Na Krabbendijke krijgt nu ook 'hotspot' Hansweert een verbod op vreugdevuren Bezwaar van buurvrouw afgewezen, geen hobbels meer voor bouw van Lidl LPB en OPA Borsele: schaf de hondenbelasting af c Gemeente bekijkt opties 6 De kans bestaat dat restafval in de toekomst niet meer aan huis wordt opgehaald in Goes. Of minder vaak. Het zijn opties die de gemeente bekijkt in een poging het aantal kilo's restafval per inwoner terug te dringen. Inwoners mogen er hun zegje over doen. Een paar jaar geleden heeft Goes zich ten doel gesteld het aantal kilo restafval per inwoner per jaar te la ten dalen naar honderd. Om die re den is ook het diftar-systeem inge voerd, waarbij mensen betalen per keer dat ze hun grijze container aan de straat zetten. Hoewel dat zeker heeft geholpen, is het doel nog lang niet bereikt. Dit jaar produceert de gemiddelde inwoner nog altijd 150 kilo restafval. De gemeente denkt dat dit nog veel minder kan worden als mensen hun afval beter schei den, bijvoorbeeld door plastic niet bij het restafval te gooien. Verbranden is duur Goes stelt dat het in het belang van de inwoners is als er minder restaf val wordt aangeboden. Het ver branden ervan is volgens de ge meente erg duur. Daarom worden nu twee mogelijkheden onder zocht die het aantal kilo's verder omlaag moet brengen. In het eerste scenario rijdt de vuilniswagen nog maar één keer per vier weken door de straten om de grijze containers te legen. Nu gebeurt dat nog elke twee weken, al zijn er natuurlijk veel inwoners die hun bak niet meer elke keer aan de straat zetten. Volgens de gemeente worden veel kosten bespaard als de vuilnisauto minder vaak moet rijden. 'Daardoor kunnen we de afvalstoffenheffing verlagen'. Een tweede optie is wat de ge meente 'omgekeerd inzamelen' noemt. Daarbij wordt het restafval helemaal niet meer aan huis opge haald, maar moeten mensen het naar ondergrondse containers brengen. In dit scenario zal juist het plastic afval 4-wekelijks aan huis worden opgehaald. Daar zou dan de grijze container voor gebruikt kun nen worden. Ook dit zorgt voor C De gemeente laat weten dat het diftar- principe in elk geval blijft bestaan minder inzamelkosten. Al moeten er volgens de gemeente wel meer ondergrondse containers komen dan dat er op dit moment zijn voor het plastic. Iedereen moet het rest afval op korte afstand van zijn of haar woning kwijt kunnen. Nieuwe producten Het is uiteindelijk aan de gemeen teraad om te kiezen ofer iets veran dert en, zo ja, voor welke van de op ties wordt gekozen. Eerst mogen bewoners er hun zegje over doen. Dat kan de komende twee weken via de website www.goespraatmee. nl. De gemeente laat weten dat het diftar-principe (wie meer restafval aanbiedt, betaalt ook meer) in elk geval blijft bestaan. De gemeente wijst inwoners erop dat restafval het enige soort afval is dat wordt verbrand. 'Dat is heel vervuilend. Van recyclebaar afval, worden juist nieuwe producten gemaakt.' In de kernen van Krabbendijke en Hansweert mag rond de jaarwisseling geen vuur meer worden gestookt. Vanaf 27 december is daar elke vorm van open vuur verboden. In Krabbendijke gold een derge lijk stookverbod ook vorig jaar al. Nieuw is dat dat nu ook Hans weert dit jaar als een 'hotspot' is aangemerkt. De reden daarvoor is dat, volgens de gemeente, uit de evaluatie van de vorige jaarwisse ling is gebleken dat het centrum van Hansweert een aanzuigende werking had op de jeugd. Er von den illegale activiteiten plaats die de openbare orde verstoorden. Dat betrof vooral het onveilig sto ken van open vuur. Kettingreactie Het stoken van vuur brengt een kettingreactie teweeg vindt het college van B en W. Dat leidt dan weer tot baldadigheden, hinder en verstoring van de openbare orde. 