Vreemd: tehuizen vinden de zorg voor Ties te complex. Wij zijn er niet voor opgeleid, maar kunnen het wel de twintig en staat hij al drie jaar op wachtlijsten. Thuis wordt het steeds pittiger. Hij heeft het lichaam van een man, maar vraagt de verzorging van een baby. Hij kan zichzelf niet vermaken, niet verplaatsen en is dus voor alles van ons afeankelijk. De twee weekends per maand dat hij in een logeerinstelling verblijft, zijn bij lange na niet genoeg voor ons om op te laden. Vaker uit logeren is niet mogelijk: alles zit vol. Gelukkig brengt Ties ons ook veel moois. Hij is goedlachs, aanspreekbaar op het niveau van een zesjarige en draait gewoon mee in ons drukke gezin. Hij heeft het talent iedereen die met hem te maken krijgt een goed gevoel te geven - van de kinder fysiotherapeut tot een wildvreemde op straat. En juist omdat hij niet praat en in alles afeankelijk is van mij, is onze moeder-zoonband van een haast telepathisch niveau. Als baby hield hij niet van drukke cafés, nu kan ik hem niet blijer maken dan door ergens samen wat te drinken. Vandaag zitten we weer in onze favoriete koffietent. Het is een mooie herfstdag. We hebben geen haast. Ik lees de krant met een latte en geef Ties slokjes van z'n choco mel. Als ik opkijk, zie ik hoe een jonge vrouw naar ons glimlacht. Ik verwacht niet dat ze denkt: ik wil nü een gehandicapt kind. Maar ik hoop wel dat ze denkt: als ik er een krijg, dan zo'n leuke. Toen onlangs een nieuw logeer huis de tekst rolstoelgebonden geen probleem in zijn flyer had, was ik er als de kippen bij. De medewerkster schrok zich een hoedje toen ik Ties aanmeldde. Nee, zülke complexe zorg konden ze niet bieden. Dat is ook wat we te horen krijgen bij de tehuizen waar we Ties aanmelden om te wonen. Ik vind dit vreemd. Zó complex is de zorg ook weer niet. Oké, z'n luier heeft de grootte van de rug zak van zijn zestienjarige broer en hij moet met een soort hijskraan in bed worden getild. Maar Ties is vrolijk, lief en sociaal. Als wij voor ons gemakkelijke, rustige rolstoel kind al geen plek vinden, hoeveel 'lastige' gevallen moeten er dan niet thuis zitten? Kennelijk leven we in een maatschappij waarin je zwaar gehandicapte kinderen aan de straatstenen niet kwijt kunt. Omdat er niet genoeg zorginstel lingen zijn die complexe zorg aankunnen. En waarin er maar van wordt uitgegaan dat ouders, die hier niet eens voor zijn opgeleid, dit wel kunnen. MEZZA 25 Elise van der Veldes podcast Weggestopt, over haar gezins leven en de tehuizen die ze bezoekt, is te beluisteren via iTunes, Spotify, Stitcher, Google Podcasts en de NPO Radio 1-app.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105