m 'Coronamurw? Plan carnaval en voetbal in de zomer' c In arren moede toch instemmen met avondlockdown 5 De vraag is óf mensen de regels omzeilen. De regels bieden ruimte, er is een grijs gebied - Luuk Bos, gedragsexpert bereikt met alles dicht vanaf 17.00 uur? Je kunt niet van mensen ver wachten dat zij dat zelf inschatten." Ook werkgevers hebben geleerd van de eerste lockdowns. ,,Zij bieden hun personeel vaak ook de ruimte, want het is belangrijk dat werknemers mentaal fit blijven. Dus laat ze dan maar een keer koffiedrinken met een vriend of sporten onder werktijd.'' Prima Spannen we zo niet het paard achter de wagen? Geert Westerhuis, voor lichter van het RIVM, denkt van niet. ,,Ook al verplaatsen sommige men sen hun afspraken, dan nog zullen andere mensen dat niet doen en heb ben de maatregelen alsnog hun ef fect.'' Vroeger gaan sporten is wat hem betreft prima, als je je maar aan de basismaatregelen houdt. „Testen en thuisblijven bij klachten, en die 1,5 meter afstand houden. Dat zou al zo'n groot verschil maken. Mensen gaan altijd op zoek naar de mazen in de regels, maar desondanks zitten we nu toch op een plateau.'' De Tweede Kamer steunt de avondlockdown, maar is het 'jojobeleid' van het kabinet zat. Het punt is wel: niemand heeft een glasheldere visie voor de lange termijn, ook de Kamer niet. Niels Klaassen Tobias den Hartog Den Haag Wie het coronadebat gister avond beluisterde, zou denken dat het kabinet wel kan inpak ken. De boostercampagne is 'veel te traag' op gang getrokken, het kabinet heeft zich 'weer eens laten verrassen' door het opruk kende virus. En dat na een zomer van vrijheden nu weer maatre gelen moeten worden genomen, is jojobeleid' dat de Tweede Ka mer de keel uithangt. Slotsom na alweer het 37ste coronadebat was tegelijk: de par lementariërs stemden ander maal toch in met de koers. Het kabinet wist voldoende steun te vergaren voor de avondlock down die afgelopen weekend in ging. De eerste afvlakking in het aantal besmettingen beschouwt het kabinet als signaal van de goede koers, al moeten de cijfers nog harder dalen. Wel probeerden partijen nog vergeefs amateursport na 17.00 uur uit te zonderen van de avondlockdown, al was het maar voor kinderen. Ook een plan om de kerstvakantie een week eer der te laten beginnen - om de besmettingen op scholen te temperen - kreeg geen applaus. Alle coronadictaten blijven overeind tot en met 14 decem- Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge tijdens het coronadebat in de Tweede Kamer. foto anp ber. Luxe om te winkelen in het lockdownpakket is er niet, her haalde Rutte: ,,We zitten in een ernstige crisis. Voor alles wat je nu schrapt, moet je ook dekking aandragen. Dan moet je elders extra maatregelen nemen. An ders zakken we echt onder het OMT-advies.'' Neerleggen De Tweede Kamer moest zich daarbij neerleggen. Voor de zo veelste keer tijdens de coronacri sis. Wel bleven partijen met een onbestemd gevoel achter. Zoals heel Nederland snakken partijen naar 'voorspelbaarheid' van het beleid, naar perspectiefvoor een jarenlang leven met het corona virus nu de vaccins geen won dermiddel blijken tegen lock- downvrije winters. De breed gedragen mare is: het kabinet moet een langetermijn- visie neerleggen. ,,We zijn twee jaar verder straks, maar serieuze programma's voor de toekomst zijn er niet'', aldus PvdA-Kamer- lid Attj e Kuiken. ,,Er zijn nieuwe structuren nodig. Wanneer ko men die voorstellen?'' Zo vroeg Maarten Hijink (SP) om een plan omdat 'we nog jaren heel veel zorg en heel veel zorgverleners nodig hebben'. ,,Dit virus gaat niet weg en ik vraag dus: waar is het plan?'' Maar welk plan? Daarover lo pen de lezingen al snel uiteen. Zorg voor structureel verbe terde gezondheid onder Neder landers, opperen partijen als Denk, Partij voor de Dieren, GroenLinks en JA21. Hoog de ic-capaciteit op, zeker tijdens 'coronaseizoenen', zeggen onder meer de SP, Denk en Groen Links. ,,Haal mensen die zijn vertrokken uit de zorg terug'', probeerde Lisa Westerveld (GroenLinks). Vervang alsnog de door nekklachten vertrokken minister Tamara van Ark (VVD), zei Pieter Omtzigt. ,,We zitten in een gezondheidscrisis zonder een minister die over de zieken huizen gaat.'' Richt centrale covidhospitalen, of coronavleugels in ziekenhui zen in, probeerden partijen nog. Maar op één lijn over hoe-het- nu-verder-moet, lijkt de Kamer ook niet te komen. Sterker, een debat dat begin november al zou plaatsvinden over het 'langere termijn coronabeleid', werd 'tot nader order uitgesteld'. Ook in de agenda van Kamerleden gaat de acute coronasituatie kenne lijk voor. