Kunstenaar en graficus legde Ramp vast 7 c Biologische boer en Staatsbosbeheer trekken samen op De Korenschoof en Staatsbosbeheer gaan er samen voor zorgen dat de biodiversiteit niet alleen onder, maar ook boven de grond sterk verbetert. Vlakbij de natuurgebie den Goudplaat en Schotsman boeren Kees, Connie en dochter Anne Steen- dijk al 21 jaar biologisch. Eerst met alleen een akkerbouwtak, sinds 2018 is het bedrijf uitgebreid met 700 biologische melkgei- ten. Steendijk is al die jaren al be zig met het verbeteren van de bio diversiteit op het bedrijf. Steendijk begon na zijn oplei ding aan de landbouwschool in het bedrijf van zijn vader. Een gangbaar bedrijf. ,,Maar ik heb mijn ploeg verkocht en ben er daarna mee gestopt." Hij schakelde om naar biologisch en werkte hard om de bodem te herstellen. De na tuur in harmonie krijgen, noemt hij dat. ,,De kwaliteit is enorm ver beterd en daardoor neemt de weerbaarheid van de bodem enorm toe." En dat vertaalt zich in het uitblijven van plagen en ziek ten in het gewas waar de reguliere landbouw vaak mee te maken heeft. Het gaat om voedsel En toch is Steendijk er volgens zijn eigen gevoel nog niet. Hij ziet dat het ook boven de grond beter kan. Niet goed gaat zelfs. ,,Ik ben ook actief jager, maar dat actieve gaat er af en dat komt omdat er geen wild meer zit. Ik weet dat veel mensen dat toeschrijven aan de komst van de vos, maar dat zie ik anders. Het gaat om het totaalpla tje van voedsel. Patrijzen en fazan ten hebben insecten nodig om te groeien, maar die zijn er niet als ze weggespoten worden. Vandaar dat die soorten uit het gebied verdwij nen en dat soort dieren wil ik graag weer terugbrengen." ,,Ik word echt blij als ik dit soort dingen hoor", zegt Theo Bakker van Staatsbosbeheer. ,,Wij willen naar een duurzame vorm van landbouw", legt hij uit. ,,De minis ter heeft ons gevraagd om de sa menwerking aan te gaan met de landbouw. Welke rol kunnen wij spelen door grond die wij beheren aan een bedrijf toe te voegen en daarmee een duurzame bedrijfs voering te versterken." En dat gebeurt in Kamperland. Staatsbosbeheer beheert de Schotsman, de Goudplaat en wat dijken. De familie Steendijk neemt nu het beheer van ongeveer 46 hectare van deze natuur op zich en daarmee versterkt het bedrijf zich. ,,We helpen elkaar", zegt Steen- dijk. „Staatsbosbeheer wil ver schralen en wij hebben meststof- Staatsbosbeheer wil verschralen en wij hebben meststoffen nodig fen nodig om onze gewassen en dieren te voeden. Daarin werken we samen. Daarnaast hebben wij machines waarmee wij kunnen helpen om de gewassen af te voe ren." Het maaisel gaat mee terug naar de boerderij. Een deel wordt gevoerd aan de geiten. ,,En als de planten die in het maaisel zitten niet geschikt zijn als voer, zoals Ja- cobskruiskruid, dan composteren we het." En dat niet alleen. Kennis van de natuur en het gebied is ook be langrijk. De natuur van de Schots man is schraal met heel veel orchi deeën. ,,Natuurbeheerend Neder land zegt dan: als je dat in pacht geeft aan een boer word je gelijk de zaal uit geknikkerd", zegt Bak ker. ,,Maar omdat Steendijk zo met die grond bezig is, weet hij precies wat wel en niet kan. Een aanne mer zou dat in een keer maaien, maar Steendijk gaat in stukjes maaien waardoor insecten en an dere organismen de kans krijgen. Het is winst voor de natuur, veel meer kwaliteit in het terrein én hele mooie samenwerking."Zowel Steendijk als Bakker benadrukken dat de samenwerking ook waarde vol is omdat ze kennis aan elkaar overdragen. Harry van Kruiningen heette ei genlijk geen Harry van Kruinin- gen. De in 1996 overleden kun stenaar werd in 1906 in Hans- weert geboren als Henri Adel- bert Janssen. Hij woonde maar kort in Zeeland, maar nam zijn geboorteplek als achternaam mee. En hij kwam er terug. Als kunstenaar legde hij de ellende van de Watersnoodramp én de bouw van de Deltawerken vast. Twee series Zeeuwse etsen van Van Kruiningen zijn nu in het Waters noodmuseum te zien. Wat hij aantroftoen hij vlak na de Watersnoodramp in Zeeland arri veerde, moet indruk hebben ge- maakt. De appelbomen vol uien, die vanuit een ondergelopen schuur in de bomen belandden en daar bleven hangen toen het water zakte. ,,Soms zag ik een koe in de bomen hangen." Dat legde hij ook vast. Spekken Van Kruiningen bezocht het ramp gebied met twee andere kunste naars in opdracht van onder meer het Prins Bernhard Fonds. Een deel van hun werk werd verkocht om het Rampenfonds te spekken. In 1959, vlak na de start van de bouw van de Deltawerken, keerde de veelzijdig kunstenaar terug. Al die techniek vond-ie prachtig. Te rugverwijzend naar dat eerdere be zoek zei hij in een interview. ,,De ellende van toen zal ongetwijfeld mijn werk van nu nog versterkt hebben. En vergeet niet, ik ben in Zeeland geboren." Nog altijd spat de kracht van zijn werk af. Alsof ze gemaakt zijn om hun verhaal te vertellen vanaf de grijze wanden van de Ouwerkerkse caissons. De in 2015 opgerichte stichting Harry van Kruiningen maakte er een boekje bij, met tek sten van Peter Sijnke en Fransje Kuyvenhoven. SD DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Nóg beter voor biodiversiteit Melita Lanting Kamperland - Kees Steendijk OUWERKERK Zie: harryvankruiningen.nl en watersnoodmuseum.nl - Esme Soesman Anne (links) en Connie en Kees Steendijk in de stal met biologische melkgeiten. foto marcelle davidse Werk van Harry van Kruiningen aan de wand van één van de caissons van het Watersnoodmuseum. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50