m 4 Door de avondlockdown speelt ons hele leven zich af voor 17.00 uur. We zijn creatief, gaan vroeger sporten, en niet uit dineren maar uit lunchen. Alles wat we na 17.00 uur deden, doen we nu ervóór. Is dat wel slim? CORONA f en paard kun je niet om 03.00 uur van stal halen'', zegt Janet Limpers, pen ningmeester en corona-coördinator van manege De IJsselruiters in Brummen. Maar dat is wel wat de gemeente tegen de manege heeft gezegd. Vanwege de avondlockdown moet de manege maar tussen 05.00 en 08.00 uur extra open zijn. ,,Te gek voor woorden, een paard is geen tennisracket. Een paard is een levend dier, dat moet, net als mensen, eerst opstarten voordat hij kan sporten.'' Veel van Limpers' le den werken in de zorg en zij kunnen niet overdag tussendoor even gaan paardrijden. ,,Ik heb nu veel boze le den. En de paarden staan te briesen op stal.'' Een enkeling komt nu voor 09.00 uur, maar de meeste mensen die wel vrij kunnen krijgen komen alsnog in de middag, net als de kinderen. „Al les moet nu voor 17.00 uur worden gepropt, waardoor het veel drukker is.'' De paarden kunnen ook niet buiten de manege lopen, in het don ker. Omliggende maneges mogen hun leden wel tussen 17.00 en 20.00 uur laten rijden, maar de gemeente Brummen houdt voet bij stuk. De gemeente was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Limpers durft de gok van een boete niet aan. „Wij kunnen 4000 euro boete niet dragen.'' Creatief zijn dan maar, net als veel andere sporters. Het sportklasje van Jeroen van Hooijdonk uit Eefde zat gisterochtend vroeg bomvol. Hij snapt dat het aantal contactmomen ten omlaag moet, maar wil ook fit blijven. ,,Ik verplaats mijn werk naar de avond, zodat ik in de ochtend kan spinnen. Mijn werk is vrij in te de len, maar je ziet wel een diepe kloof tussen verschillende soorten werk en wat je daarmee kunt in deze pan- demie.'' Ook Eva uit Emmeloord sport nu een uur vroeger, haar sportschool heeft een heus 'avondlockdown- rooster'. Net als haar zoons, voor wie de voetbaltraining is vervroegd. ,,Ik sport buiten, dus ik vind het verant woord. Maar de filmhuisavond is ook verplaatst, naar zondagmiddag. Dat vind ik qua lockdown niet kun nen.'' We gaan in plaats van dineren dan maar lunchen, de 'dunch' genoemd. Dat zien ze ook bij restaurant Loetje in Laren gebeuren. ,,Mensen ver vroegen hun gereserveerde diners'', vertelt medewerker Sema. Wel merkt ze dat het iets rustiger is. Ik heb nu veel boze leden. En de paarden staan te briesen op stal ,,Maar ze komen ook om 15.00 uur een biefstuk met friet eten. We pro beren er voor onze klanten toch het beste van te maken.'' Ook Roos, die een diner had gepland met haar nieuwe liefde, heeft haar reservering bij boscafé 't Hijgend Hert ver vroegd. „Anders kon het niet door gaan en dat zou ik toch wel erg jam mer vinden.'' Omzeilen Zijn we dan eigenlijk goed bezig, als we proberen ons leven rond de coro namaatregelen te plooien en om de maatregelen heen glippen? Zo zou Luuk Bos, gedragsexpert bij Dijk- sterhuis Van Baaren, het niet wil len zeggen. ,,Want de vraag is óf ze de regels wel omzeilen. De regels bieden die ruimte, er is een grijs ge bied. Dus het is heel logisch en men selijk dat mensen daar gebruik van maken.'' Het punt is, denkt hij, dat we alle maal van de eerste lockdown hebben geleerd dat we bepaalde behoeften hebben. ,,Verbondenheid, beweging, samenzijn. We hebben ook gemerkt dat we ons er slecht door voelen als dat ontbreekt.'' Wat nu door de overheid wordt gecommuniceerd, is dat vanaf 17.00 uur alles dichtgaat om een daling van 20 procent van het aantal be smettingen te bereiken. ,,Er wordt niet gezegd: blijf thuis, ga niet spor ten en spreek niet af met mensen. Dus zullen mensen het idee hebben dat ze alsnog de regels volgen. Want waarom zou dat effect niet worden DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO kan vóór 17.00 uur Phaedra Werkhoven Brummen - Janet Limpers, corona coördinator bij manege Janet Limpers: ,,Ook paard moet opstarten.'' foto rob voss Lunchen in de horeca kan wel, dineren in de avond niet. 'Dunchen' dan maar? foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4