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) stelde wel een visie in het vooruitzicht. Hij wil over twee weken met een 'doorkijkje' komen, een plan voor in elk geval de eerste drie maanden van het komend jaar. 2G Over één aspect van de middel lange termijn, vermeed de Tweede Kamer gisteren zélfjuist discussie: die over 2G. Momen teel sluimert dat vraagstuk op de achtergrond. De Tweede Kamer is nog bezig het wetsvoorstel hierover te bestuderen, waar door alleen gevaccineerden en genezen mensen toegang zou den kunnen krijgen in bijvoor beeld het nachtleven, bij concer ten en horeca. Ook wordt nog gesleuteld aan de wet die de coronapas (3G) mogelijk maakt voor werk en onderwijs. Maar die voorstellen liggen moeilijk, bijvoorbeeld bij de Christenunie maar ook bij CDA en PvdA. Voorstander Jan Paternotte (D66) constateerde dan ook: ,,Durven wij hier keu zes te maken? Ik wil niet dat Ne derland de langste lockdown van Europa kan noteren. En ja, dan komt 2G om de hoek kijken.'' Daarop bleef het echter stil. BREDA Door de coronacrisis neste len moedeloosheid en uit zichtloosheid zich in de sa menleving. Daar wil burge meester Paul Depla van Breda op geheel nieuwe wijze tegen ten strijde trekken. De burgemeester, tevens voor zitter van de commissie Sociale Impact Corona van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten, ziet wat bij het begin van de crisis al werd voorspeld: een zaamheid en verveling nemen toe, verbanden vallen weg. Al lemaal het gevolg van de maat regelen om het virus in te dam men. Na twee jaar raken de buf fers die voor veerkracht hebben gezorgd, uitgeput. ,,We zien veel meer moedeloosheid. Mensen lijken murw geslagen. Een steeds grotere groep rea geert gelaten op weer een be- smettingsgolf. Ze gaan niet rel len, maar trekken zich terug en kiezen min of meer hun eigen weg. Ze geloven het allemaal wel.'' Volgens Depla realiseren de mensen zich dat de belofte dat we ons intelligent uit de crisis kunnen loodsen, niet waarge maakt wordt. Hij wil daarom een langetermijnaanpak die perspectief schetst, 'waarbij we minder kwetsbaar worden voor nieuwe golven en golfjes'. „Waarom duurt de zomerva- kantie zes weken en de kerstva kantie maar twee weken? Als we weten dat de risico's op co- ronagolven in de winter het grootst zijn, waarom dan niet wat schuiven met die weken? Of neem de voetbalcompetities. Waarom verplaatsen we die niet naar maart tot oktober? Ja, dat zal wennen zijn. Maar als we die traditie opzij kunnen schuiven voor het WK voetbal in Qatar, waarom dan niet van wege corona? ,,Of neem het carnaval. Ja, dat hoort bij februari en begin maart. Maar waarom geen zo mercarnaval? Natuurlijk, daar mee doe je wat met de traditie van Vastenavond. Maar het al- ternatief is dat carnaval de ko mende jaren niet zeker is. Wat weegt dan het zwaarst? En de horeca? Moet die niet meer ruimte zoeken in de zomer en minder alle ballen op de feest maand december zetten?'' De ideeën zijn niet pijnloos, beseft Depla. ,,Maar perspectief biedt energie en hoop. Ook ver watert de verbinding tussen sa menleving en overheid niet verder. De suggesties moeten uit de samenleving komen. Het is noodzakelijk. De financiële buffers om iedereen voortdu rend te compenseren raken een keer op. Net als onze mentale en maatschappelijke buffers.'' - Nico Schapendonk GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Ook Kamer is 'gejojo' beu, maar wat dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5