Ruslandkenner Tiny Kox (SP) twee jaar leider in Straatsburg Jouw weerstand groeit op de Veluwe 10 Kox wordt na Hans de Koster (VVD, 1978-1981) en René van der Linden (CDA, 2005-2008) de derde Neder lander in die functie. De assemblee, niet te verwarren met het Europese Parlement, telt 318 leden uit 47 lan den en komt vijf keer per jaar bij een. Haar grote belang is dat ook 'lastige' landen als Turkije en Rus land er lid van zijn. Kox treedt aan op een cruciaal moment. Juist gisteren besloten de ministers van de Raad van Europa tot een inbreukprocedure tegen Turkije, omdat het land weigert Erdogan-criticus Osman Kavala vrij te laten. En Rusland zou op het punt staan Oekraïne - eveneens lid van de Raad van Europa - binnen te vallen. Kox, een bruggenbouwer pur sang met een telefoon vol zowel Russische als Turkse contacten, weet wat hem te doen staat. ,,Juist op momenten dat er conflicten dreigen is diplomatie, ook interpar lementaire diplomatie, van levens belang.'' Hijzelf investeert daarin al sinds 2003, en vindt het beangstigend dat anderen dat zo weinig doen. De bruggen tussen de Navo en Moskou zijn al een tijd geleden opgeblazen, die tussen Europa en Moskou goed deels ook. ,,Dat is heel slecht, want als er niet wordt gepraat is de kans dat er wordt geschoten des te gro ter. Als er voor onze organisatie ooit een reden was om te bestaan, dan is dat nu.'' Voor de Raad van Europa zelf, en voor zijn assemblee, ziet Kox alleen maar steeds meer toekomst. ,,De te rugval in democratische signatuur van sommige EU-lidstaten, en de moeite die Brussel heeft om dat te corrigeren, maken dat ze ook van daaruit al snel naar ons kijken.'' Kox wordt formeel gekozen op 24 januari, tijdens de eerstvolgende zitting van de assemblee. Sinds 2008 rouleert het voorzitterschap langs alle politieke groepen. Die van Kox is nu aan de beurt en hij is de enige kandidaat. Advertentie Verse planten als basis 'Verkort de duur van griep en verkoudheid' Actieve werkstoffen Versterkt het immuunsysteem BESCHOUWING ZELDEN MEER SCHWUNG NA DOORSTART Nieuw elan, dat moet zijn vierde kabinet hebben. Maar kan dat wel als Rutte de naamgever en formateur is? Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Het waren geen kinderachtige wensen die Mark Rutte onlangs uitte op het VVD-congres. Zijn volgende kabinet moet 'heel an ders' worden met 'nieuw elan'. Maar de historicus in hem weet dat doorstartkabinetten dat zel den hebben. Voorgangers Ruud Lubbers en Wim Kok gingen in 1986 en 1998 eveneens met de zelfde coalitie verder - en strui kelden jammerlijk voor de eind streep. Toch heeft Rutte achter de schermen een opvallende stap gezet die de vernieuwde geest drift dichterbij kan brengen. Bronnen bevestigen dat Rutte het werven van nieuwe bewindslie den uit handen heeft gegeven aan VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans. Welke poppetjes de VVD aandraagt aan de onderhan delingstafel is als het ware Sop hie's choice, al zal Rutte daar wel mee moeten instemmen. Die keuze zou weleens slecht nieuws kunnen betekenen voor de Rut- te-getrouwen die hoopten nog een termijn door te mogen. Elf jaar Want dat is misschien wel Ruttes grootste probleem: hij is alweer elf jaar premier. Wil hij nieuw elan, dan moet hij beginnen bij zichzelf. En dat is al lastig genoeg. ,,In theorie kan het, maar dan moet Mark Rutte wel van een he leboel dingen afstappen waar Mark Rutte helemaal niet zo graag van afstapt'', zegt Henri Kruithof, voormalig hoofd voor lichting van de VVD. Kruithof kent Rutte als weinig anderen. Hij was jarenlang zijn rechterhand. Hij is ook een van de schaarse VVD'ers die openlijk kritisch op hem durft te zijn. ,,Met name bij het aannemen van VVD-bewindslieden zal Rutte echt een keer nieuwe mensen moeten nemen. In plaats van mensen die mislukken op de ene post weer op een andere post neerzetten", stelt hij. Die 