Europa: Het enige wat ons kan redden is sneller vaccineren B Vesuvius net zo verwoestend als atoombom op Hiroshima Portugal: liever preventie dan weer ellende 8 De laatste twee coronavarianten die de wereld en Europa nu al dik an derhalf jaar teisteren vormen 'een ernstige dubbele uitdaging', zei Von der Leyen gistermiddag, maar de EU is klaar om de strijd aan te gaan. Von der Leyen sprak van 'een soort oorlog, met aan de ene kant het virus en zijn varianten, en aan de andere kant onze vaccinatiepro gramma's'. Het belangrijkste wa pen is de vaccinatieversnelling. ,,Ik wil dat wij die oorlog winnen.'' ,,De deltavariant leidt tot meer besmettingen, meer ziekenhuisop names en meer doden, vooral onder niet gevaccineerden'', aldus Von der Leyen, zelf arts. ,,Over de omikronvariant weten we nog niet alles. De Wereldgezondheidsorga nisatie beschouwt die als een hoog risico. Wat we zelfvan de deltavari ant weten, is dat het gaat om een race tegen de klok. Volledige vacci natie plus een boosterprik bieden de beste bescherming.'' Miljard doses De EU wil dat lidstaten meer doen om niet gevaccineerden snel aan een prik te helpen. Nog steeds is in Europa - door alle leeftijdsgroepen heen - maar 65 procent van de mensen ingeënt. En dat ondanks de inmiddels meer dan één miljard uitgedeelde doses vaccins. De aanvankelijke doelstelling, 70 procent van de volwassen EU-be- volking inenten, is eerder deze zo mer wel gehaald. Maar die toen als veilig beoordeelde vaccinatiegraad was berekend op de eerste corona variant, niet op de besmettelijker varianten die later opdoken. Inmiddels kampt volgens Von der Leyen de wereld al met 250 mil- j oen besmettingen en meer dan vijf miljoen doden. Ook volgens EU- Commissaris van Volksgezondheid Stella Kyriakides wacht Europa, C Uitdagende winter ligt op de loer met 'slechts' 65 procent aan ingeënte mensen mede als gevolg van links en rechts te snel doorgevoerde versoepelin gen, 'een uitdagende winter'. De Europese Commissie vindt ook een gecoördineerde herziening van inreisbeperkingen noodzake lijk. Samen met klassieke middelen als het mondkapj e, hygiëne, afstand en contactonderzoek hoopt ze op die manier zowel de delta- als de omikronvariant onder de duim te houden. Intussen werken weten schap en farmabedrijven op volle toeren om de nieuwste variant be ter in beeld te krijgen en ook de rest van de wereld van voldoende vac cins te voorzien. De hitte van de zogenoemde pyro- clastische stroom die door de Ve suvius werd geproduceerd, was zo hevig dat de hersenen en het bloed van de slachtoffers onmiddellijk kookten. Een pyroclastische stroom bestaat uit golven van lava, gas, rotsen en as. ,,De overblijfse len van slachtoffers die hier zijn gevonden verkeren in een verge lijkbare toestand als die in Hiro shima'', vertelt archeoloog Dome- nico Camardo in de Britse krant The Guardian. ,,Je krijgt echt een gevoel van de horror en tragedie.'' Voor het eerst in bijna dertig jaar vinden er weer opgravingen plaats bij Herculaneum. Gisteren werden de overblijfselen van een slachtof fer op wat destijds het strand van de oude stad moet zijn geweest, aan de media getoond. Het slacht- offer was vermoedelijk tussen de 40 en 45 jaar oud. Hij werd vlakbij zee gedood toen hij probeerde het vege lijf te redden, met in een tas zijn bezittingen. Bij opgravingen in de jaren 80 en 90 waren ook al skeletten ge vonden, maar allemaal dicht op el kaar gepakt in boothuizen. Deze mensen hadden daar vergeefs op redding gehoopt. Met een quarantaineweek na de feestdagen hoopt Portugal de winter zonder kleerscheuren door te komen. Scholen een week extra dicht, verplicht thuiswerken, bars en clubs gesloten en het dringende advies om contacten buiten het gezin zoveel mogelijk te mijden. Portugal heeft besloten dat er in de eerste week van januari een soort preventieve lockdown komt, om te zorgen dat besmet tingen die mensen oplopen 'in een