'Het was eng. Ik moest de donkere kamers in mijn hoofd openmaken en opschrijven wat ik daar vond' onkunde. Bovendien: ik had wél de keuken in de fik gestoken. Mijn moeder, zusje en Auke waren op vakantie toen de verhuiswagen voorreed om mijn vader te verhuizen, na hun scheiding. Ik ging niet meer mee op vakantie, ik voelde me daar te oud voor. Dat was de eerste keer dat ik mijn vader zag met tranen in zijn ogen. Daarop kantelde mijn beeld van hem. Daarnaast: ik had letterlijk al zoveel met hem uitgevochten, dat ik ons verleden ook makke lijker achter me kon laten. Toen hij eenmaal was vertrokken, ging ik gewoon met hem biljarten.' 'Nee. Daar heb ik achteraf spijt van. Ik heb van nature de neiging negatieve dingen van me weg te duwen, en voelde nooit de aandrang. Toch weer het bewaren van de lieve vrede. De eerste twee jaar na de scheiding van onze ouders heb ik mijn vader niet gesproken. Alsof ik hem wilde terugpakken. In latere jaren ging ik wel bij hem op visite, een jenevertje drinken.' Dat het verhaal nu is verteld, voelt als een soort loutering, zegt Auke. 'Ik heb mijn jeugd niet van me af geschreven, ik schreef hem naar me toe. De herin neringen zijn niet weg, ze zijn hanteerbaar. Ik stelde mezelf altijd als doel nooit te worden zoals mijn vader. Mijn 23-jarige jongste dochter maakte als verjaardagscadeau een boekbespreking over Flinke jongen. "Dat jij het zo onveilig hebt gehad in je jeugd, maakt me des te blijer dat jij ons zoveel veiligheid hebt gegeven," zei ze. Dit boek is een zelfoverwin ning.' MEZZA 33 BB IwiP'! AUKE KOK En jij, Auke, bent blijven zwijgen over jullie jeugd tot je ouders dood waren. Heb je ooit geprobeerd ze ermee te confronteren? Flinke jongen verschijnt bij De Bezige Bij 23,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113