11 Tijdens de zoveelste coronagolf bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag volgt hij hartchirurg Bart Koene. Vanuit het operatiecomplex wordt naar hartchirurg Bart Koene ge beld. Of de arts-assistent mag be ginnen? Drie verdiepingen lager ligt een patiënt met een bacterie op een van zijn hartkleppen op de opera tietafel. Binnen enkele dagen kan de aandoening levensbedreigende vormen aannemen. De operatie uitstellen was geen optie. ,,Hij kan rustig starten'', zegt Koene door de telefoon. ,,Ik kom naar beneden.'' Hij ziet de laatste weken alleen nog acute patiënten, zoals deze. Allemaal mensen die binnen een paar dagen geopereerd moeten worden omdat ze anders risico lo pen op permanente gezondheids schade. Of erger. En zelfs die groep komt in het gedrang. ,,Want voor de man die nu op tafel ligt, moesten we van morgen wel iemand anders afzeg gen, die net iets minder spoed had, maar ook niet veel langer kan wachten.'' Koene heeft nagedacht over hoe hij zijn verhaal gaat vertellen, om dat hij goed wil overbrengen hoe de realiteit van het ziekenhuis nu is. Dus begint hij over de patiënt die al dagen in zijn hoofd zit. Asgrauw Het was ongeveer een week gele den dat een man met een asgrauw gelaat in zijn spreekkamer kwam zitten. Hij vertelde dat hij 's nachts wakker werd van pijn op zijn borst, dat hij naar zijn eigen zie kenhuis was geweest, maar dat ze hem daar op de wachtlijst hadden moeten plaatsen. Dat de pijn in zijn borst zo erg was geworden dat hij bang was om nog voor het weekend dood te gaan. Dus kwam hij voor een second opinion bij Koene, die hem onder zocht en maar een paar minuten nodig had voor de diagnose. ,,Ik zag een rechterkransslagader die volledig was afgesloten en een lin kerkransslagader die aan een zij den draadje hing. Deze man was in levensgevaar.'' De patiënt werd met spoed op genomen en direct door Koene ge opereerd. Een dag later, toen alles goed was verlopen, zocht hij zijn patiënt op. De man vertelde hoe angstig hij was geweest door de dagelijkse besmettingscijfers, be richten over overspoelde zieken huizen en uitgestelde operaties. ,,Hij was bang om dood te gaan op de wachtlijst. Ik vrees dat hij gelijk had gehad.'' Koene is er de dokter niet naar om zichzelf op de borst te slaan, Wat we nu nog doen is de acute stroom de baas blijven, meer niet dus veel van zijn operaties noemt hij 'routinewerk', zoals hartklep pen vervangen en repareren, om leidingen aanleggen, borstkast- wandafwijkingen corrigeren. Het zijn operaties die een paar uur duren, maar waardoor patiën ten hun leven weer kunnen op pakken. ,,Ze liggen één dagje op de ic, daarna een paar dagen op de afdeling en gaan dan in goede gezondheid naar huis. Probleem opgelost.'' Daarom vindt hij de situatie van nu zo moeilijk. Dat hij ziet dat de ligduur van coronapatiënten zo'n drie weken is en dat meer dan 90 procent van hen ongevaccineerd is. En dat hij dan beseft dat hij voor iedere coronapatiënt op de ic op zijn minst vijftien hartpatiënten niet kan helpen. ,,Ik word vooral heel verdrietig als ik daaraan denk.'' Koene gaat met de lift naar be neden, loopt door de gangen van het ziekenhuis, in de richting van het operatiecomplex. Hier beland je in een andere wereld, waar wit- te jassen zijn ingewisseld voor blauwe operatiepakken. Gecon centreerde chirurgen hangen bo ven hun patiënten. Ze snijden tu moren weg, leggen omleidingen aan, zetten met pinnen botten vast. Allemaal hebben ze hun ei gen specialisme. ,,Het bruist hier'', zegt Koene, die een operatiemuts heeft opge zet. Hij stapt de operatiekamer binnen, waar een heel team hem verwacht. Op het randje Terwijl in de media wordt gespro ken over code zwart, maken speci alisten als Koene zich al langer zorgen. In Nederland zijn afgelo pen jaar vierduizend minder hart operaties uitgevoerd, bijna een derde minder dan ze voor corona gewend waren. ,,Die collateral da mage kost ook levens'', zegt Koene. ,,We lopen echt op het randje. Wat we nu nog doen, is de acute stroom de baas blijven, meer niet.'' Dus vecht hij voor elke patiënt. Nu - in de operatiekamer - maar ook daarbuiten, als de laatste plek jes op het operatiecomplex wor den verdeeld. ,,Iedere dag sta ik op de bres voor mijn patiënten, zoals alle dokters in het ziekenhuis. We komen daar samen uit, maar de keuzes zijn moeilijk.'' Na een operatie van twee uur komt Koene met een tevreden ge zicht naar buiten. De ingreep is veel sneller gegaan dan verwacht. Nu de operatiekamers zo schaars zijn (hartchirurgie heeft er nog maar anderhalve per dag in plaats van vier), biedt de snelle operatie misschien wel kansen. De opera tieassistent belt meteen naar de intensive care. ,,We zijn al klaar hier, is er misschien plek om nóg een patiënt te helpen?'' Twee jaar geleden had Koene nooit gedacht dat hij zo zou moe ten knokken voor iedere patiënt. Hij eet een appel, noten en wat druiven. „Brandstof', zegt hij. De ic heeft groen licht gegeven. Een extra patiënt op de operatietafel, wie had dat vandaag verwacht? ,,Het is een mooie dag.'' GO ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 'Hij was bang om dood te gaan de wachtlijst. De pijn was zo erg' Jurriaan Nolles Eindhoven - Bart Koene, hartchirurg Chirurg Bart Koene (l) TOert een operatie uit bij een van de vele hartpatiënten die snel hulp nodig hebben. Dit is niet de patiënt uit de reportage. FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11