periode met intensieve fami liecontacten' geen kans krijgen verder om zich heen te grijpen. De Portugese regering probeert met een pakket maatregelen het land voor een gure coronawinter te behoeden. Gisteren gingen de eerste restricties in. Mondkapjes zijn in de horeca en de kleinere winkels weer verplicht, al had een aanzienlijk deel van de Por tugezen uit voorzorg nooit af scheid genomen van de maskers. Het coronacertificaat keert terug in de horeca en sportclubs. Voor de nachtclubs gaat het nog een stapje verder: ook gevaccineerden moeten een negatieve test kun nen overhandigen bij binnen komst. Datzelfde geldt aan de grens: alle reizigers, geprikt of niet, moeten zijn getest. Intussen wordt in volle vaart de booster- prik gezet: alle 65-plussers kun nen die nu zonder afspraak halen. Niet dat ziekenhuisbedden in het meest gevaccineerde land van Europa (98 procent van de bevol king van 12 jaar en ouder is ge prikt) nu zo rap bezet raken. Het seizoenseffect lijkt wel zichtbaar: met de dalende temperaturen kruipen de cijfers sinds een maand weer omhoog. Op de ic's liggen zo'n 115 coronapatiënten, het aantal doden per dag schom melt tussen de tien en vijftien. ,,Dankzij de vaccinaties is deze herfst niet te vergelijken met die van vorig jaar'', zegt premier Antonio Costa. ,,Als we nu alvast ingrijpen, naderen we kerst zon der angst. Hoe later we op de rem trappen, hoe groter het risico is.'' Dure les Het is Costa's dure les geweest van de afgelopen jaarwisseling, toen het faliekant misging na de feestdagen. Als cadeau voor hun goede inzet mochten de Portuge zen van hun premier een vrijwel maatregelvrije kerst vieren. Dat mondde uit in het grootste coro natrauma dat het land overkwam. Als een raket schoten de besmet tingen omhoog. Eind januari was er code zwart, met ruim zeven duizend Covid-patiënten in de ziekenhuizen en rond de drie honderd doden per dag, op een bevolking van 10,5 miljoen men sen. Een ongekend strenge lock- down was nodig om de pandemie weer onder controle te krijgen. Verstandig ,,Ik heb de rijen ambulances voor de ziekenhuizen nog op mijn net vlies staan'', zegt Heino Folmer, sinds 2005 een Nederlandse huis arts in het Zuid-Portugese Albu- feira. ,,Dus dat Portugal nu grijpt naar een week waarin mensen na de feestdagen zoveel mogelijk het contact beperken, lijkt me een verstandige zet.'' Bovendien, zegt Folmer, is het niet te doen om Portugezen te vragen kerst sober te vieren. ,,De bevolking is vrij volgzaam, maar kerst is heilig. Het gaat zelfs vóór de volksgezondheid. Het is het belangrijkste feest van het jaar en dat vier je met de hele familie.'' De kerstplannen zijn door de bevolking vrijwel zonder morren ontvangen. Folmer verwacht dat de 'quarantaineweek' na afloop van de feestdagen dan ook een of fer is dat de Portugezen zonder moeite brengen. ,,Ze zijn een stuk collectivistischer dan de Neder landers. Als de gemeenschap er baat bij heeft, dan doen ze het.'' DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Europa wil een forse versnelling van de vaccinatieprogramma's, inclusief boosterprik, zowel in de 27 lidstaten als in de rest van de wereld. Dat, zegt Commissie voorzitter Ursula von der Leyen, is de enige manier om 'de oorlog tegen het virus en zijn varianten' te winnen. Frans Boogaard Brussel De impact van de uitbarsting van de Vesuvius in het jaar 79 na Christus op Herculaneum - de oude Romeinse badplaats in de buurt van Pompeii - lijkt op die van de atoombom op de Japan se stad Hiroshima in 1945. Hans Nijenhuis Herculaneum Het skelet op het voormalige strand van Herculaneum. foto epa 4m Net gevaccineerde Portugezen wachten in Lissabon af of er een snelle bijwerking optreedt. foto afp Week in quarantaine na kerst, dat is prima Marlies van Leeuwen Lissabon Passagiers op de luchthaven van Lissabon moeten verplicht een mondkapje dragen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8