Smient Winterkoninkje Tureluur Rietgors oe romantisch: een wilde zwaan bracht schrijver Nicolien Mizee en haar man Rob samen, een jaar of vijftien geleden. Ze gniffelt als ze erover vertelt. 'Rob was een van de geraakt dat er zo'n schil om de wereld heen ligt waarvan je als mens nauwelijks iets weet. Aan die vogels ben ik driekwart van mijn leven voorbijgelopen. Het heeft me doen beseffen hoe blind we zijn. Van planten en Grote bonte specht leerlingen die bij mij een schrijfcursus volgde. Hij had een verhaal geschreven dat speelde in de Waterleidingduinen hier in de buurt, en daarin kwamen wilde zwanen voor. Een halfuur nadat die cursusreeks was afgerond en we afscheid hadden genomen, kreeg ik een mailtje van Rob: dat die wilde zwanen echt bestonden en of ik een keertje mee wilde om ze te zien? Op een dag in januari trokken we de duinen in en aan het eind van de dag gingen we met elkaar.' Trouwens, voegt Mizee daaraan toe, 'een wilde zwaan is geen zwaan die wild is. Het is een aparte soort. Je hebt knobbelzwanen, wilde zwanen en kleine zwanen. Wilde zwanen, die meer geel op de snavel hebben, zijn hier alleen in de winter.' Zo soepeltjes als ze die kennis nu tentoon spreidt, zo marginaal was die ooit. Toen ze Rob leerde kennen, wist ze niets, maar dan ook niets van vogels. 'Als je wandelt met een vogelaar, sta je vooral te wachten en te turen naar een vogel die je niet ziet. Het eigenaardige is namelijk dat als je niks weet van vogels, je ze gewoon écht niet ziet. Het heeft me diep vlinders weet ik eveneens weinig, maar ook daar begin ik nu meer oog voor te krijgen.' 'In het begin vond ik het moeilijk, ja. Daarom begon ik met watervogels. Die kun je goed zien omdat ze stil op het water liggen. Zo leerde ik de kuifeend kennen, de krakeend, de brilduiker. Op een gegeven moment weet je: die met die groene streep is een winter taling. En dan denk je: zou er dan ook een zomertaling zijn? Even googelen en jawel: die bestaat ook. In plaats van te zoeken naar foto's op internet besloot ik de vogels te tekenen, zodat ik ze dan beter zou onthouden. En toen merkte ik: wat idioot, ik teken alleen de zeld zame vogels, maar ik moet alle vogels tekenen die ik heb gezien. Dus ben ik ook de merel, de mus en de koolmees gaan tekenen. Ik zoek ze op in een vogelgids en teken ze na. Met hulp van foto's heb ik ook een paar vogels getekend die ik niet op eigen kracht zou herkennen, zoals de rietzanger. Die vergeet ik steeds weer.' En hielpen die tekeningen bij het herkennen? 'Ja, want zo leer je de vogel beter kennen. Ik Groenling Boomvalk Is het moeilijk, vogels spotten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108