'Rut- te-carrousel' ontstond niet zo maar. Kruithof: ,,Mark wil altijd mensen om zich heen hebben die hij vertrouwt. Nieuwe mensen vertrouwt hij per definitie niet bij voorbaat. Dat vindt hij niet pret tig. Hij moet leren loslaten, min der controlfreak zijn.'' Vers bloed dus. Behalve de pre mier willen ook de partijleiders van CDA, D66 en ChristenUnie nieuwe gezichten in Rutte IV. Mark Rutte moet van een heleboel dingen afstappen waar Mark Rutte helemaal niet zo graag van afstapt Vooral Sigrid Kaag (D66) en Gert- Jan Segers (ChristenUnie) had den wel genoeg van elkaar na een coronacrisis en het eeuwige coali- tieoverleg op maandag. Nu zitten ze straks - waarschijnlijk - toch met elkaar in datzelfde karretje. Samen schwung vinden zal een uitdaging worden, zo leert op nieuw de geschiedenis. In 2006 kwam het vierde kabinet van Jan Peter Balkenende met het idee om voordat er geregeerd werd te gaan praten met de mensen in het land. Toenmalig spindoctor Jack de Vries: ,,Dat is toen als een boemerang teruggekomen.'' Wat dan? De Vries: ,,Volg de aanbevelingen van oud-informa teur Herman Tjeenk Willink.'' Dus beter uitvoerbare regelge ving en een overheid die zich dienstbaar opstelt. ,,Want de coa litiepartijen zijn hetzelfde en de poppetjes zullen grotendeels ook hetzelfde zijn, dus daar kan het nieuwe elan niet van komen.'' Persoonlijk Hoogleraar parlementaire ge schiedenis Carla van Baalen van de Radboud Universiteit ziet kansen. ,,Wat belangrijk is voor nieuw elan is dat er iets nieuws in de plannen zit, waardoor het voor iedereen duidelijk is dat het geen voortzetting is van het oude be leid.'' Ook op persoonlijk vlak kan het anders: ,,Dat de politiek lei ders in de Kamer gaan zitten en niet meer in het kabinet.'' Hoek stra, Kaag en Segers bewaken dan vanuit de Tweede Kamer het pro fiel van hun partij in de nieuwe bestuurscultuur en controleren tegelijkertijd het kabinet. Ex-minister Bram Peper (PvdA) ziet een drastischer oplos sing. ,,Er moeten grofweg voor driekwart nieuwe mensen in het nieuwe kabinet. Dat komt de ge loofwaardigheid ten goede.'' Sophie Hermans zou van demissionair pre mier Mark Rutte nieuwe bewindslieden mogen werven. foto robin utrecht ZATERDAG 4 DECEMBER 2021 GO Voor de derde keer sinds haar oprichting in 1949 krijgt de par lementaire assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg een Nederlandse voorzitter: SP-senator Tiny Kox (68). Kox begint op 24 januari en blijft in principe twee jaar aan. Frans Boogaard Straatsburg De natuur is sterk. Dit is ook te zien aan de kracht van de Echinacea purpurea. Deze plant is de basis voor het traditioneel kruiden geneesmiddel A. Vogel Echinaforce druppels. Echinaforce druppels bevat een hoge dosis Echinacea purpurea. De Echinacea wordt gekweekt in de ecologische tuinen van A.Vogel op de Veluwe. De tuinmannen verzorgen daar de planten tot het moment dat de werkstoffen optimaal zijn. Na de oogst wordt de Echinacea zo snel mogelijk verwerkt. Dit wordt gedaan om de actieve werkstoffen maximaal te houden. Uit onderzoe ken en laboratoriumproeven blijkt dat het gebruik van verse planten verschillende voordelen heeft ten opzichte van gedroogde planten. Echinaforce druppels versterkt jouw immuunsysteem bij onvoldoende weerstand. Zo krijgen griep- en verkoudheidsvirussen minder kans. Daarnaast versterkt het de weer stand tegen bacteriële en virale in fecties en verkort het de duur van griep en verkoudheid. Traditioneel Kruidengeneesmiddel op basis van Echinacea purpurea. Lees voor gebruik de bijsluiter. De toepassing is uitsluitend ge baseerd op traditioneel gebruik. KOAG-nr. 11-1121-11424 A.Vogel B.V., info@avogel.nl Nieuw elan vergt andere ministers - Henri Kruithof, VVD Echinaforce" druppels Bij onvoldoende weerstand, bij griep en verkoudheid wwNH Echinaforce druppels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10