Hulst wil 'eigen volk eerst' bij woningtoewijzing •'I I c Sluis slaat compleet andere weg in met regels over maximum aantal dagen in 7 y Yt, Inwoners van Sluis mogen voorlopig zelf bepalen hoe vaak ze hun woning willen verhuren. De gemeente heeft afscheid genomen van een vast aantal dagen. Toeristische verhuur is het meest besproken onderwerp in de ge meente Sluis. Steeds vaker klinkt er gemor in de kustdorpen over parkeer- en geluidsoverlast. Ook signaleren dorpsraden dat leegstaande hui zen door beleggers worden opge kocht om ze te verhuren aan toe risten. Dat maakt het voor met name starters moeilijk een betaal baar huis te vinden. De gemeente wil daar al lang iets aan doen en stelde een paar maanden geleden regels voor. Vanaf 2022 zou je je huis maximaal zestig dagen per jaar mogen verhuren. Beleggers zouden daardoor minder happig zijn huizen op te kopen, omdat ze die minder vaak mogen verhu ren. Het college slaat nu een com pleet andere weg in. Registratieplicht In het nieuwe voorstel aan de ge meenteraad is een maximum van zestig dagen losgelaten. In plaats daarvan krijgen verhuurders van woningen in de kustkernen Bres- kens, Groede, Nieuwvliet, Cad- zand, Zuidzande en Retranche- ment een registratieplicht. Die gaat vanaf 31 maart in. Sluis hoopt daardoor een goed overzicht te krijgen over hoeveel huizen toe ristisch verhuurd worden. Ook komt er extra handhaving. Na het toeristenseizoen van 2022 wordt het beleid geëvalueerd. Wethouder Peter Ploegaert steekt niet onder stoelen of ban ken dat hij het liefst aan zestig da- g»§r ,ii| -*f V J''1 gen had vastgehouden, maar dat de andere collegeleden anders be sloten. ,,Zestig dagen geeft duide- Zestig dagen geeft duidelijkheid aan de buitenwereld lijkheid aan de buitenwereld." Hij verwijst naar de 468 zienswijzen die Sluis heeft gehad. „Tachtig procent wilde zestig dagen, of minder. In mijn twaalf jaar als wethouder is het nooit eerder voorgekomen dat ik tegen een voorstel van het college heb ge stemd." 120 dagen Ook kon de wethouder op zijn klompen aanvoelen dat de meer derheid van de gemeenteraad niet akkoord zou gaan met een maxi mum van zestig dagen, maar juist 120 dagen zou afdwingen. ,,Daarom kan ik het goed verdedi gen dat de regels gefaseerd worden ingevoerd. Na een jaar wordt geke ken of ze goed werken." Verder wordt een extra boa aangenomen die gaat controleren op de veilig heid en optreedt bij overtredin- gen. ,,De gemeenteraad moet daar wel middelen voor beschikbaar stellen." Ploegaert geeft nog een nabran- der over de werkwijze van som mige partijen in de gemeenteraad. ,,Als ik raadslid was en tachtig pro cent zou tegen 120 dagen zijn, dan zou ik daar naar luisteren." De ge meenteraad praat op maandag 13 december over het voorstel in een commissievergadering. Hulst gaat voor een harde opstel ling en wil zich indekken om de overspannen woningmarkt het hoofd te bieden. De gemeente heeft al sinds jaar en dag strenge alge mene uitgiftevoorwaarden voor bouwgrond en wil daar nog een dikke schep bovenop doen. Hulst wil zo mogelijk bepalen wie kan kopen en een termijn en voorwaar den vastleggen wanneer de woning weer verkocht mag worden. Wie eerder verkoopt, moet een deel van de winst aan Hulst afstaan. Wet houder Jean-Paul Hageman: ,,Huis- jesmelkers moeten we hier niet." De komst van een nieuw wijkje met tien woningen ten westen van Clinge doet in politiek Hulst de dis cussie over het aanscherpen van de voorwaarden oplaaien. Er is veel animo voor de tien kavels en de par tijen in Hulst willen niet dat specu lanten er met de kavels vandoor gaan. Het was de VVD'er Clen de Kraker die de bal opgooide. ,,Tegen- woordig wordt veel puur voor de verkoop gekocht. Wij willen niet dat anderen in ons gebied gaan spe culeren met bouwgrond en wonin gen. Daar zijn onze eigen inwoners de dupe van." Die opmerking oogstte unaniem bijval. Ook van Hageman. Jonge gezinnen Hulst heeft al jaren strikte alge mene uitgiftevoorwaarden voor bouwgrond. Daarin is opgenomen dat de koper het nieuwbouwhuis zelf permanent moet bewonen. Hageman: ,,Maar we kunnen dit wellicht nog aanscherpen met een toewijzingsbeleid. Voor de nieuwe Clingse wijk zou dat betekenen dat mensen uit Clinge en omgeving voorrang krijgen bij aankoop van een kavel. Wat mij betreft hoort Belgisch Klinge hier ook nog bij en jonge gezinnen in het algemeen ook, want die dragen bij aan de leef baarheid." Hageman stelt dat het toewijzingsbeleid best een lastige kan worden. ,,De Europese regelge ving kan in de weg zitten, maar ik wil kijken hoever we kunnen gaan." Verkoopwinst Ook willen de Hulster partijen een streng anti-speculatiebeding in de algemene uitgiftevoorwaarden op genomen zien. Hageman had hier voor wel ideeën. ,,Je kunt dan als re gel opnemen dat er bijvoorbeeld minimaal twee of meer jaren per manente zelfbewoning moet zijn. Eerder verkopen mag dan enkel on der strenge voorwaarden: een nieuwe baan ver weg bijvoorbeeld, een scheiding ofeen overlijden. Als iemand niet aan de voorwaarden voldoet en toch eerder wil verko- pen, dan kunnen wij als gemeente een deel van die verkoopwinst afro men." Hageman waarschuwde de frac ties dat dit alles geen makkelijke materie is. ,,Maar we zullen in de Ik wil kijken hoever we kunnen gaan nabije toekomst toch een beetje die kant uit moeten om de woning markt en de inwoners te bescher men." Zelfwoonplicht Ook de gemeenteraad van Terneu- zen zinspeelt op een zelfwoon- plicht. In november werd het col lege gevraagd te onderzoeken ofhet ook in Terneuzen mogelijk is ko pers te verplichten daadwerkelijk in de huizen te gaan wonen. Alle fracties zijn voorstander. Sluiskil zou een zelfwoonplicht verwelko men. Onlangs luidde de dorpsraad de noodklok over het steeds weer opkopen van koopwoningen door investeerders die de huizen gebrui ken om er arbeidsmigranten in de huisvesten. De prijzen worden op gestuwd en starters uit Sluiskil hebben het nakijken. ,,Het opkopen door investeerders is de grootste er gernis", volgens Laszlo van de Voorde (PvdA). Wethouder Frank van Hulle be loofde dat een onderzoek naar de mogelijkheid van een zelfwoonver- plichting opgenomen zal worden in de woonvisie die binnenkort ge presenteerd zal worden. VL DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Toeristische verhuur op de schop Bob Maes Sluis CLINGE KV V - F 11— - t. Jtv 1 ruik - i Linrifü wy» In Sint Anna Ter Muiden staat een kwart van de huizen te huur. foto anne hana - Peter Ploegaert, wethouder 'Eigen volk' moet voorrang krij gen bij koop van een kavel of nieuwbouwhuis. Wie dat huis te snel doorverkoopt, moet een deel van de winst afstaan. - Jean-Paul Hageman, wethouder - Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54