijfel 7 c Luchtkwaliteit speelde voor bewoners nieuwbouwwijk een grote rol De één had te veel last van de snelweg en de industrie. De ander van de houtrook van de buren. Allemaal kozen ze voor Kortgene. „Daar is de lucht een stuk schoner." Schone luchtvluchters. Een officiële term zal het niet zijn, maar de luchtkwaliteit speelde voor verschillende bewo ners van de nieuwbouwwijk in Kortgene een belangrijke rol in de keuze voor dit dorp. ,,Wij woon den in Ridderkerk", vertellen Lies en Anton Hill. ,,De longarts zei te gen mij: weet u wel dat u in één van de slechtste gebieden woont? Hij liet een kaartje zien." Het zette het stel aan het denken. Is verhui zen een optie? De stap was groot, want Lies Hill is nog aan het werk. ,,Maar gelukkig zit mijn werk door heel Nederland en kon ik in Goes terecht." Onhoudbaar Ook voor Leen de Kok was scho nere lucht dé reden om naar Kort- gene te gaan. Hij en zijn vrouw hadden geen last van industrie op het Zuid-Bevelandse platteland, maar van houtrook. Er kamen steeds meer houtkachels in de straat en als je longen niet goed zijn is dat funest. ,,We woonden al heel lang met veel plezier in ons vorige huis. We hadden goed con tact en de meeste mensen hielden rekening met ons, maar een paar niet." Dat uitte zich bijvoorbeeld door ook te stoken als het mistig of windstil weer was. ,,En het mag hè? Het is legaal." Maar voor de fa milie De Kok werd de situatie on houdbaar en dus werd met pijn in het hart afscheid genomen van hun oude boerderijtje en begon een lange zoektocht naar een buurt waar niet gestookt mag wor den. ,,Maar overal wordt gestookt", zegt De Kok. ,,In Goes in de wijk Mannee is een stookverbod, maar ook daar staan houtkachels." Het oog viel uiteindelijk op Kortgene. ,,Daar zagen we in de nieuwbouw twee straten met rieten daken en wij dachten dat mensen niet gin gen stoken met een rieten dak." Dat bleek niet helemaal waar. Ook daar verschijnen inmiddels hout kachels. ,,Maar we zijn bewust aan de zuidwestkant gaan zitten en we houden er rekening mee. 's Mor gens gaan de ramen wagenwijd open en daarna blijven ze dicht." En omdat het nieuwe huis veel be ter geïsoleerd is, is binnenshuis veel minder overlast. De Kok is dan ook nog steeds blij met het nieuwe huis. En hij is niet de enige. ,,We hebben altijd tegen elkaar gezegd dat we de Randstad uit wilden als we eenmaal gepen sioneerd waren", vertelt buur vrouw Loes Doogers. ,,We hebben De gemeente Noord- Beveland heeft geen stookbeleid. Dat is een gemiste kans ook in het noorden van het land gekeken, maar Zeeland spreekt ons meer aan." En na een zoektocht werd het uiteindelijk Kortgene. Ze wonen er nog maar kort, en dus is het na een leven lang Randstad nog wat wennen. ,,Alles gaat hier anders. Als ik paracetamol nodig heb, moet ik eerst even nadenken waar ik dat kan kopen. En je kan hier echt niet zonder auto. Die ge bruiken we dan ook veel meer." Het leven is prettiger Voor Lies en Anton Hill is de stap naar Kortgene een goede geweest. Het was eigenlijk liefde op het eer- ste gezicht. ,,We zijn gaan kijken toen het hier nog helemaal kaal was. Alleen de wegen waren aan gelegd, maar we voelden gewoon dat we hier thuis horen. En het is nog geen dag tegengevallen." Het plattelandsleven bevalt hen goed en hoewel het inburgeren door de lockdown minder makkelijk was dan gehoopt, voelen ze zich al he lemaal thuis in het dorp. ,,Het le ven is hier een stuk prettiger." En zijn er al gezondheidseffecten? ,,Dat is lastig om te voelen natuur lijk, maar ik heb sinds ik hier woon helemaal geen last meer gehad van benauwdheid." „Teleurstellend dat hij het onder zoek niet deugdelijk noemt", rea geert Pim Bussel van TenneT, die stelt dat het onderzoek wél goed is gedaan. Tijdens een informatie bijeenkomst werd het aanvullend onderzoek naar de voorkeursloca ties van het hoogspanningsstation besproken. Dat station zou aan de rand van Zierikzee of in de Ouwer- kerkse polder moeten komen. Door akoestisch ingenieursbureau Peutz werd onderzoek gedaan naar laag- frequent geluid, dat van het hoog spanningsstation komt. Louw, inwoner van Zierikzee en voormalig vliegtuigbouwkundig ingenieur bij Fokker, vindt het on derzoek onnauwkeurig. ,,De cijfers vertellen niet precies het geluidsni veau binnenin huizen. Laagfre- quente geluiden dringen van bui ten naar binnen door. Hoe lager het geluid, hoe verder het draagt. Als een hoogspanningsstation zo'n 40 jaar blijft staan, worden op den duur mensen ziek. Ik wil de ge meenteraad waarschuwen zeer voorzichtig te zijn en de afstand tot bewoning op minstens anderhalve kilometer te houden." Louw streed eerder tot aan de Raad van State tegen bromgeluid rond zijn huis. Dat zou van het in dustrieterrein afkomen. Niet ver van de beoogde locatie voor het nieuwe hoogspanningsstation. Zo'n 30.000 Zeeuwen hebben last van laagfrequent geluid, conclu deerde het RIVM in juni 2019 op ba sis van meldingen bij GGD en Stichting Laagfrequent-geluid. Zo'n achtduizend van hen onder vinden veel hinder. Heel verschillend TenneT stelt dat 'gevoeligheid voor laagfrequent geluid' tussen men sen heel verschillend is. ,,Sommige mensen horen het helemaal niet, De cijfers vertellen niet precies het geluidsniveau binnenin huizen anderen ondervinden wel hinder. Ons geluidsonderzoek ging na ofer sprake is van onacceptabele hinder door geluid. Uitgaande van objec tieve criteria die algemeen worden geaccepteerd. Er is in geen geval on acceptabele hinder te verwachten. De nauwkeurigheid van de bereke- ningen is ruim voldoende", aldus projectleider Pim van Bussel. Louw stelt dat voor binnenme- tingen, in tegenstelling tot metin gen buiten, geen wettelijke normen gelden. ,,Die bestaan niet. Daar zou een nieuwe wet voor moeten ko men. De RIVM heeft daar een voor stel tot onderzoek voor gedaan. Van de locaties waaruit de gemeente raad kan kiezen, lijkt de Ouwer- kerkse polder mij de beste optie, omdat daar de minste mensen wo nen." Daar gelden echter ook be zwaren. Maandag wordt over het voorstel om de Straalweg als locatie te nemen vergaderd. SD ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 Schone lucht Kortgene lonkt Melita Lanting Kortgene - Leen de Kok ZIERIKZEE Inwoner Ruud Louw ging zo kri tisch tekeer tegen het nieuwe hoogspanningsstation, dat net beheerder TenneT zich genood zaakt voelde in de pen te klim men. - Ruud Louw, inwoner Zierikzee - Gerrit van Loon Leen en Ineke de Kok (links) en Anton en Lies Hill verhuisden voor de schone lucht naar een nieuwbouwwijk in Kortgene. foto marcelle da-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130