De vrolijke Ties is 19 en kan niet lopen, niet praten, niets vastpakken. Moeder ELISE VAN DER VELDE (52) maakte over haar leven en de zoektocht naar een goed tehuis de podcast Weggestopt. 'We leven in een maatschappij waarin je zwaar gehandicapte kinderen aan de straatstenen niet kwijt kunt.' k weet nog precies mijn ik-wil-nü-een-kind-moment. Naast mij in een lunchroom zat een jonge vrouw met een blozende Bambix-baby, koffie verkeerd en de krant. Blozende baby zei 'gaga', mama zei 'gaga' terug. Verder las ze de krant en dronk ze haar koffie. Ik zag mezelf al helemaal zitten. Mijn eerstgeborene dacht daar in 2002 anders over. Zodra ik ergens binnenkwam, zette hij een keel op en maaide hij wild met zijn armen. 'Jullie willen tegenwoordig zoveel,' oordeelde mijn moeder. 'Vroeger maakten we een ommetje met de kinderwagen. En dat was het dan.' Ze had gelijk. Ik liet mijn Maria-met-kind-in-café-ideaal los en bleef thuis. Niet wetend dat ik een lange weg te gaan had wat betreft het loslaten van het perfecte plaatje. Zelfs binnenshuis was Ties nergens voor te porren. Ja, als een aapje met zijn neus in mijn decolleté hangen, dat wel. O wee als ik dreigde iets voor mezelf te doen. Van mijn zwangerschapsverlof herinner ik me vooral hoe ik met kind op schoot Friends-video na Friends-video in de recorder duwde tot mijn man eindelijk thuiskwam. Het huilen hield op maar daar was ook alles mee gezegd. Ties deed verder niets dan op z'n rug liggen en naar het plafond staren. Na een jaar toekijken hoe de baby's van vriendinnen gingen omrollen, grijpen, zitten en staan, kwam de diagnose. Ik zie nog hoe de neuroloog, boven mijn zoet sabbelende baby in z'n Maxi-Cosi, op de MRI- scan de gaten in zijn hersenen aanwees. Een landkaart vol witte vlekken. Terwijl de arts doorpraatte en het woord 'spasticiteit' viel, wilde ik maar één ding. De tijd terug draaien. Mijn kind weer in mijn buik duwen en het daarna wél goed doen. Van ons idyllische dijkhuisje in Amsterdam-Noord ver huisden we naar een rolstoelvriendelijk nieuwbouwhuis in Haarlem. En kregen nog twee kinderen, een jongen en een meisje. Ties is nu negentien. Alles wat ik vreesde is uitgekomen. Hij kan niet zitten, niet lopen, niet praten. Hij is niet zindelijk en kan niets zelf vastpakken. Ik breng hem naar bed met hulp van een zoemende elektrische tillift. Hij moet verschoond en gevoerd worden en heeft last van epilepsie. Andere ouders hoeven steeds minder voor hun kinderen te zorgen, wij blijven in de tropenjaren hangen, als mantelzorgers voor ons eigen kind. Vieren twintig uur per dag, zeven dagen in de week. Al snel na de diagnose besloten wij: Ties gaat op een gewone leeftijd uit huis. Inmiddels loopt hij dus tegen X CD O O co O X I co LU I TROPENJAREN MET TIES 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104