'Als daarbij ook nog zwaar vuurwerk wordt afgestoken ont- staat er voor omwonenden of pas santen een onveilige situatie. In het verleden gebeurde dit jaar lijks in het centrum van Krab- bendijke en afgelopen jaar was dit op het plein voor Kaj Munck in Hansweert het geval', aldus het college. Daarom geldt nu ook in Hans weert een stookverbod. Net als in Krabbendijke is er een gebied aangewezen waar het verbod geldt. ,,Er staat een cirkel op de kaart", aldus burgemeester Petra van Wingerden. ,,In Krabben- dijke rond het gebied waar het de traditie was om vreugdevuren te houden en in Hansweert rond het centrum. Daar zijn vuurkor- ven, terrasverwarmers en alle an dere vormen van open vuur ver boden." Het verbod gaat op 27 december in om zes uur in de ochtend en duurt tot 1 januari, ook zes uur 's morgens. ,,Dat is dus na de kerst", legt Van Wingerden die keuze uit. ,,Zodat eventuele kerstbijeen komsten er geen last van hoeven te hebben. Maar de vraag is of die nu überhaupt nog georganiseerd worden in de coronaperiode." De burgemeester geeft aan dat er wordt toegezien op de maatre gel. ,,Er wordt gehandhaafd. Op oudjaar is de bezetting bij politie en boa's sowieso overal al erg hoog. Dat is ook in Reimerswaal het geval. Maar de ervaring van vorig jaar leert dat mensen zich er netjes aan houden. Dus ik hoop eigenlijk dat de politie hier hele maal niet op hoeft te handhaven, dat mensen begrijpen dat het noodzakelijk is." (Dwang)maatregelen Het risico bestaat nu dat er bui ten de cirkels vuurtjes gestookt gaan worden. Daar geldt het ver bod immers niet. ,,Dat hebben we liever niet natuurlijk, laat dat hel der zijn", aldus Van Wingerden. ,,Maar dat risico is niet geheel uit te sluiten." Wel laat het college we ten dat een eventuele verplaatsing van de activiteiten in de gaten zal worden gehouden. ,,En dan kun nen er altijd nog (dwang)maatre- gelen worden getroffen." De Lidl wil tussen de Jumbo en het gemeentehuis een vestiging bou wen. Die komt op de plaats van het oude politiebureau en de brand weerpost, die gesloopt worden. Lichtmasten Het bezwaar van de buurvrouw was niet zozeer gericht tegen de komst van de supermarkt zelf, maar tegen de bijbehorende parkeer plaats. Het huidige parkeerterrein van de Jumbo wordt uitgebreid en komt vlakbij de woning van de buurvrouw te liggen. Die stapte naar de Raad van State, omdat ze vreest voor licht- en geluidoverlast. De Raad van State vindt echter dat de gemeente Borsele goed werk heeft geleverd. De lichtmasten worden zo neergezet, dat ze niet op het huis van de buurvrouw zijn ge richt. Bovendien houden het ge meentehuis en bomen de uitstra ling van licht tegen, zegt de Raad. Ook het geluidsonderzoek dat de gemeente Borsele heeft laten uit voeren is in orde, meent de Raad. Overigens is de nieuwe super markt niet komende zomer al klaar, zoals wel de bedoeling was. Voordat het politiebureau en de brandweer post gesloopt kunnen worden, moeten de nutsvoorzieningen af gesloten worden, maar door drukte bij DNWG duurt dat nog even. Volgens de planning wordt in ja nuari gestart met de aanleg van het nieuwe parkeerterrein en begint het heien in februari. De winkel zou dan in oktober open kunnen. Borsele moet afvan de hondenbe lasting. Dat vinden de fracties van LPB, VVD en OPA in de Borselse gemeenteraad. De drie partijen dienen vanavond een voorstel tot afschaffing in tij dens een raadsvergadering. Vol gens de plannen betalen honden bezitters in Borsele volgend jaar 57,60 euro voor één hond, en voor elke volgende hond nog eens 85,20 euro. De fracties wijzen erop dat een heleboel gemeenten de honden belasting al hebben afgeschaft. Verder is het voor mensen met een kleine beurs best een flinke aanslag op de portemonnee, vin den de partijen. Bovendien 'wordt de opbrengst toegevoegd aan de algemene middelen en komt die niet geheel ten goede aan de hond, de bezitter of het bestrijden van overlast', benadrukken de fracties in hun voorstel. Het afschaffen van de belasting kost de gemeente Borsele 137.000 euro per jaar. Dat moet volgens de drie partijen op te vangen zijn binnen de begroting van volgend jaar. B en W moeten daar ruimte voor zoeken, vinden ze. DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 BE Goes wil afval verder reduceren Vreugdevuren, zoals hier in Krabbendijke tijdens een eerdere jaarwisseling, zijn dit jaar verboden in de kernen van Hansweert en Krabbendijke. foto marcelle davidse Rob Paardekam Goes KRABBENDIJKE/HANSWEERT - Willem Adriaansens HEINKENSZAND Niets staat de bouw van een Lidl aan de Stenevate in Heinkens- zand nog in de weg. Nu een buurvrouw bot vangt bij de Raad van State, zijn alle hobbels ge nomen. Als het goed is, gaat de winkel volgend najaar open. - Martijn de Koning HEINKENSZAND - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51